I FØRERSETET: Magnus Carlsen har god grunn til å smile etter seieren i Wijk aan Zee, en av de mest prestisjefylte turneringene i sjakk. Bildet er fra VM-kampen mot Viswanathan Anand. Foto:Berit Roald,NTB scanpix
Magnus Carlsen til VG: – Var viktig med ny turneringsseier
# Carlsen lister opp tre positive ting fra Tata Steel Chess
Magnus Carlsen (24) synes det er god grunn til å regne opp alt det positive etter dagens seier i den prestisjefylte Wijk aan Zee-turneringen.
Den norske verdensmesteren rodde i land triumfen med remis mot kroaten Ivan Saric, som slo Carlsen under OL i Tromsø.
– Det var veldig dårlig i dag. Dårlige beslutninger fra meg, sier Carlsen om det avsluttende partiet.
Men så trekker han i dette VG-intervjuet frem tre positive ting fra de siste ukene på den nederlandske kysten og storturneringen Tata Steel Chess:
1. Dette er den første turneringen jeg har vunnet siden april i fjor, så det var viktig, fastslår han.
(Han snakker om Shamkir Chess i Aserbajdsjan, der han vant foran Fabiano Caruana).
2. For det andre er det første gang jeg går opp i rating siden Zürich-turneringen i februar i fjor.
(Carlsen er nå oppe i 2865. Før turneringen i Nederland hadde han 2862).
3. Og for det tredje har jeg hatt min lengste seiersrekke noensinne.
(Carlsen vant seks partier på rad i Wijk aan Zee, fra parti nummer fire til og med nummer ni. Det gamle «persen» var på fire strake seirer).
– Derfor synes jeg det er grunn til å være fornøyd, sier Carlsen.
– Jeg ønsket å spille 13 gode partier, det klarte jeg ikke. Så derfor er jeg også litt misfornøyd.
– Men det er alltid greit å ha noe å strekke seg etter, sier Magnus Carlsen, som ikke hadde spilt et eneste konkurranseparti siden VM-kampen mot Viswanathan Anand da han stilte til start i Wijk aan Zee.
VG DIREKTE:Tarjei Svensen fulgte det siste partiet trekk for trekk.
Mannen som alle holder fram som Carlsens fremtidige rival om hegemoniet, Fabiano Caruana, skuffet med 7. plass i Nederland og ligger nå langt, langt bak Carlsen på verdensrankingen.
– Vi skal ikke overreagere på det ... Jeg husker i fjor, da vant Aronian suverent her, men hvem husker det nå? Og nå må vi ikke glemme de gode resultatene Caruana hadde i fjor høst, mener Magnus Carlsen, men legger til:
– Det virker foreløpig ikke som Caruana klarer å gjøre det konsekvent veldig bra. Men vi skal være forsiktige med å kalle noen andre enn han nummer to i verden.
Neste oppgave for Carlsen er en turnering i Baden-Baden om bare ei drøy uke.
– Jeg trenger denne uken til å komme meg etter denne turneringen, sier Carlsen, som i Tyskland møter Viswanathan Anand (India), Fabiano Caruana (Italia), Levon Aronian (Armenia), Michael Adams (Storbritannia), Etienne Bacrot (Frankrike), Arkadij Naiditsch (Tyskland) og David Baramidze (Tyskland).
Carlsens resultater i Wijk aan Zee-turneringen:
Anish Giri: remis (sorte brikker).
Wesley So: remis (hvite brikker).
Radoslaw Wojtaczek: tap (sorte brikker).
Loek van Wely: seier (sorte brikker).
Levon Aronian: seier (hvite brikker).
Fabiano Caruana: seier (sorte brikker).
Yifan Hou: seier (hvite brikker).
Baadur Jobava: seier (sorte brikker).
Teimour Radjabov: seier (hvite brikker).
Vasil Ivantsjuk: remis (svarte brikker).
Vachier-Lagrave: remis (hvite brikker).
Ding Liren: remis (svarte brikker).
Ivan Saric: remis (hvite brikker.
Les også
Wesley So knapper inn på Carlsens forsprang i Nederland
Magnus Carlsen (24) har fortsatt store muligheter til å vinne den prestisjefylte Wijk aan Zee-turneringen - tross remis…Magnus Carlsen: – Jeg var ikke helt «på» i dag
(Ding Liren-Magnus Carlsen 1/2-1/2) Magnus Carlsen (24) styrket trolig muligheten til å vinne Wijk aan Zee-turneringen…Carlsen reddet turneringsseieren med remis
Magnus Carlsen var en stund hardt presset av kroatiske Ivan Saric, men klarte remis - og vant dermed Wijk aan…
Mer om
Flere artikler
Fra andre aviser
Carlsen gikk seirende ut av toukers sjakkmaraton
AftenpostenMagnus Carlsen knuste verdenstoeren: - Det var over all forventning
AftenpostenCarlsen brukte fire timer på å slå nummer 237 i verden
AftenpostenCarlsen kjempet for seieren i seks timer
AftenpostenCarlsen møter 20-åring lørdag: - Han er en feiging
AftenpostenCarlsen brukte fire timer på å slå nummer 237 i verden
Bergens Tidende