VERTENE: Skuespillerne Sandra Oh og Andy Samberg var verter for prisutdelingen mandag. Her er de på rød løper før showet. Foto: Jordan Strauss / TT NYHETSBYRÅN

Her er Golden Globe-vinnerne

Natt til mandag norsk tid ble det avslørt hvem som vant de 25 kategoriene innen film og TV-serier på Golden Globes-utdelingen. Her er den komplette listen.

TV- og filmprisen Golden Globes deles ut av Hollywood Foreign Press Association, og blir blant annet sett på som en indikator på hvilke filmer som kan gjøre det godt under Oscar-utdelingen i februar. Sjekk alle vinnerne nederst i saken!

les også

Ellen DeGeneres vil ha Kevin Hart tilbake som Oscar-vert

Søndag 6. startet sendingen av den 76. utdelingen i rekken klokken 17.00 lokal tid i Hollywood. VG fulgte utdelingen fra den startet klokken 02 natt til mandag norsk tid.

les også

Vant Golden Globe - takket Satan

Film- og TV-prisen ble sendt på TV 2 Livsstil og TV 2 Sumo.

Les mer om de ulike filmene og TV-seriene på VGs nye TV-guide.

Mandag morgen vil du også få bred dekning av klesdelen av festen på MinMote.

Filmen «Vice», som ikke får norgespremiere før 1. februar, hadde flest nominasjoner med seks stykker. Christian Bale vant for hovedrollen som Dick Cheney, og takket Satan for inspirasjon.

Nyinnspillingen av «A Star Is Born» fulgte tett etter med fem vinnersjanser, og vant én, for Beste originalsang med «Shallow». Superheltfilmen «Black Panther» hadde tre nominasjoner, deriblant for Beste dramafilm, men vant ingen.

les også

Jessica Chastain fryktet sextrakassering-prat ville skade karrieren

Her følger den komplette oversikten over de nominerte medn vinnerne markert med fet skrift:

QUEEN: Angel (Indya Moore) gjør sin beste versjon av kjole og septer i «Pose». Foto: HBO Nordic

Beste TV-serie, drama:

«The Americans»

«Bodyguard»

«Homecoming»

«Killing Eve»

«Pose»

Beste kvinnelige skuespiller i dramaserie:

Caitriona Balfe, «Outlander»

Elisabeth Moss, «The Handmaid’s Tale»

Sandra Oh, «Killing Eve»

Julia Roberts, «Homecoming»

Keri Russell, «The Americans»

Beste mannlige skuespiller i dramaserie:

Jason Bateman, «Ozark»

Stephan James, «Homecoming»

Richard Madden, «Bodyguard»

Billy Porter, «Pose»

Matthew Rhys, «The Americans»

DRAMA: Kim Carrey som Jeff Pickles og Cole Allen som Will i «Kidding». Foto: Erica Parise / SHOWTIME

Beste TV-serie, musikal eller komedie:

«Barry»

«The Good Place»

«Kidding»

«The Kominsky Method»

«The Marvelous Mrs. Maisel»

Beste kvinnelige skuespiller i musikal- eller komiserie:

Kristen Bell, «The Good Place»

Candice Bergen, «Murphy Brown»

Alison Brie, «Glow»

Rachel Brosnahan, «The Marvelous Mrs. Maisel»

Debra Messing, «Will & Grace»

Beste mannlige skuespiller i musikal- eller komiserie:

Sasha Baron Cohen, «Who Is America?»

Jim Carrey, «Kidding»

Michael Douglas, «The Kominsky Method»

Donald Glover, «Atlanta»

Bill Hader, «Barry»

DETEKTIVER: Dakota Fanning, Daniel Brühl og Luke Evans i «The Alienist». Foto: Kurt Iswarienko / Netflix

Beste miniserie eller TV-film:

«The Alienist»

«The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story»

«Escape at Dannemora»

«Sharp Objects»

«A Very English Scandal»

Beste kvinnelige skuespiller i miniserie eller TV-film:

Amy Adams, «Sharp Objects»

Patricia Arquette, «Escape at Dannemora»

Connie Britton, «Dirty John»

Laura Dern, «The Tale»

Regina King, «Seven Seconds»

Beste mannlige skuespiller i en miniserie eller TV-film:

Antonio Banderas, «Genius: Picasso»

Daniel Bruhl, «The Alienist»

Darren Criss, «The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story»

Benedict Cumberbatch, «Patrick Melrose»

Hugh Grant, «A Very English Scandal»

MOR: Patricia Clarkson er nominert for birollen i «Sharp Objects». Foto: Anne Marie Fox / HBO Nordic

Beste kvinnelige birolle i serie, miniserie eller TV-film:

Alex Borstein, «The Marvelous Mrs. Maisel»

Patricia Clarkson, «Sharp Objects»

Penelope Cruz, «The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story»

Thandie Newton, «Westworld»

Yvonne Strahovski, «The Handmaid’s Tale»

Beste mannlige birolle i serie, miniserie eller TV-film:

Alan Arkin, «The Kominsky Method»

Kieran Culkin, «Succession»

Edgar Ramirez, «The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story»

Ben Whishaw, «A Very English Scandal»

Henry Winkler, «Barry»

Beste dramafilm:

«Black Panther»

«BlacKkKlansman»

«Bohemian Rhapsody»

«If Beale Street Could Talk»

«A Star Is Born»

PAR: Bradley Cooper og Lady Gaga er begge nominerte for «A Star Is Born». Foto: Neal Preston/Warner Bros

Beste kvinnelige skuespiller i dramafilm:

Glenn Close, «The Wife»

Lady Gaga, «A Star Is Born»

Nicole Kidman, «Destroyer»

Melissa McCarthy, «Can You Ever Forgive Me?»

Rosamund Pike, «A Private War»

Beste mannlige skuespiller i dramafilm:

Bradley Cooper, «A Star Is Born»

Willem Dafoe, «At Eternity’s Gate»

Lucas Hedges, «Boy Erased»

Rami Malek, «Bohemian Rhapsody»

John David Washington, «BlacKkKlansman»

Beste musikal eller komedie:

«Crazy Rich Asians»

«The Favourite»

«Green Book»

«Mary Poppins vender tilbake»

«Vice»

MOR: Charlize Theron i «Tully». Foto: Kimberly French / Focus Features / Norsk Filmdistribusjon

Beste kvinnelige skuespiller i musikal eller komedie:

Emily Blunt, «Mary Poppins vender tilbake»

Olivia Colman, «The Favourite»

Elsie Fisher, «Eighth Grade»

Charlize Theron, «Tully»

Constance Wu, «Crazy Rich Asians»

Beste mannlige skuespiller i musikal eller komedie:

Christian Bale, «Vice»

Lin-Manuel Miranda, «Mary Poppins vender tilbake»

Viggo Mortensen, «Green Book»

Robert Redford, «The Old Man & the Gun»

John C. Reilly, «Stan & Ollie»

Beste kvinnelige birolle i film:

Amy Adams, «Vice»

Claire Foy, «First Man»

Regina King, «If Beale Street Could Talk»

Emma Stone, «The Favourite»

Rachel Weisz, «The Favourite»

Beste mannlige birolle i film:

Mahershala Ali, «Green Book»

Timothee Chalamet, «Beautiful Boy»

Adam Driver, «BlacKkKlansman»

Richard E. Grant, «Can You Ever Forgive Me?»

Sam Rockwell, «Vice»

EDDERKOPP: Peter Parker og Miles Morales i «Spider-Man: Into the Spider-Verse». Foto: Sony Pictures Animation

Beste animerte spillefilm:

«De utrolige 2»

«Isle of Dogs»

«Mirai no Mirai»

«Rive-Rolf krasjer internett»

«Spider-Man: Into the Spider-Verse»

Beste fremmedspråklige film:

«Kapernaum»

«Girl»

«Werk ohne Autor/Never look Away»

«Roma»

«Manbiki kazoku/Shoplifters»

Beste filmregissør:

Bradley Cooper, «A Star Is Born»

Alfonso Cuaron, «Roma»

Peter Farrelly, «Green Book»

Spike Lee, «BlacKkKlansman»

Adam McKay, «Vice»

NY: Emily Blunt som MAry Poppins i «Mary Poppins vender tilbake». Foto: Jay Maidment / Unit / The Walt Disney Company Nordic

Beste filmmanus:

Alfonso Cuaron, «Roma»

Deborah Davis and Tony McNamar, «The Favourite»

Barry Jenkins, «If Beale Street Could Talk»

Adam McKay, «Vice»

Peter Farrelly, Nick Vallelonga, Brian Currie, «Green Book»

Beste originalmusikk film:

Marco Beltrami, «A Quiet Place»

Alexandre Desplat, «Isle of Dogs»

Ludwig Göransson, «Black Panther»

Justin Hurwitz, «First Man»

Marc Shaiman, «Mary Poppins vender tilbake»

Beste originalsang film:

«All the Stars, «Black Panther»

«Girl in the Movies», «Dumplin»

«Requiem For a Private War», «A Private War»

«Revelation», «Boy Erased»

«Shallow», «A Star Is Born»

Kommersielt samarbeid: Rabattkoder