I HARDT VÆR: Skuespiller Kevin Spacey. Her på en pressekonferanse i fjor. Foto: AFP
Netflix kutter alle bånd til Kevin Spacey etter anklager om sex-trakassering
Strømmetjenesten sier de ikke vil være involvert i suksesserien «House of Cards» så lenge Kevin Spacey er med.
Nyhetene kommer etter en rekke beskyldninger mot Oscar-vinneren de siste dagene. Etter at skuespilleren Anthony Rapp forrige uke beskyldte «House of Cards»-stjernen for å ha prøvd seg på ham da han var 14 år i 1986, har flere anklaget Kevin Spacey for trakassering og overgrep.
Spaceys reaksjon: – Velger å leve som en homofil mann
Deriblant åtte nåværende og tidligere «House of Cards»-ansatte, som hevder han jevnlig har utsatt andre på arbeidsplassen for seksuell trakassering. Fredag ettermiddag ble det også klart at britisk politi starter etterforskning etter at en mann hevder å ha blitt seksuelt misbrukt av Spacey i London i 2008. Spacey var da sjef for Old Vic Theatre.
Kun timer senere bekreftet Netflix natt til lørdag norsk tid at de kutter alle bånd til den amerikanske skuespilleren.
– Netflix vil ikke være involvert i fremtidig produksjon av «House of Cards» som inkluderer Kevin Spacey. Vi vil fortsette å jobbe med MRC for å evaluere vår strategi med serien. Vi har også besluttet at vi ikke vil gå videre med utgivelsen av filmen «Gore», som har Kevin Spacey i hovedrollen og som produsent, heter det i en uttalelse fra strømmetjenesten.
Like etter bekreftet også produksjonsselskapet MRC at de har suspendert skuespilleren med umiddelbar virkning.
Tidligere i uken ble det kjent at «House of Cards» setter punktum etter neste sesong, og at innspillingen av den siste sesongen er utsatt på ubestemt tid i kjølvannet av anklagene mot skuespilleren.
Ifølge New York Post vil Spaceys karakter, president Frank Underwood, skrives ut av den sjette sesongen.
Anmeldelsen av sesong 5: «House of Cards» er great again!
Her kan du lese mer om
Flere artikler
Fra andre aviser
Netflix bryter alle bånd med Spacey
Bergens Tidende
Netflix bryter alle bånd med Spacey
Aftenposten
Disse erstatter Spacey i «House of Cards»
Aftenposten
Siste sesong av «House of Cards» blir uten Kevin Spacey
Bergens Tidende
Nye anklager om trakassering mot Kevin Spacey
Aftenposten
Sky News: Britisk politi etterforsker Spacey
Aftenposten