VIL REISE SEG: Tromsø ogZdenek Ondrasek gikk på et sviende nederlag mot Strømsgodset sist. Nå er laget på jakt etter å reise seg igjen. Foto:Rune Stoltz Bertinussen,NTB scanpix

Denne historiske statistikken gir Tromsø håp

VGs oddstips: TIL-poeng på Ullevaal

En stor engelsk undersøkelse viser at lag som taper med fem mål eller mer, sjeldent taper neste kamp. Det kan gi Tromsø håp før oppgjøret mot Vålerenga.

ARTIKKELEN ER OVER FIRE ÅR GAMMEL

Det er Egil «Drillo» Olsens tidligere venn Charles Reep som sto bak undersøkelsen som ble gjort i England fra 1965 til 1995. Der ble resultatene i den engelske toppserien grundig analysert.

Reep kom frem til konklusjonen at når et lag vant med fem mål eller mer, var det sjeldent at de vant eller scoret mer enn ett mål i den påfølgende kampen. Og dersom et lag tapte med mer fem mål eller mer, var det sjeldent de tapte eller slapp inn mer enn ett mål i den påfølgende kampen.

– Det er viktig å presisere at denne undersøkelsen har mest relevans i England. Det er en serie som er veldig tett, og at det tradisjonelt sett ikke er så stor forskjell på de beste og de dårligste lagene, sa Drillo til Haugesunds Avis etter lagets 0-6-tap mot Rosenborg.

Etter ydmykelsen mot Strømsgodset på Alfheim søndag er nok dette uansett en statistikk Tromsø-spillerne kan ta med seg inn i kampen mot Vålerenga.

Reep og Drillo ble gode venner i tiden Olsen ledet Wimbledon i Premier League. Reep døde i 2002 97 år gammel.

– Etter at jeg ble oppmerksom på tallene fra England, har jeg fulgt med på om det stemmer i Norge også. Jeg har ikke konkrete tall, men mitt inntrykk er at dette stemmer i 80-90 prosent av tilfellene i norsk toppserie, sa Drillo til lokalavisen.

Brøt statistikken

Haugesund skulle i likhet med Tromsø til Ullevaal for å møte Vålerenga etter sitt 0-6-tap. Den gangen brøt Kjetil Rekdal og hans menn statistikken, de scoret to mål på Haugesund og vant kampen 2-0.

For Vålerenga er også på jakt etter å reise kjerringa. Hovedstadslaget tapte 0-2 i toppkampen mot Stabæk sist, og dersom de skal være med å kjempe om medalje denne sesongen er oppgjøret mot Tromsø et oppgjør de bør vinne.

Vi holder Vålerenga som favoritter, men prøver oss på et småfrekt uavgjortspill til 3,75 i odds, når oddsen for hjemmeseier blir noe snau. Kampen har spillestopp 18.55, og vises på TV 2 Zebra.

Åpent bunnoppgjør

Samtidig som Tromsø gjester Ullevaal spilles det et svært spennende bunnoppgjør i Sandefjord.

Vertene står med 15 strake kamper uten seier, og dersom man skal ha et håp om fornyet Tippeliga-kontrakt bør man slå Mjøndalen. For bruntrøyene er også ute av form, og etter stortapet mot Odd sist står laget nå med ti kamper uten seier.

Sandefjord spilte på seg noe selvtillit borte mot Lillestrøm, for etter å ha ligget under 0-3 var de nær å få med seg poeng og tapte til slutt 2-3. Også Mjøndalen var på vei mot en liten sensasjon da de reduserte to ganger etter å ha ligget under 0-3 hjemme mot Odd, men så raknet det og laget tapte til slutt 3-6.

2,20 er oddsen for at Sandefjord tar sin første seier siden 19. april. Kampen har spillestopp 18.55, og vises på C More Fotball.

PS! Paris Saint-Germain serieåpner mot Lille i kveld uten Zlatan Ibrahimovic og trolig uten nyervervelsen Angel Di Maria. Likevel tror vi de tar seg av dette oppgjøret. Laget har vunnet 25 av de 38 siste oppgjørene mot Lille.

Her kan du lese våre vurderinger av dagens øvrige oddsobjekter

VGs vurderinger av dagens oddsprogram:
23Skive - FC Vestsjælland2.5532.25
24Skarp - Bjørnevatn1.55.353.1
25OB - AGFS1.753.353.75
26OB - AGF 0-133.451.82
27C. Krakow - Piast GliwiceS1.63.24.45
28Sandefjord - MjøndalenS2.23.252.85
29Sandefjord - Mjøndalen 0-14.43.61.52
30Vålerenga - TromsøS1.623.754.4
31Vålerenga - Tromsø 0-12.553.62.02
32Orkla - Buvik1.44.853.7
33BFC Dynamo - Frankfurt3.93.351.65
34BFC Dynamo - Frankfurt 1-01.853.552.75
35Erndtebrück - Darmstadt861.15
36Erndtebrück - Darmstadt 1-03.953.951.45
37FC Roskilde - HB Køge2.3532.45
38Alvdal - FK Kvik Trondheim1.74.42.65
39SpVgg Elversberg - Augsburg5.254.251.35
40Elversberg - Augsburg 1-02.653.71.85
41Evian TG - Clermont Foot1.822.853.85
42Valenciennes - Auxerre2.152.73.05
43Tours - Paris FC2.42.72.65
44Sochaux - Metz2.42.72.65
45Brest - Nîmes Olympique1.623.054.5
46Brest - Nîmes Olympique 0-12.93.151.9
47Dijon - Chamois Niort FC1.852.853.7
48Creteil L. - Bourg Peronnas1.952.853.3
49Havre AC - AC Ajaccio1.72.954.25
50Havre AC - AC Ajaccio 0-13.153.21.8
51Stade Lavallois - Nancy2.552.72.45
52Lille - Paris Saint-GermainS4.753.151.65
53Lille - Paris Saint-Germain 1-01.923.352.85
54Zulte Waregem - KRC GenkS2.43.052.45
11Brighton & Hove - Nottingh.S2.153.152.95
56Brighton & H.- Nottingh. 0-13.83.61.57
57Vejle BK - AC Horsens1.953.152.95
58Rangers - St. MirrenS1.523.54.55
59Rangers - St. Mirren 0-12.853.31.9
60Dundalk - Longford Town1.155.210
61Galway FC - Derry CityS2.43.052.4
62Shamrock Rovers - St. PatricksS2.42.92.5

Kommersielt samarbeid

VG har et kommersielt samarbeid med Norsk Tipping, som innebærer at VG får en andel av inntektene fra spill i regi av tippeselskapet på våre plattformer. Norsk Tipping har ingen innflytelse på temavalg eller innhold, som utelukkende er basert på redaksjonelle vurderinger.

Kommersielt samarbeid: Rabattkoder