KAN VINNE: Alle disse (med unntak av soldatene) kan vinne Golden Globe-pris 11. januar. Øverst fra venstre: Matthew McConnaughey i «True Detective», Meryl Streep i «Into the Woods» og Jennifer Anderson i «Cake». Nederst fra venstre: Kevin Spacey og Robin Wright i «House of Cards» og Benedict Cumberbatch i «The Imitation Game». Foto:,AP/HBO/Disney Enterprises/Netflix/The Weinstein Company

Golden Globe-nominerte 2015

Natt til mandag deles hele 25 Golden Globe-priser ut. Her er alle de nominerte.

ARTIKKELEN ER OVER FIRE ÅR GAMMEL

Fra klokken 20.00 lokal tid søndag, altså 02 natt til mandag norsk tid, starter kjendisene å strømme til den røde løperen uten for Bevery Hilton Hotel i Beverly Hills i California.

Her arrangerer The Hollywood Foreign Press Association, som navnet antyder en forening av utenlandske journalister med base i Los Angeles, prisdryss over de beste prestasjonene innen både film og TV i året som gikk. Flere av disse har ennå ikke hatt norgespremiere.

De norske nominerte kan du lese om her.

Du kan følge utdelingen på VG gjennom natten, og her er en komplett liste over de nominerte (vinnerne markert med fet skrift):

Beste film (drama):

«Boyhood»

«Foxcatcher» (norsk premiere 16. januar)

«The Imitation Game»

«Selma»

«The Theory of Everything» (premiere 6. februar)

Beste kvinnelige hovedrolle (dramafilm)

Jennifer Aniston i «Cake» (kommer 27. mars)

Felicity Jones i «The Theory of Everything» (premiere 6. februar)

Julianne Moore i «Still Alice» (premiere 20. februar)

Rosamund Pike i «Gone Girl»

Reese Witherspoon i «Wild» (premiere 6. mars)

NOMINERT: «Gone Girl» er nominert til flere piser. Men ikke Ben Affleck. Foto:,20th. Century Fox

Beste mannlige hovedrolle (dramafilm)

Steve Carell i «Foxcatcher» (premiere 16. januar)

Benedict Cumberbatch i «The Imitation Game»

Jake Gyllenhaal i «Nightcrawler»

David Oyelowo i «Selma»

Eddie Redmayne i «The Theory of Everything» (premiere 6. februar)

Beste film (komedie eller musikal)

«Birdman» (premiere 6. februar)

«The Grand Budapest Hotel»

«Into the Woods» (kommer 27. mars)

«Pride»

«St. Vincent»

Beste mannlige hovedrolle (komedie eller musikal):

Ralph Fiennes i «The Grand Budapest Hotel»

Michael Keaton i «Birdman» (6. februar)

Bill Murray i «St. Vincent»

Joaquin Phoenix i «Inherent Vice» (premiere 6. mars)

Christoph Waltz i «Big Eyes» (kommer 27. mars)

NOMINERT: Ralph Fiennes i «The Grand Budapest Hotel». Foto:,20TH. CENTURY FOX

Beste kvinnelige hovedrolle (komedie eller musikal):

Amy Adams i «Big Eyes» (premiere 27. mars)

Emily Blunt i «Into the Woods» (kommer 27. mars)

Helen Mirren i «En trettimeters reise»

Julianne Moore i «Maps to the Stars»

Quvenzhané Wallis i «Annie»

Beste animerte film

«Big Hero 6» (kommer 30. januar)

«The Book of Life» (premiere 10. april)

«Bokstrollene»

«Dragetreneren 2»

«The Lego Movie»

Beste utenlandske film:

«Turist», Sverige

«Ida», Polen/Danmark

«Leviathan», Russland

«Tangerines», Estland

«Gett: The Trial of Viviane Amsalem», Israel

Beste kvinnelige birolle i film:

Patricia Arquette i «Boyhood»

Jessica Chastain i «A Most Violent Year» (kommer 10. april)

Keira Knightley i «The Imitation Game»

Emma Stone i «Birdman» (6. februar)

Meryl Streep i «Into the Woods» (kommer 27. mars)

DOBBELTNOMINERT: Michael Keaton som Riggan og Edward Norton som Mike i «Birdman». Foto:Alison Rosa,20th Century Fox

Beste mannlige birolle i film:

Robert Duvall i «The Judge»

Ethan Hawke i «Boyhood»

Edward Norton i «Birdman» (6. februar)

Mark Ruffalo i «Foxcatcher»

J. K. Simmons i «Whiplash» (kom 9. januar)

Beste filmregissør:

Wes Anderson for «The Grand Budapest Hotel»

Ava Duvernay for «Selma»

David Fincher for «Gone Girl»

Alejandro Gonzales Inarritu for «Birdman» (6. februar)

Richard Linklater for «Boyhood»

Beste filmmanus:

Wes Anderson for «The Grand Budapest Hotel»

Gillian Flynn for «Gone Girl»

Alejandro Gonzales Inarritu, Nicolas Giacobone, Alexander Dinelaris og Armando Bo for «Birdman» (6. februar)

Richard Linklater for «Boyhood»

Graham Moore for «The Imitation Game»

Beste original-filmmusikk:

Alexandre Desplait for «The Imitation Game»

Johann Johannsson for «The Theory of Everything» (kommer 6. februar)

Trent Reznor og Atticus Ross for «Gone Girl»

Antonio Sanches for «Birdman» (6. februar)

Hans Zimmer for «Interstellar»

MUSIKALSK: Matthew McConaughey, Anne Hathaway og David Gyasi i «Interstellar», som er nominet for filmmusikken. Foto:Melinda Sue Gordon,Warner Bros

Beste originallåt, film:

«Big Eyes» fra filmen «Big Eyes» (kommer 27. mars)

«Glory» fra filmen «Selma»

«Mercy Is» fra filmen «Noah»

«Opportunity» fra filmen «Annie» (kommer 27. mars)

«Yellow Flicker Beat» fra filmen «The Hunger Games: Mockingjay – part 1»

Beste TV-serie (drama):

«The Affair»

«Downton Abbey»

«Game of Thrones»

«The Good Wife»

«House of Cards»

Beste kvinnelig hovedrolle i en TV-serie (drama):

Claire Danes i «Homeland»

Viola Davis i «How to Get Away with Murder»

Julianna Margulies i «The Good Wife»

Ruth Wilson i «The Affair»

Robin Wright i «House of Cards»

KAN VINNE: Claire Danes som Carrie Mathison i «Homeland», sesong 4. Foto:Joe Alblas,Showtime/TV 2

Beste mannlige hovedrolle i en TV-serie (drama):

Clive Owen i «The Knick»

Liev Shcreiber i «Ray Donovan»

Kevin Spacey i «House of Cards»

James Spader for «The Blacklist»

Dominic West for «The Affair»

Beste TV-serie (komedie eller musikal):

«Girls»

«Jane the Virgin»

«Orange Is the New Black»

«Silicon Valley»

«Transparent»

Beste kvinnelige hovedrolle i en TV-serie (komedie eller musikal):

Lena Dunham i « «Girls»

Edie Falco i «Nurse Jackie»

Julia Louis-Dreyfus i «Veep»

Gina Rodriguez i «Jane the Virgin»

Taylor Schilling i «Orange Is the New Black»

Beste mannlige hovedrolle i en TV-serie (komedie eller musikal):

Louis C. K. i «Louie»

Don Cheadle i «House of Lies»

Ricky Gervais i «Derek»

William H. Macy i «Shameless»

Jeffrey Tambor i «Transparent»

Beste miniserie eller film laget for TV:

«Fargo»

«The Missing»

«The Normal Heart»

«Olive Kitteridge»

«True Detective»

FLEST SJANSER: «Fargo» er den mest nominerte TV-serien, med fem nominasjoner. Her Martin Freeman. Foto:,HBO Nordic

Beste mannlige hovedrolle i miniserie eller film laget for TV:

Martin Freeman i «Fargo»

Woody Harrelson i «True Detective»

Matthew McConaughey i «True Detective»

Mark Ruffalo i «The Normal Heart»

Billy Bob Thornton i «Fargo»

Beste kvinnelige hovedrolle i miniserie eller film laget for TV:

Maggie Gyllenhaal i «The Honourable Woman»

Jessica Lange i «American Horror Story: Freak Show»

Frances McDormand i «Olive Kitteridge»

Frances O’Connor i «The Missing»

Allison Tolman i «Fargo»

Beste mannlige birolle i en TV-serie, miniserie eller film laget for TV:

Matt Bomer i «The Normal Heart»

Alan Cuming i «The Good Wife»

Colin Hanks i «Fargo»

Bill Murray i «Olive Kitteridge»

Jon Voight i «Ray Donovan»

Beste kvinnelige birolle i en TV-serie, miniserie eller film laget for TV:

Uzo Adura i «Orange Is the New Black»

Kathy Bates i «American Horror Story: Freak Show»

Joanne Froggatt i «Downton Abbey»

Allison Janney i «Mom»

Michelle Monaghan i «True Detective»

Mer om

Kommersielt samarbeid: Rabattkoder