Kalte Obama «horunge» – blir hedersgjest hos Trump
Han kalte president Obama «horunge» og ba ham «dra til helvete». Nå skal den filippinske presidenten være hedersgjest i Det hvite hus – invitert av Donald Trump.
Det skjedde under telefonsamtale lørdag hvor de to verdenslederne hadde en «vennlig» samtale der de diskuterte trusselen Nord-Korea utgjør.
Ifølge Reuters har rundt 9000 mennesker blitt drept siden Duterte startet sin såkalte krig mot narkotika i fjor sommer. The Guardian skriver at over 7000 er blitt drept. Tusenvis har også blitt plassert i fengsler.
VG-spesial: 100 dager med Donald Trump
I en uttalelse fra desember i fjor, uttalte Duterte at han etter en annen samtale med Trump hadde fått skryt for sin blodige narkokrig. Obama og menneskerettighetsorganisasjoner har imidlertid kritisert massedrapene.
FENGSEL: Quezon City Jail i Manila rommer egentlig 800 fanger. Da VG besøkte fengselet i august i fjor var det 4250. Tre av fire var satt inn på grunn av angivelige narkorelaterte forbrytelser. Foto: Helge Mikalsen VG
På innsiden: VG besøkte Filippinenes trangeste narkofengsel (innlogging)
Diskuterte sikkerhet
– Det var en svært vennlig samtale, der de to diskuterte bekymringene den sørøstasiatiske sammenslutningen ASEAN har med tanke på regional sikkerhet, inkludert trusselen Nord-Korea utgjør, heter det i en uttalelse.
Tidligere på dagen hadde Duterte gitt uttrykk for denne bekymringen da han holdt en pressekonferanse i etterkant av ASEANs toppmøte i den filippinske hovedstaden Manila. Duterte anbefalte da at USA opptrer «forsiktig og tålmodig» for å unngå ytterligere tilspissing av situasjonen.
Les også: Lovte å drepe 100 000 kriminelle om han ble president
– Presidenten diskuterte også det faktum at Filippinenes regjering kjemper svært hardt for å fjerne narkotika i landet, en svøpe som berører mange land i verden, heter det i uttalelsen.
Det er ikke kjent når Duterte skal besøke Det hvite hus, men han og Trump skal også møtes i november når Trump deltar på et felles toppmøte i Manila mellom USA og ASEAN.
Da det norske gisselet Kjartan Sekkingstad (57) slapp fri etter ett år som gissel hos islamistgeriljan Abu Sayyaf i fjor høst, dukket Duterte opp på en pressekonferanse og lot seg fotografere med nordmannen.
VG+: Sekkingstads år i fangenskap
PRESIDENT: Rodrigo Duterte vant presidentvalget på Filippinene i mai i fjor. På sommeren startet han sin narkokrig mot eget folk – og ordkrig mot motstandere. Foto: Ted Aljibe AFP
Erdogan, Jinping og Sisi
Det er mindre enn to uker siden Trump også ringte Tyrkias president Erdogan for å gratulerere etter seieren i folkeavstemningen om den sterkt kritisert grunnlovsendringen som ga Erdogan mer makt.
I et intervju med Reuters i forbindelse med at han i går hadde vært president i 100 dager, lovpriste han også Kinas president Xi Jinping for hans arbeid for å legge press på Nord-Korea.
I tillegg har Trump sagt at han støtter president Abdel Fattah al-Sisi i Egypt, hvor det foregår en rekke brudd på menneskerettighetene og vilkårlige fengslinger.
(NTB/VG)
Les også
Trump feiret hundre «veldig produktive» dager som president
Donald Trump feiret sine første hundre dager som president med selvskryt og nye angrep på pressen.USA og Sør-Korea begynner ny militærøvelse
Militæret i Sør-Korea sier de har begynt en ny øvelse sammen med amerikanske marineskip, bare noen timer etter…Filippinene får mer narko-kritikk: Her må hundrevis av kriminelle kle seg nakne
Filippinenes president får kraftig kritikk etter at flere hundre kriminelle måtte ta av seg klærne i bakgården til…Sprøyt, sludder og floskler
Å snakke «rett fra levra» er egentlig en måte å rope hva som helst på.Duterte fant tonen med Trump: – Han støtter meg i narkokrigen
Filippinenes president sier han fikk støtte for sin omstridte narkokrig da han gratulerte Donald Trump med seieren.
Mer om
Flere artikler
Fra andre aviser
Duterte vet ikke om han har tid til Trump
Bergens TidendeTrump om Duterte: – Vi har et storartet forhold. Dette har vært veldig vellykket.
AftenpostenFilippinenes president beordrer okkupasjon av omstridte øyer i Sør-Kinahavet
AftenpostenUSA har tidligere markedsført seg som en spreder av demokrati. Donald Trump skryter av diktatorer.
AftenpostenDuterte vil handle våpen i Israel
AftenpostenAmper protestmarsj i Manila foran Trumps besøk
Aftenposten