STJÅLET: Kindbergs fikk bandbussen stjålet mandag morgen. Foto: Kindbergs
Dansebandbuss i grøften etter vill politijakt
Svensk politi kastet seg på hjul etter en stjålet bandbuss. Tyvene lot seg ikke stoppe før spikermatten ble rullet ut.
Rett før 06 mandag morgen fikk politiet inn en melding om et innbrudd på Folkets park i Lidköping. Tyvene hadde stukket av med turnébussen til et danseband.
– Etter en stund klarte vi å lokalisere bussen, men sjåføren ville ikke stoppe, sier Christer Fuxburg, pressetalsmann hos politiet, til Expressen.
Les også: Stoppet biltyv i trusa: – Jeg er ikke gal eller spesielt tøff
Under selve biljakten skal tyvene ha kastet uidentifiserte ting etter politiet.
– De kastet ting etter kollegaene mine som kjørte etter. Det gikk ikke så veldig fort, men patruljen besluttet at det ikke var noen annen mulighet enn å ta i bruk en spikermatte, sier Fuxborg til avisen.
FRASTJÅLET BANDBUSS: Kindbergs limegrønne bandbuss ble stjålet og havnet i grøften. Foto: Kindbergs.nu
Dette skal imidlertid ikke hindret tyvene i å fortsette ferden. De kjørte bare videre, men etter en time tok jakten slutt. Bussen kjørte ut i en grøft i en liten by mellom Vara og Vårgårda.
Fikk du med deg denne? Saueflokk stanset biljakt
– Til slutt gikk bussen på felgen, og da klarte de ikke holde den på veien. Den ligger fremdeles i grøften og redningsbil skal bestilles, sier pressetalsmannen.
Ifølge avisen er to menn er pågrepet, mistenkt for tyveri. Ingen kom til skade under bussjakten.
Bussen tilhørte dansebandet Kindbergs. Anders Wigelius, bassist i bandet, våknet til beskjeden om at bandbussen var stjålet, jaget av politiet og havnet i en grøft.
– Det er en rar mandag man våkner til. Det kan jeg si, sier han til Aftonbladet. Om bord i bussen skal bandet ha hatt sceneklær og dyre skinnjakker, men det første Wigelius uroet seg for var instrumentene.
– Vi håper at de ikke har havnet i bagasjen. Det er det eneste vi eier og har, våre instrumenter. Man tjener ikke så mye på det her livet så vi må ha dem, legger han til.
Bandets bookingagent Mats Tigerstrøm er meget skuffet over tyveriet.
– Det er dypt tragisk og beklagelig at det finnes som mennesker som gjør dette. Hva skal de med den bussen og hva slags mennesker er det som klarer å finne på noe så dumt? Det er bare idioter som tror de skal klare å kjøre fra politiet med en buss som ikke går fortere enn 90 kilometer i timen, sierhan til VG over telefon.
Les også
Rullestolbruker påkjørt av ruset sjåfør
Kona kom til unnsetning da rullestolbrukeren Børge Solfjell ble påkjørt av en ruset sjåfør.Politiet kjørte i 190 – måtte gi opp biljakt
Speedometeret i politibilen viste 190 da patruljen forsøkte å innhente den lynraske sportsbilen på E10 i Nordland.Saueflokk stanset biljakt
Fire personer som prøvde å kjøre fra politiet på New Zealand måtte gi opp da de støtte på en flokk sauer.
Flere artikler
Fra andre aviser
Tenåringer kjørte på felgen med politiet på hjul
AftenpostenBussjåføren: Mistet kontrollen på grunn av telehiv i veien
AftenpostenCyanid-mistenkte polakker fengslet i fire uker. Én av dem måtte opereres etter hundebitt
AftenpostenPolitiet skjøt under biljakt – mann pågrepet
Bergens Tidende15-åring i stjålet bil kjørte fra politiet i 200 km/t
FædrelandsvennenPolitiloggen 13. desember
Fædrelandsvennen