BESTE UNDERHOLDNINGSPROGRAM: «Trygdekontoret», «Monsen på villspor», «I kveld med Ylvis LIVE» og «Tjukken og lillemor» er alle nominert til beste  underholdningsprogram.
BESTE UNDERHOLDNINGSPROGRAM: «Trygdekontoret», «Monsen på villspor», «I kveld med Ylvis LIVE» og «Tjukken og lillemor» er alle nominert til beste underholdningsprogram. Foto:VG/ TV 2/ NRK,

Disse er nominert til Gullruten 2015

TV

Her får du full oversikt over hvem som er nominert til «Gullruten».

Publisert: Oppdatert: 12.04.15 17:12

Tirsdag ble de nominerte presentert på en pressekonferanse i Oslo. Selve utdelingen skjer i Bergen 9. mai.

BESTE UNDERHOLDNINGSPROGRAM

«Trygdekontoret» NRK

«Tjukken og Lillemor» TV 2

«Monsen på villspor» NRK

«I kveld med Ylvis LIVE» TVNorge

BESTE KONKURRANSEDREVNE REALITY

«Farmen» TV 2

«The Biggest Loser Norge» TVNorge

«Alt for Norge» TVNorge

«Mesternes Mester» NRK

BESTE REALITY

«Sweatshop - dødsbillig mote» Aftenposten TV

«Sofa» NRK

«Adils hemmelige dansere» NRK

«Jegertvillingene» TVNorge

BESTE DOKUSÅPE

«Jul i Tangerudbakken» TVNorge

«Hundepatruljen» TV3

«Fjorden Cowboys» TV 2

«Iskrigerne» TV 2

BESTE TV-DRAMA

«Kampen for tilværelsen» NRK

«Frikjent» TV 2

«Kampen om tungtvannet» NRK

«Øyevitne» NRK

BESTE HUMORPROGRAM

«Karl Johan» NRK

«Thomas Giertsen: Helt perfekt» TVNorge

«Kollektivet» TV 2

«Neste sommer» TVNorge

BESTE BARNE- ELLER UNGDOMSPROGRAM

«Best i mest» NRK

«Elias på nye tokt» NRK

«MK-X» NRK

«Rodde og Kikkan» NRK

BESTE MAGASIN- ELLER LIVSSTILSPROGRAM

«Nasjonalgalleriet» NRK

«Folkeopplysningen» NRK

«Helt vilt» TV 2

«Normal galskap» NRK

BESTE NYHETSSENDING ELLER AKTUALITETSPROGRAM

«Operasjon konspirasjon»TV 2

«Brennpunkt: Kampen om tiden» NRK

«Korrespondenten spesial, Nord-Korea» TV 2

«Sportsrevyen» NRK

BESTE TV-DOKUMENTAR

«Glade jul» NRK

«Jeg er Kuba» NRK

«Light fly, fly high» NRK

«Brennpunkt: Den siste reisen» NRK

BESTE DOKUMENTAR ELLER FAKTASERIE

«Lille Norge og stormaktene» NRK

«Født i feil kropp» TV 2

«Alliert og alene» NRK

«Drømmen om Europa» NRK

BESTE KVINNELIGE SKUESPILLER

Anneke von der Lippe «Øyevitne» NRK

Trine Wiggen «Kampen for tilværelsen» NRK

Ida Elise Broch «Lilyhammer» NRK

Maibritt Saerens «Kampen om tungtvannet» NRK

BESTE MANNLIGE SKUESPILLER

Nicolai Cleve Broch «Frikjent» TV 2

Bartek Kaminski «Kampen for tilværelsen» NRK

Trond Fausa Aurvåg «Neste sommer» TVNorge

Dennis Storhøi «Kampen om tungtvannet» NRK

BESTE KVINNELIG PROGRAMLEDER

Anne Lindmo «Lindmo» NRK

Helene Sandvig «PULS» NRK

Cecilie Skog «Tjukken og Lillemor» TV 2

Ingunn Solheim «Debatten» NRK

BESTE MANNLIGE PROGRAMLEDER

Bård Ylvisåker «I kveld med Ylvis LIVE» TVNorge

Truls Svendsen «Tjukken og Lillemor» TV 2

Thomas Seltzer «Trygdekontoret»NRK

Thomas Numme «Senkveld med Thomas og Harald» TV2

ÅRETS DELTAKER

Enok Groven «Anno» NRK

Finn Olav Odde «Farmen» TV 2

Jan Ridd og Silvia Leine «Sofa» NRK

Kristoffer og Kristin Hopsdal «Ønskebarn» TVNorge

BESTE NYE PROGRAMSERIE

«Sofa» NRK

«Tjukken og Lillemor» TV 2

«Hvem bryr seg» TV 2

«På bortebane» NRK

BESTE EVENT ELLER SPORTSSENDING

«VM på ski» NRK

«VM i sjakk» NRK

«Gullruten 2014» TV 2

«Bli med ut med PULS og FBI» NRK

ÅRETS NYSKAPNING

«#dumpa» NRK

«Bertrands metode» TV3

«Mellom bakkar og berg» TVNorge

«Hvem bryr seg» TV 2

PUBLIKUMSPRISEN

I tillegg til disse nominasjonene er Henriette Steenstrup, Anne Rimmen, Lisa Tønne, Kadafi Zaman, Truls Svendsen, Pernille Sørensen, Martin Beyer-Olsen, Vegard og Bård Ylvisåker, Erik Solbakken og Otto Robsahm nominert til «Publikumsprisen».

Her kan du lese mer om