Minst 23 døde etter tornado i USA: − Jeg har aldri sett noe lignende
Stormer og minst én tornado har skapt enorme ødeleggelser i USA. Den lille byen Rolling Fork skal være totalskadet.
Ifølge CNN har stormene og tornadoen revet takene av hjem og nesten jevnet noen nabolag til grunnen. CNN skriver at over 100 000 hjem og bedrifter skal være uten strøm i statene Mississippi, Tennessee og Alabama. Ifølge Reuters skal tornadoen ha flyttet seg over en distanse på 160 kilometer.
– Jeg har aldri sett noe lignende, sier Brandy Showah, beboer i den hardt rammede byen Rolling Fork til CNN.
Tornadoen skal ha beveget seg i 80 km/t da den var over Rolling Fork, rett etter klokken 20.00 i går kveld lokal tid, ifølge CNN.
Reuters melder om minst 23 døde, og flere titalls skadede etter uværet. På Twitter skriver Mississippis statlige beredskapsbyrå at tallene «dessverre er ventet å endre seg».
«Forferdelig»
– Det var en stor tornado, og den har ødelagt byen Rolling Fork, sier borgermester i byen Eldridge Walker på telefon til WLBT, ifølge NBC News.
– Byen min er borte, sier han til CNN, ifølge AP news.
Tidligere borgermester i Rolling Fork, Fred Miller beskriver tornadoen i et intervju med Fox Weather:
– Hele huset ristet.
Miller sier i intervjuet at han og kona gjemte seg på badet, midt i huset, da tornadoen traff.
– Vi hørte vinduene blåse inn, sier han, og forteller videre at store deler av byen er ødelagt.
Ifølge Miller er redningsarbeidet vanskelig. Han sier i intervjuet at trær ligger nede, og veiene er ufremkommelige. Ifølge NBC News er det meldt om 13 dødsfall i Rolling Fork. Småbyen har en populasjon på rundt 1800 skriver avisen.
– Skadene er enorme, sier Angelia Eason i Sharkey County. Hun omtaler situasjonen som «forferdelig».
Hun forteller at de ikke kan si noe om alderen til de omkomne, ifølge abc news.
Far og datter blant de døde
I Wren i Mississippi ble en far og en liten datter funnet døde i hjemmet sitt, forteller Alan Gurly i Monroe County til NBC News.
De forsøkte å søke dekning sammen med mor og to andre barn. Disse er nå innlagt på sykehus, forteller Gurly til nettavisen.
Farevarsel: «Total ødeleggelse er en mulighet»
De nasjonale værmyndighetene, The National Weather Service, skal ha sendt ut flere farevarsel i forkant av tornadoen, ifølge NBC News. De skal blant annet ha skrevet «for å beskytte livet ditt, TA DEKNING NÅ», og videre «Du er i en livsfarlig situasjon».
I farevarselet advarte værmyndighetene også om store ødeleggelser på hus, bedrifter og biler. «Total ødeleggelse er en mulighet».
Tornadoen rammet først Silver City i Humphrey og Rolling Fork i Sharkey sent fredag amerikansk tid, videre har den bevegd seg til Tchula i Holmes.
Ifølge CNN har det vært 11 rapporter om tornadoer i Mississippi og i Alabama. CNN skriver at det fortsatt usikker om stormene har ført til flere tornadoer, eller om det er en stor tornado som har beveget seg langt.