Spar 15% på ditt første kjøp, få fri frakt på kjøp over 299,- ...
BOIKOTTER: Karla Borger konkurrerer vanligvis med bikini på World Tour i sandvolleyball. Bildet er fra 2016. Foto: LEON NEAL / AFP
Boikotter i protest mot bikini-forbud
Kvinnelige sandvolleyballspillere får slippe til i Qatar – men har fått forbud mot å bruke bikini.
Det liker ikke den tyske duoen Karla Borger og Julia Sude, som har trukket seg fra World Tour-turneringen, som skal gå i Doha i mars.
– Vi skal dit for å gjøre en jobb, men så blir vi nektet å bære arbeidsantrekket vårt, sier Karla Borger til Deutschlandsfunk.
Sandvolleyball-kvinnene har nemlig fått direktiver om at de må spille i T-skjorter og knelange bukser – ikke bikiniene som de vanligvis bruker.
Anders Mol frykter han kan ha beinskjørhet
Duoen sier at de ikke vil delta under disse forutsetningene.
– Vi spiller i 30–40 graders varme, og vi er vant til å spille i bikini. Dette er egentlig det eneste landet som forteller oss hvordan vi skal gjøre jobben vår – og det kritiserer vi, sier Borger.
Kritikken deres går også mot det internasjonale volleyballforbundet:
– Vi stiller spørsmål ved om det er nødvendig å ha en turnering der. Det er definitivt noe å spørre om.
Solbakken om Qatar-VM: – Skal settes under lupe
Ifølge Deutschlandsfunk understreker det internasjonale forbundet FIVB at de ennå ikke hadde mottatt noen negative tilbakemeldinger på turneringen i Qatar.
– Men jeg skjønner at noen vil delta der, fordi de trenger poeng for å kvalifisere seg til OL, sier Karla Borger.
FIVB bekrefter overfor Spiegel forskriftene for hvordan de kvinnelige spillerne skal kle seg. Det handler om å respektere kultur og tradisjoner i vertslandet, sier de.
Sandvolley-Mol om farens dobbeltrolle: – Det er ikke alltid så heldig
I 2019 var det friidretts-VM i Doha.
– Den gang fikk de kvinnelige sprinterne lov til å bruke de klærne de vanligvis bruker, sier Julia Sude.
Ifølge Spiegel ga makthaverne i Qatar den gang et spesielt unntak fra kleskoden for VM-deltagerne.
– Vi har hatt muligheten ti å velge og har valgt å droppe turneringen. Et sted går de samfunnsmessige grenser.
Mer om
Flere artikler
Hovland og Olsbu Røiseland vant årets sportsprestasjoner på Idrettsgallaen
Digital romjulssjakk: – Spillerne byr mer på seg selv
NRK tar grep for å begrense eksponeringen av Carlsen-reklame
Ventura-brødrene inspireres av verdenseneren: – Det er oppskriften
Treneren om Hovlands nysgjerrighet: – Noen ganger skremmer det meg
Fra andre aviser
- Bergens Tidende
Boikotter i protest mot bikini-forbud
- Aftenposten
Sandvolleystjerner får ikke spille i bikini – boikotter storturnering
- Bergens Tidende
Hovland og Olsbu Røiseland vant årets sportsprestasjoner på Idrettsgallaen
- Fædrelandsvennen
Idrettsgallaen: Marte Olsbu Røiseland vant pris for årets sportsprestasjon
- Bergens Tidende
Går til likestillingskamp: – Jeg ble nektet å spille med guttene. Det var uaktuelt.
- Fædrelandsvennen
Går til likestillingskamp: – Jeg ble nektet å spille med guttene. Det var uaktuelt.