Her er Oscar-vinnerne:

Denne listen vil oppdateres fortløpende etter hvert som prisene deles ut. Vinnerne markeres i fet skrift:

BESTE SCENOGRAFI
«The Artist» Production Design: Laurence Bennett; Set Decoration: Robert Gould
«Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2» Production Design: Stuart Craig; Set Decoration: Stephenie McMillan
«Hugo» Production Design: Dante Ferretti; Set Decoration: Francesca Lo Schiavo
«Midnight in Paris» Production Design: Anne Seibel; Set Decoration: Hélène Dubreuil
«War Horse» Production Design: Rick Carter; Set Decoration: Lee Sandales

BESTE FOTO
«The Artist», Guillaume Schiffman
«The Girl with the Dragon Tattoo», Jeff Cronenweth
«Hugo», Robert Richardson
«The Tree of Life», Emmanuel Lubezki
«War Horse», Janusz Kaminski

BESTE KOSTYMEDESIGN
«Anonymous», Lisy Christl
«The Artist», Mark Bridges
«Hugo», Sandy Powell
«Jane Eyre», Michael O'Connor
«W.E.», Arianne Phillips

BESTE SMINKE
«Albert Nobbs», Martial Corneville, Lynn Johnston og Matthew W. Mungle
«Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2», Edouard F. Henriques, Gregory Funk og Yolanda Toussieng
«The Iron Lady», Mark Coulier og J. Roy Helland

BESTE UTENLANDSKE FILM
«Bullhead» Belgia
«Footnote» Israel
«In Darkness» Polen
«Monsieur Lazhar» Canada
«Nader og Simin - et brudd» Iran

BESTE KVINNELIGE BIROLLE
Bérénice Bejo i «The Artist»
Jessica Chastain i «Barnepiken»
Melissa McCarthy i «Bridesmaids»
Janet McTeer i «Albert Nobbs»
Octavia Spencer i «Barnepiken»

BESTE KLIPP
«The Artist», Anne-Sophie Bion og Michel Hazanavicius
«The Descendants», Kevin Tent
«The Girl with the Dragon Tattoo», Kirk Baxter og Angus Wall
«Hugo», Thelma Schoonmaker
«Moneyball», Christopher Tellefsen

BESTE LYDKLIPP
«Drive», Lon Bender og Victor Ray Ennis
«The Girl with the Dragon Tattoo», Ren Klyce
«Hugo», Philip Stockton og Eugene Gearty
«Transformers: Dark of the Moon», Ethan Van der Ryn og Erik Aadahl
«War Horse», Richard Hymns og Gary Rydstrom

BESTE LYDDESIGN (SOUND MIXING)
«The Girl with the Dragon Tattoo», David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce og Bo Persson
«Hugo», Tom Fleischman og John Midgley
«Moneyball», Deb Adair, Ron Bochar, Dave Giammarco og Ed Novick
«Transformers: Dark of the Moon», Greg P. Russell, Gary Summers, Jeffrey J. Haboush og Peter J. Devlin
«War Horse», Gary Rydstrom, Andy Nelson, Tom Johnson og Stuart Wilson

BESTE ANIMASJONSFILM
«A Cat in Paris»
«Chico & Rita»
«Kung Fu Panda 2»
«Puss In Boots»
«Rango»

BESTE SPESIALEFFEKTER
«Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2», Tim Burke, David Vickery, Greg Butler og John Richardson
«Hugo», Rob Legato, Joss Williams, Ben Grossman og Alex Henning
«Real Steel», Erik Nash, John Rosengrant, Dan Taylor og Swen Gillberg
«Rise of the Planet of the Apes», Joe Letteri, Dan Lemmon, R. Christopher White og Daniel Barrett
«Transformers: Dark of the Moon», Scott Farrar, Scott Benza, Matthew Butler og John Frazier

BESTE DOKUMENTARFILM
«Hell and Back Again», Danfung Dennis og Mike Lerner
«If a Tree Falls: A Story of the Earth Liberation Front», Marshall Curry og Sam Cullman
«Paradise Lost 3: Purgatory», Charles Ferguson og Audrey Marrs
«Pina», Wim Wenders og Gian-Piero Ringel
«Undefeated», TJ Martin, Dan Lindsay og Richard Middlemas

BESTE MANNLIGE BIROLLE
Kenneth Branagh i «My Week with Marilyn»
Jonah Hill i «Moneyball»
Nick Nolte i «Warrior»
Christopher Plummer i «Beginners»
Max von Sydow i «Extremely Loud & Incredibly Close»

BESTE ORIGINALFILMMUSIKK
«The Adventures of Tintin», John Williams
«The Artist», Ludovic Bource
«Hugo», Howard Shore
«Tinker Tailor Soldier Spy», Alberto Iglesias
«War Horse», John Williams

BESTE ORIGINALLÅT
«Man or Muppet» fra «The Muppets». Tekst og melodi av Bret McKenzie
«Real in Rio» from «Rio». Melodi av Sergio Mendes og Carlinhos Brown og tekst av Siedah Garrett

BESTE ADAPTERTE MANUS
«The Descendants», manus av Alexander Payne og Nat Faxon & Jim Rash
«Hugo», manus av John Logan
«The Ides of March», manus av George Clooney & Grant Heslov og Beau Willimon
«Moneybal», manus av Steven Zaillian og Aaron Sorkin. Historie av Stan Chervin
«Tinker Tailor Soldier Spy», manus av Bridget O'Connor & Peter Straughan

BESTE ORIGINALMANUS
«The Artist», manus av Michel Hazanavicius
«Bridesmaids», manus av Annie Mumolo og Kristen Wiig
«Margin Call», manus av J.C. Chandor
«Midnight in Paris», manus av Woody Allen
«A Separation», manus av Asghar Farhadi

BESTE KORTFILM
«Pentecost», Peter McDonald og Eimear O'Kane
«Raju», Max Zähle og Stefan Gieren
«The Shore», Terry George og Oorlagh George
«Time Freak», Andrew Bowler og Gigi Causey
«Tuba Atlantic», Hallvar Witzø

BESTE ANIMERTE KORTFILM
«Dimanche/Sunday», Patrick Doyon
«The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore», William Joyce og Brandon Oldenburg
«La Luna», Enrico Casarosa
«A Morning Stroll», Grant Orchard og Sue Goffe
«Wild Life», Amanda Forbis og Wendy Tilby

BESTE REGI
«The Artist», Michel Hazanavicius
«The Descendants», Alexander Payne
«Hugo», Martin Scorsese
«Midnight in Paris», Woody Allen
«The Tree of Life», Terrence Malick

BESTE MANNLIGE HOVEDROLLE
Demián Bichir i «A Better Life»
George Clooney i «The Descendants»
Jean Dujardin i «The Artist»
Gary Oldman i «Tinker Tailor Soldier Spy»
Brad Pitt i «Moneyball»

BESTE KVINNELIGE HOVEDROLLE
Glenn Close i «Albert Nobbs»
Viola Davis i «The Help»
Rooney Mara i «The Girl with the Dragon Tattoo»
Meryl Streep i «The Iron Lady»
Michelle Williams i «My Week with Marilyn»

BESTE FILM
«The Artist», Thomas Langmann, produsent
«The Descendants», Jim Burke, Alexander Payne og Jim Taylor, produsenter
«Ekstremt høyt & utrolig nært», Scott Rudin, produsent
«The Help», Brunson Green, Chris Columbus og Michael Barnathan, produsenter
«Hugo», Graham King og Martin Scorsese, produsenter
«Midnight in Paris», Letty Aronson og Stephen Tenenbaum, produsenter
«Moneyball», Michael De Luca, Rachael Horovitz og Brad Pitt, produsenter
«The Tree of Life», nominerte ikke klart
«War Horse», Steven Spielberg og Kathleen Kennedy, produsenter

Mer om

  1. Oscar

Flere artikler

  1. Her er årets Oscar-nominerte

  2. Dette er de heteste Oscar-favorittene

  3. «House Of Cards» vises kun på nettet

  4. Pluss content

    Stor guide: TV-serier for alle anledninger

  5. Sørkoreansk storeslem under Oscar-utdelingen: – Jeg skal drikke til i morgen tidlig

Fra andre aviser

  1. Stumfilm nominert til ti Oscar-priser

    Bergens Tidende
  2. Stumfilm nominert til ti Oscar-priser

    Aftenposten
  3. Oscar-triumf for Streep

    Bergens Tidende
  4. Norsk studentfilm nominert til Oscar

    Fædrelandsvennen
  5. Se Oscar-vinnerene på kino

    Aftenposten
  6. Her er de heteste Osdcar-filmene

    Bergens Tidende

Kommersielt samarbeid: Rabattkoder