Dette er årets Amanda-nominerte

20 statuetter skal deles ut når den norske filmprisen Amanda går av stabelen i Haugesund i august. «Ut og stjæle hester» har flest vinnersjanser med ti nominasjoner.

22 kinofilmer er blitt vurdert av Amandajuryen til prisen som deles ut i forbindelse med Den norske filmfestivalen i Haugesund 17. august i år. De 48 nominerte innen norsk film ble presentert på Filmens hus i Oslo onsdag formiddag.

les også

Molands film nominert til ti priser: – Blir j ... skuffet om ikke de vinner alle sammen

Mens «Ut og stjæle hester» har flest nominasjoner med hele ti, følger «Harajaku» like etter med ni. «Når jeg faller» fikk fire priser, men «Skjelvet», «Mordene i Kongo» og «Sonja» fikk tre hver.

I år skal Amandaprisen sendes på VG+, i tillegg til at VGTV sender direkte fra rød løper og fra mottakelsen etter prisutdelingen.

NOMINERT: Hans Petter Moland (t.v.), er nominert for beste regi og beste norske kinofilm med «Ut og Stjæle hester». Foto: TORE KRISTIANSEN

Her er de nominerte til Amandaprisen 2019:

Beste kvinnelige skuespiller:

Ines Høysæter Asserson, «Harajuku»             

Pia Tjelta, «Blindsone»                                    

Ine Marie Wilmann, «Sonja»   

Beste mannlige skuespiller:

Tobias Santelmann, «Mordene i Kongo»        

Preben Hodneland, «Når jeg faller»                

Jon Ranes, «Ut og stjæle hester»    

Beste norske kinofilm:

«Harajuku»

«Skjelvet»

«Ut og stjæle hester»    

Beste utenlandske kinofilm:

«Den skyldige», regi: Gustav Möller, distributør Arthaus

«Green Book», regi: Peter Farrelly, distributør Nordisk Film Distribusjon

«Kapernaum», regi: Nadine Labaki distributør Arthaus

«Leave No Trace», regi: Debra Granik, distributør Selmer Media

«Shoplifters», regi: Kore-eda Hirokazu, distributør Another World Entertainment

Beste regi:

Eirik Svensson, «Harajuku»                     

Magnus Meyer Arnesen, «Når jeg faller»             

Hans Petter Moland, «Ut og stjæle hester»   

Beste filmmanus:

Sebastian Torngren Wartin, «Harajuku»       

Martin Lund, «Psychobitch»                       

Hans Petter Moland, «Ut og stjæle hester»    

Beste norske barnefilm:

«Kutoppen»                                

«Psychobitch»                         

«Tårnet»  

Beste dokumentar:

«Hvor man vender tilbake»

«For vi er gutta»

«Born2Drive»

Beste kvinnelige birolle:

Anneke Von Der Lippe, «En affære»

Maria Bonnevie, «Føniks»

Alexandra Gjerpen, «Når jeg faller»

Beste mannlige birolle:

Nicolai Cleve Broch, «Harajuku»                        

Eldar Skar, «Sonja»

Bjørn Floberg, «Ut og stjæle hester»        

Beste klipp:

Karsten Meinich, Elise Solberg, «Harajuku»   

Silje Nordseth, Karsten Meinich, Anders Bergland, «Tårnet»

Nicolaj Monberg, Jens Christian Fodstad, «Ut og stjæle hester»    

Beste foto:

Karl Erik Brøndbo, «Harajuku»

Rasmus Videbæk, «Ut og stjæle hester»          

John Andreas Andersen, «Mordene i Kongo»  

Beste kortfilm:

«Kulturen», regi: Ernst De Geer

«She-Pack», regi: Fanny Ovesen

«HÆSTKUK», regi: Aasne Vaa Greibrokk

Beste lyddesign:

Gunn Tove Grønsberg , «Harajuku»   

Tormod Ringnes, Niklas Skarp, «Mordene i Kongo»

Gisle Tveito, «Ut og stjæle hester»    

Beste produksjonsdesign/scenografi:

Karl Júliusson, «Amundsen»

Jørgen Stangebye Larsen, «Skjelvet»

Lina Nordqvist, «Sonja»

Beste visuelle effekter:

«Amundsen»

«Skjelvet»

«Ut og stjæle hester»   

Beste originalmusikk:

Fay Wildhagen og Øyvind Mathisen, «Harajuku»

David Stephen Grant, «Når jeg faller»

Kaspar Kaae, «Ut og stjæle hester»

I tillegg deles disse prisene ut: Amandakomiteens Gullklapper, Amandakomiteens Ærespris og Folkets Amanda (publikumsavstemning).

Saken oppdateres løpende.

Kommersielt samarbeid: Rabattkoder