Prøv GRATIS i 35 dager
Forrykende bra
Bokanmeldelse: Ingar Johnsrud: «Wienerbrorskapet»
Det er ganske enkelt imponerende! Ingar Johnsrud makter å blåse liv og spenning inn i en ganske så velprøvd sjanger.
Artikkelen er over syv år gammel
En intrige med høyt ambisjonsnivå, et rikt persongalleri og flere tidssprang styres med stødig hånd i mål, så å si uten et eneste kjedelig øyeblikk.
Spennende, men likevel litterært trygt og velkjent.
Hovedpersonen Fredrik Beier er akkurat slik en egenrådig politihelt skal være: Upopulær blant sjefene, med en dyster personlig historie, et uryddig privatliv, en passe sær og vanskelig kompanjong samt en ny kvinnelig kollega fra PST med eksotisk bakgrunn.
Og selvsagt florerer det av profesjonelle intriger, personlige antipatier og spisse albuer på Oslo politikammer, der Beier hører hjemme.
Historien begynner med den mystiske forsvinningen til en profilert politikers voksne datter. Etterforskningen leder frem til en lukket kristen sekt, og da starter også for alvor voldsspiralen å snurre.
Vi snakker om en massakre på flere av sektens menn, mens de øvrige medlemmene er sporløst borte. Sporene peker mot muslimske fundamentalister, men er ikke det i virkeligheten et blindspor?
Parallelt introduseres vi for et mildt sagt nifst menneskelig monster, med flere liv på samvittigheten. Og som om ikke det var nok, så skal vi til et brorskap av forskere og rasehygienikere i Wien før annen verdenskrig. Her legges det føringer som skal få konsekvenser for etterforskningen til Beier og hans kumpaner i nåtidens Norge. For nazistisk inspirerte groteskerier og dommedagsforventninger er slett ikke noe som bare hører fortiden til, skal det vise seg. Til slutt strekker intrigene seg helt til de innerste politiske maktsirkler.
Her spruter det både med kroppsvæsker, serum og galskap, og actionscenene sitter som pistolskudd – midt i blinken.
Først og fremst er det ren og skjær spenning som bærer boken fremover. Den er rett og slett usedvanlig godt skrevet, med en dirrende tone av undertrykt aggresjon i bunn.
Ingar Johnsrud behersker den helt avgjørende kunsten hele tiden å ta vare på fremdriften, samtidig som leseren ikke hektes av i de ganske mange og krappe handlingssvingene boken igjennom.
Et rikt og variert språk og troverdige replikker hører også med i denne formfullendte krimdebuten. Innenfor sin sjanger fremstår Johnsrud allerede som en fullbefaren veteran.
Så da er det bare å glede seg til de neste to bindene i denne varslede trilogien.
Ingar Johnsrud er ansatt som journalist i VG Helg.
Relaterte artikler
Bokanmeldelse: Lars Kepler: «Stalker»
Svenske Lars Keplers femte bok er en intenst spennende thriller fylt av dramatikk og panikk, blindspor og blod.Bokanmeldelse: Lene Kaaberbøl: «Det levende kjød»
Med «Det levende kjød» har Lene Kaaberbøl levert annet bind i en bebudet trilogi om den unge Madeleine Karno.Den store krimvåren: 15 krimbøker du kan glede deg til
Det kommer et ras av krimbøker denne våren – og her er 15 høydepunkter!
Mer om
Flere artikler
Fra andre aviser
- Aftenposten
Ingar Johnsrud: Veldreide voldsomheter
- Aftenposten
Bokanmeldelse: Han skriver ærgjerrig og raffinert krim
- Bergens Tidende
Monika hadde fortjent en bedre bok
- Bergens Tidende
«Sharp Objects» er den beste krimserien akkurat nå
- Aftenposten
Anmeldelse: Hans Olav Lahlums nye roman redegjør mer enn den forteller
- Bergens Tidende
– Tysklands ytre høyre virker like hjernevasket som enhver som oppholder seg for mye på internetts mørke avkroker