KAN VINNE: Atle Antonsen og Tuva Novotny i «Dag» (t.v.) og Frank Kjosås og Mariann Hole i «Halvbroren». Foto: Ingeborg Klyve og Roger Neumann
KAN VINNE: Atle Antonsen og Tuva Novotny i «Dag» (t.v.) og Frank Kjosås og Mariann Hole i «Halvbroren». Foto: Ingeborg Klyve og Roger Neumann

«Dag» kan kuppe Gullruten

Sjekk alle nominasjonene her

RAMPELYS

Dramaserien «Dag» på Tv 2 er nominert til hele fem priser under årets Gullruten, én mer enn «Halvbroren».

Publisert: Oppdatert: 05.04.13 12:25

«Dag» har dermed sanket totalt 14 nominasjoner de siste årene - og slår rekorden «Himmelblå» hadde tidligere i antall nominasjoner i dramakategorien.

Artikkelen oppdateres!

VGTV sendte direkte fra dagens pressekonferanse i Oslo , og intervjuer blir lagt ut i opptak om kort tid.

Se alle nominasjonene lenger ned i artikkelen.

Under Gullruten i Bergen 11. mai er «Dag 3», som er produsert av Kamerakameratene for TV 2, nominert til prisen for «Beste drama», og skuespillerne Tuva Novotny og
Iben Hjejle er nominert i klassen for beste kvinnelige skuespiller, mens både Atle Antonsen og Anders Baasmo Christiansen er nominert til prisen for beste mannlige skuespiller.

Stolt Baasmo Christiansen

Anders Baasmo Christiansen kan dermed gjøre hat trick - siden han har blitt kåret til beste mannlige skuespiller for rollen som Benedikt Skovrand de siste to årene.

- Det hadde jo vært gøy det! vi får se, sier en smilende Christiansen til VGTV etter at alle vinnersjansene er lest opp.

Han er stolt over at «Dag» stiller så sterkt.

- Det er alltid hyggelig å bli nominert, og vi er som alltid et godt lag av kolleger.

Atle Antonsen var ikke til stede under opplesingen.

Serien «Halvbroren» på NRK sanket fire nominasjoner - også her er skuespillerne sterkt representert. Frank Kjosås og Jon Øigarden er nominert i kategorien beste mannlige skuespiller, mens Mariann Hole kan vinne pris for beste kvinnelige skuespiller. I tillegg kjemper «Halvbroren» med «Dag» i Beste TV-drama-kategorien.

- Vunnet allerede

- Vi føler vi har vunnet allerede, sier Mariann Hole og Frank Kjosås til VGTV etter at nyheten er ute.

De opplyser at de får en stor mengde tilbakemeldinger fra TV-seere.

- Både på Twitter og på SMS. Det er veldig hyggelig. Noen sender til og med brev. De takker for at vi har rørt dem, forklarer Kjosås.

Jon Øigarden er ikke overrasket over de mange vinnersjansene.

- Jeg føler at vi har fortjent det, sier han.

Feirer i dag

Else Kåss Furuseth, som kan vinne for både beste kvinnelige programleder og publikumsprisen, beskriver dagen i dag som en fest.

- Dette er kjempegøy! Det er viktig å la selve nominasjonen være festen, så i dag feirer jeg, sier hun fornøyd.

DISKUTER: Hvem synes du fortjener å vinne Gullruten-statuett? Si din mening i kommentarfeltet nederst i artikkelen.

Du bestemmer

I år skal for øvrig VG dele ut en ny pris under TV-prisutdelingen: «Publikumsprisen» går til en programleder eller TV-personlighet som VG-leserne stemmer frem i ukene som kommer.

Her kan DU være med å stemme - les mer her .

Publikumsprisen tar over for det som tidligere var «Årets TV-navn».

Her er nominasjonene:

Beste underholdningsprogram:
Hver gang vi møtes, produsert av Mastiff for TV 2
Lindmo, produsert av NRK for NRK
Senkveld med Thomas og Harald, produsert av Monster Entertainment for TV 2
Trygdekontoret, produsert av NRK for NRK

Beste reality (konkurranse):
71 grader nord, produsert av Nordisk Film TV for TVNorge
Alt for Norge, produsert av Monster Entertainment for TVNorge
Farmen, produsert av Strix for TV 2
The Amazing Race Norge, produsert av Rubicon TV for TV 2

Beste reality:
Hellstrøm rydder opp hjemme, produsert av Monster Entertainment for TV3
Leo & U-landslaget, produsert av NRK for NRK
Oppdrag Nord Norge, produsert av Flash Studio for NRK
Tangeruddampen, produsert av Zacapa/Sjøsprøyt for TVNorge

Beste dokusåpe:
En ny start på livet, produsert av TV Inter for TV 2
Forbindelser, produsert av Strix for FEM
Sirkus Northug, produsert av Globus Media for TV 2
Åtte årstider, produsert av NRK for NRK

Beste TV-drama:
Dag, produsert av Kamerakameratene for TV 2
Halvbroren, produsert av Monster Scripted for NRK
Hjem, produsert av NRK for NRK
Hotel Cæsar, produsert av Metronome Spartacus for TV 2

Beste humorprogram:
Asbjørn Brekke Show, produsert av Seefood TV for TVNorge
Brille, produsert av Funkenhauser Productions for NRK
Helt Perfekt, produsert av Feelgood SFT for TVNorge
Kongsvik Videregående, produsert av Seefood TV for TVNorge

Beste barne- eller ungdomsprogram
Dauinger, produsert av Rubicon TV for NRK
Energikampen, produsert av Fabelaktiv for NRK
Julekongen, produsert av NRK for NRK
Lesekorpset, produsert av NRK for NRK

Beste magasin- eller livsstilsprogram:
Brenner - Historier fra vårt land, produsert av NRK for NRK
Nasjonalgalleriet, produsert av NRK for NRK
Normal galskap, produsert av NRK for NRK
Typisk deg, produsert av Teddy TV for TVNorge

Beste nyhetssending eller aktualitetsprogram:
22. juli rettsaken, produsert av TV 2 for TV 2
Brennpunkt, produsert av NRK for NRK
Dødsdømt og forlatt i Kongo, produsert av TV 2 for TV 2
Veien til frihet, produsert av Dokumentaravdelingen for TV 2

Beste TV-dokumentar:
22.07, produsert av NRK for NRK
Dagbok fra revolusjonen, produsert av Medieoperatørene for NRK
Et nytt liv, produsert av Dokumentaravdelingen for TV 2
Maren gatejente, produsert av Corax Film for TV 2

Beste dokumentar- eller faktaserie:
Barnets beste, produsert av NRK for NRK
Hvem tror du at du er? produsert av Monster Entertainment for NRK
Min idrett, produsert av NRK for NRK
Vårt lille land, produsert av TV 2 for TV 2

Beste kvinnelige skuespiller:
Iben Hjejle i «Dag», produsert av Kamerakameratene for TV 2
Lene Kongsvik Johansen i «Kongsvik Videregående» produsert av Seefood TV for TVNorge
Mariann Hole i «Halvbroren», produsert av Monster Scripted for NRK
Tuva Novotny i «Dag», produsert av Kamerakameratene for TV 2

Beste mannlige skuespiller:
Anders Baasmo Christiansen i «Dag», produsert av Kamerakameratene for TV 2
Atle Antonsen i «Dag», produsert av Kamerakameratene for TV 2
Frank Kjosås i «Halvbroren», produsert av Monster Scripted for NRK
Jon Øigarden i «Halvbroren», produsert av Monster Scripted for NRK

Beste kvinnelige programleder:
Anne Rimmen i «OL i London» produsert av NRK for NRK
Else Kåss Furuseth i «Torsdag kveld fra Nydalen» produsert av Feelgood SFT for TV 2
Margrethe Røed i «MGPjr» produsert av NRK for NRK
Selda Ekiz i «Newton» produsert av NRK for NRK

Beste mannlige programleder:
Einar Tørnquist i «Tørnquist Show» produsert av Monster Entertainment for TVNorge
Hans Olav Brenner i «Brenner - historier fra vårt land» produsert av NRK for NRK
Petter Wilhelm Blickfeldt Schjerven i «Typisk deg» produsert av Teddy TV for TVNorge
Thomas Seltzer i «Trygdekontoret» produsert av NRK for NRK

Årets deltaker:
Andreas Nørstrud i «Farmen» produsert av Strix for TV 2
Bjørn Ali Abdullah i «Hele Norge baker» produsert av Nordisk Film TV for TV3
Grete Dale Thorsen i «71 grader nord» produsert av Nordisk Film TV for TVNorge
Gunhild Beatrice Bjørnnes i «En ny start» produsert av Eyeworks Dinamo for TVNorge

Beste nye programserie:
Den gode viljen, produsert av Pandora Film for NRK
Folkeopplysningen, produsert av Teddy TV for NRK
Sirkus Northug, produsert av Globus Media for TV 2
Vårt lille land, produsert av TV 2 for TV 2

Beste event:
Jul på Slottet, produsert av Eyeworks Dinamo for NRK
Laks og lidenskap, produsert av NRK for NRK
Nobel Peace Prize Concert, produsert av Eyeworks Dinamo for NRK
TV 2 20 årsjubileum, produsert av Eyeworks Dinamo for TV 2

Årets nyskapning:
Asbjørn Brekke Show, produsert av Seefood TV for TVNorge
Karl Johan, produsert av NRK for NRK
Småbruket, produsert av Nordisk Film TV for TV3
Vårt lille land, produsert av TV 2 for TV2

FLERE NYHETER PÅ RAMPELYS

Her kan du lese mer om