Beste rabattkoder og tilbud for august 2022 hos Blivakker.
Erdogan møter Putin i Russland
Fredag er Tyrkias president Recep Tayyip Erdogan på plass i Russland for å møte president Vladimir Putin. Det er ventet at de vil diskutere en mulig tyrkisk militæroffensiv i Nord-Syria.
Det er åttende gang Erdogan besøker Russland siden 2019. Fredagens konferanse finner sted i Sochi.
Regional og global utvikling står på agendaen, ifølge Al Jazeera. I tillegg skal de diskutere deres bilaterale relasjoner.
– Jeg håper at vi i dag kan undertegne en relevant avtale om å utvikle handel og økonomiske bånd, sa Putin under møtet, ifølge NTB.
Også Erdogan skal ha tatt orde for å styrke deres relasjoner ytterligere. Ifølge russiske medier skal han ha sagt at Tyrkia og Russland bør «åpne en ny side i spørsmål om samarbeid».
Møtet mellom de to presidentene er det første siden kornavtalen med Ukraina kom i stand, og skjer samme uke som det første ukrainske kornskipet seilte ut fra Odesa.
Mulig militæroffensiv på trappene
En ny tyrkisk militæroperasjon i Nord-Syria kan også stå på agendaen under fredagens møte.
Al Jazeera skriver at Tyrkias hovedfokus vil være Russlands samtykke, eller i hvert fall mangel på motstand, i lys av en slik operasjon.
Russland er en sentral støttespiller for Syrias president Bashar Al Assad, og kontrollerer det meste av Nord-Syrias luftrom.
Erdogan hintet først om en slik operasjon i mai. Målet er å knuse den kurdiske militsen som holder til i området.
– Tyrkia har lykkes i å posisjonere seg
Kornavtalen mellom Ukraina og Russland er det eneste som har blitt fremforhandlet siden krigens start.
Tyrkia og FN har bidratt til å fremforhandle avtalen. FNs generalsekretær António Guterres kalte avtalen «et håpets fyrtårn».
Avtalen kan også sies å ha gitt Erdogan en ny fjær i hatten:
– Tyrkia har lykkes i å posisjonere seg som Russlands diplomatiske kanal til det internasjonale samfunnet.
Det sier stipendiat Eyup Ersoy fra King’s College i London til Al Jazeera.
Han mener det diplomatiske gjennombruddet taler i Tyrkias favør.
Flere artikler
Fra andre aviser
- Aftenposten
Russiske rakettangrep mot viktig havn for korneksport i Odesa
- Aftenposten
Den russiske utenriksministeren drar på rundtur i Afrika. Han har ett viktig mål.
- Aftenposten
Kornavtalen skulle redde verden. Dagen etter smalt det. Hva skjer nå?
- Aftenposten
Vil Russland la Ukraina frakte korn ut sjøveien? Blir de ikke enige i dag, venter en ny krise.
- Aftenposten
Zelenskyjs skip er lastet med endeløse problemer
- Aftenposten
Krigen om det ukrainske kornet – dette er det du må vite
Rabattkoder
Et kommersielt samarbeid med Kickback.no
Blivakker rabattkode HelloFresh rabattkode Hello Fresh gir deg 1099 kr i rabatt på 4 leveringer
About You rabattkode Få 15% rabatt på hele ditt første kjøp med About you rabattkode
adidas rabattkode Få 30% rabatt på fullprisvarer med Adidas rabattkode 👏🏻
Scandic rabattkode Scandic rabatt - 25% rabatt til unge hos Scandic