Her er alle nattens Oscar-vinnere!

Slik gikk det under Oscar 2015!

ARTIKKELEN ER OVER FIRE ÅR GAMMEL

Alle vinnerne i fet skrift

Beste film

«Birdman»

«American Sniper»

«Boyhood»

«The Grand Budapest Hotel»

«The Imitation Game»

«Selma»

«The Theory of Everything»

«Whiplash»

Beste regissør

Richard Linklater, «Boyhood»

Alejandro González Iñárritu, «Birdman»

Wes Anderson, «The Grand Budapest Hotel»

Morten Tyldum, «The Imitation Game»

Bennett Miller, «Foxcatcher»

Beste kvinnelige hovedrolle

Julianne Moore, «Still Alice»

Reese Witherspoon, «Wild»

Rosamund Pike, «Gone Girl»

Felicity Jones, «The Theory of Everything»

Marion Cotillard, «To dager, en natt»

Beste mannlige hovedrolle

Steve Carell, «Foxcatcher»

Benedict Cumberbatch, «The Imitation Game»

Michael Keaton, «Birdman»

Eddie Redmayne, «The Theory of Everything»

Beste kvinnelige birolle

Patricia Arquette, «Boyhood»

Keira Knightley, «The Imitation Game»

Emma Stone, «Birdman»

Meryl Streep, «Into the Woods»

Laura Dern, «Wild»

Beste mannlige birolle

Ethan Hawke, «Boyhood»

Edward Norton, «Birdman»

Mark Ruffalo, «Foxcatcher»

J.K. Simmons, «Whiplash»

Robert Duvall, «The Judge»

Beste originalmanus

«Birdman», Alejandro G. Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Jr. og Armando Bo

«Boyhood», Richard Linklater

«Foxcatcher», E. Max Frye og Dan Futterman

«The Grand Budapest Hotel», Wes Anderson og Hugo Guinness

«Nightcrawler», Dan Gilroy

Beste tilrettelagte manus

«American Sniper», Jason Hall

«The Imitation Game», Graham Moore

«Inherent Vice», Paul Thomas Anderson

«The Theory of Everything», Anthony McCarten

«Whiplash», Damien Chazelle

Beste fremmedspråklige film

«Ida», Polen

«Leviatan», Russland

«Tangerines», Estland

«Timbuktu», Mauritania

«Wild Tales», Argentina

Beste animasjonsfilm

«Big Hero 6»

«Song of the Sea»

«Bokstrollene»

«Fortellingen om prinsesse Kaguya»

«Dragetreneren 2»

Beste dokumentar

«Citizen Four»

«Finding Vivian Maier»

«Last Days in Vietnam»

«The Salt of the Earth»

«Virunga»

FOTO-VINNER: «Birdman» stakk av med flere priser under årets utdeling, og ble blant annet belønnet for beste foto. Her tar fotograf Emmanuel Lubezki imot den gullbelagte statuetten. Foto:Mike Blake,Reuters

Beste foto

«Birdman», Emmanuel Lubezki

«The Grand Budapest Hotel» Robert Yeoman,

«Ida», Lukasz Zal, Ryszard Lenczewski

«Mr. Turner», Dick Pope

«Unbroken», Roger Deakins

Beste filmklipp

«American Sniper», Joel Cox, Gary D. Roach

«Boyhood», Sandra Adair

«The Grand Budapest Hotel», Barney Pilling

«The Imitation Game», William Goldenberg

«Whiplash», Tom Cross

Beste scenografi

«The Grand Budapest Hotel», Adam Stockhausen, Anna Pinnock

«The Imitation Game», Maria Djurkovic, Tatiana Macdonal

«Interstellar» Nathan Crowley, Gary Fettis

«Into the Woods», Dennis Gassner, Anna Pinnock

«Mr. Turner», Suzie Davies, Charlotte Watts

Beste kostymedesign

«The Grand Budapest Hotel», Milena Canonero

«Inherent Vice», Mark Bridges

«Into the Woods», Colleen Atwood

«Maleficent», Anna B. Sheppard, Jane Clive

«Mr. Turner», Jacqueline Durran

Beste originalmusikk

«The Grand Budapest Hotel», Alexandre Desplat

«The Imitation Game», Alexandre Desplat

«Interstellar», Hans Zimmer

«Mr. Turner», Gary Yershon

«The Theory of Everything», Jóhann Jóhannsson

Beste originalsang

«Everything is Awesome», Legofilmen

«Glory», Selma

«Grateful», Beyond the Lights

«I’m Not Going to Miss You», Glen Campbell: I’ll Be Me!

«Lost Stars», Begin Again – Forelsket i New York

Beste visuelle effekter

«Captain America: The Winter Soldier»

«Dawn of the Planet of the Apes»

«Guardians of the Galaxy»

«Interstellar»

«X-Men: Days of Future Past»

Beste makeup og hår

«Foxcatcher», Bill Corso, Dennis Liddiard

«The Grand Budapest Hotel», Frances Hannon, Mark Coulier

«Guardians of the Galaxy», Elizabeth Yianni-Georgiou, David White

Beste lydmiks

«American Sniper», John Reitz, Gregg Rudloff og Walt Martin

«Birdman», Jon Taylor, Frank A. Montaño og Thomas Varga

«Interstellar», Gary A. Rizzo, Gregg Landaker og Mark Weingarten

«Unbroken», Jon Taylor, Frank A. Montaño og David Lee

«Whiplash», Craig Mann, Ben Wilkins og Thomas Curley

Beste lydredigering

«American Sniper», Alan Robert Murray og Bub Asman

«Birdman», Martin Hernández, Aaron Glascock

«Hobbiten: Femhærerslaget», Brent Burge, Jason Canovas

«Interstellar», Richard King

«Unbroken», Becky Sullivan og Andrew DeCristofaro

Beste kortfilm

«Aya»

«Boogaloo and Graham»

«Butter Lamp» (La Lampe au Beurre de Yak)

«Parvaneh»

The Phone Call

Beste animerte kortfilm

«The Bigger Picture»

«The Dam Keeper»

«Feast»

«A Single Life»

«Moulton og meg»

Beste kortdokumentar

«Crisis Hotline: Veterans Press 1»

«Joanna»

«Our Curse»

«The Reaper» (La Parka)

«White Earth»

Mer om

Kommersielt samarbeid: Rabattkoder