Kongeparet fikk gjensyn med Aung San Suu Kyi
Det norske kongeparet møtte mandag opposisjonsleder og fredsprisvinner Aung San Suu Kyi under sitt besøk i Myanmar.
– Det var hyggelig, vi har truffet henne før når hun har vært i Oslo, så det var nærmest et gjensyn, sier kong Harald.
Suu Kyi er på grunn av en ny klausul i grunnloven avskåret fra å stille som presidentkandidat ved valget i 2015, men hun har like fullt en viktig posisjon og nyter stor respekt blant folk. Neste år er det valg i Myanmar, og de fleste tviler på at det blir aktuelt å endre grunnloven før det, slik at Suu Kyi kan stille som presidentkandidat:
– Vi tenker ikke på hva som kan skje eller ikke skje til vi vet om det faktisk skjer, ler hun.
– Jeg tror ikke man kan si på det nåværende tidspunkt at jeg ikke vil kunne stille som presidentkandidat. Det er ikke snakk om et håp, jeg har alltid sagt at jeg ikke tror på håp, jeg tror enkelt og greit på hardt arbeid.
Presser på for endring
Kongeparet er denne uka på statsbesøk i Myanmar, det tidligere Burma. Suu Kyi møtte dem etter at de hadde hatt møter og lunsj med president Thein Sein og parlamentspresident Shwe Mann, sistnevnte var tidligere en av de mektigste i militærregimet, og nevnes som en annen mulig presidentkandidat i framtiden.
Aung San Suu Kyi og opposisjonen legger nå press på presidenten og regjeringen for å få gjennomført grunnlovsendringer, slik at hele parlamentet skal kunne velges av folket og slik at alle statsborgere i landet kan bli valgt til president, inkludert Suu Kyi. Dette var et av temaene hun tok opp med kongeparet.
Utenriksminister Børge Brende (H) har også tatt opp problematikken, med president Thein Sein:
– Vi har sagt at her støtter vi opposisjonen, slik at Myanmar skal kunne bli et fullverdig demokrati, sier Brende.
Kong Harald opplever etter møtene med ledelsen i landet at de både har vilje og evne til å skape fred og forsoning, men han mener Myanmar har et stykke å gå.
– De har under ett år på seg til neste valg, og det må nok skje en del før det, eller rett etter, for at de skal kunne kalle seg et demokrati.
Mektig inntrykk
Myanmar er et av verdens fattigste land, men også et av landene som på kort tid har fått i gang en reform- og demokratiseringsprosess. Kongeparet kom søndag til Yangon og fløy mandag morgen til hovedstaden Naypyidaw for denoffisielle åpningen av besøket:
– Landet deres har allerede gjort et mektig inntrykk på oss, sa kong Harald da han holdt tale under lunsjen i presidentpalasset.
Han roste landets ledelse for demokratiserings- og reformprosessen Myanmar er i gang med, og understreket betydningen av fortsatt utvikling for at folket skal få bedre levevilkår.
Han trakk spesielt fram hvilken viktig rolle kvinners rettigheter og deltakelse har i et velfungerende samfunn.
Aung San Suu Kyi er godt fornøyd med Norges engasjement og sier hun fremdeles har tett kontakt med støttespillere der. Hun understreker at hun ikke ønsker å bli president for tittelens skyld:
– Jeg kunne tenke meg å ha autoriteten som skal til for å få igjennom endringene som vårt parti mener er nødvendig for dette landet.
Les også
Dronningen om Nupen: - Vi mangler en vegg
STOCKHOLM (VG) Dronning Sonja åpnet i dag en utstilling i Stockholm som har kommet i stand takket være hennes samarbeid…Mette-Marit holdt seg for ørene da kronprinsen rocket på el-gitar
Guttebandet «Frozen fire» fra Leknes, overtalte en noe motvillig kronprins til å bli med på gitar.100 år siden Thor Heyerdal ble født: Kongeparet på hemmelig reise til Påskeøya
Uten offentlighetens kjennskap reiste kong Harald og dronning Sonja på påskeferie i år i vennen Thor Heyerdahls fotspor.Kronprinsessen roser norsk ungdom
Kronprinsesse Mette-Marit sier hun er stolt over dagens unge og legger inn et godt ord for ungdommen etter debattene om…Viser frem sjeldne bilder av kongefamilien
Portretter og bilder av store øyeblikk i kongehusets liv har hatt stor betydning for monarkiets posisjon i Norge.De kongelige inntekter for 2013: Märtha ned, Ari opp
Skattetallene for inntektsåret 2013, viser at prinsesse Märtha Louise og har en noe lavere skattbar inntekt enn i 2012.Fylkesmannen anbefaler ikke kronprinsparet å rive Skaugum-bygg
Kronprinsparet ville rive ni av de 41 bygningene på Skaugum i Asker. Men Fylkesmannen er ikke enig.- Vi har vært her mange ganger
AMMAN (VG) Etter at kronprinsparet igjen hadde møtt syriske og irakiske flyktninger på den siste dagen av…Kongen slår regnskogalarm
I 2013 var kong Harald på besøk hos indianerne…
Mer om
Flere artikler
Fra andre aviser
Kongeparet møtte Aung San Suu Kyi
Bergens TidendeKongeparet møter The Lady
FædrelandsvennenNorge må presse hardere, mener Bondevik
Bergens TidendeObama og Suu Kyi i samtaler om valget i Myanmar
AftenpostenSvartelistet general tok imot kongeparet
Bergens TidendeSuu Kyis parti får flertall i Myanmars parlament
Aftenposten