Spar 15% på ditt første kjøp, få fri frakt på kjøp over 299,- ...
FUNNET HER: De to jentene ble funnet drept i friluftsområdet Baneheia i mai 2000. Foto: Lise Åserud / SCANPIX
Jan Helge Andersen overrasket: Står ved «hovedmann»-forklaringen
Drapsdømte Jan Helge Andersen vil korrigere uriktige påstander som har kommet frem de siste årene, sier hans nye advokat, Svein Holden.
Torsdag i forrige uke kom avgjørelsen fra Gjenopptakelseskommisjonen: Drapsdømte Viggo Kristiansen skal få prøvd saken sin på ny.
I 2002 ble han dømt til forvaring for drapene på Lena Sløgedal Paulsen (10) og Stine Sofie Sørstrønen (8) i Baneheia i Kristiansand 19. mai 2000.
Et av de viktigste bevisene mot Kristiansen, var den tidligere kameraten Jan Helge Andersens forklaring – som i politiavhør tilsto og hevdet at Kristiansen var «hovedmannen».
Andersen ble løslatt fra sin fengselsstraff på 19 år for fem år siden, mens Kristiansen har sittet fengslet. Etter gjenåpningen har Andersen engasjert Svein Holden som sin advokat.
Dersom det blir en ny rettssak, vil Andersens forklaring fortsatt stå sentralt.
– Andersen er overrasket over at saken mot Kristiansen er besluttet gjenåpnet. Andersen fastholder at han har forklart seg korrekt om Kristiansens rolle i saken. Det vil han også gjøre dersom han skal avgi forklaring i en ny rettssak, sier Holden til VG.
SE: Vi går gjennom saken og ser på ulike utfall av gjenopptakelsen:
Andersen ble anmeldt av Kristiansen for falsk forklaring i 2014, men anmeldelsen ble henlagt etter få uker.
Gjenopptakelseskommisjonen mener nå det er flere svakheter ved bevisene mot Kristiansen og mener det samlet sett er en rimelig mulighet for at han ville ha blitt frifunnet hvis retten hadde fått forelagt seg de opplysningene som er lagt fram i forbindelse med gjenopptagelsesbegjæringen.
– Andersen vil under en eventuell rettssak korrigere uriktige påstander om hendelsesforløpet i Baneheia, som er lansert de senere år, sier Holden.
– Hva tenker Andersen på her?
– Det vil vi komme tilbake til på et senere tidspunkt, svarer Holden.
ADVOKAT: Jan Helge Andersen har engasjert Svein Holden som sin advokat, etter at Viggo Kristiansen fikk saken sin gjenåpnet. Her er Holden fotografert under løslatelsen av drapssiktede Tom Hagen. Foto: Gisle Oddstad
Kommisjonen mener deriblant at verdien av Andersens forklaring er betydelig svekket.
– Hva tenker Andersen om dette?
– Andersen vil besvare spørsmål fra retten om Kristiansens rolle på en sannferdig måte, også vil det være opp til retten og vurdere troverdigheten av hans vitnemål, svarer Holden.
SE: Viggo Kristiansens bror, Trond, sier at familien er veldig glade for at Baneheia-saken skal gjenopptatt:
Kristiansen krevde seg løslatt i helgen, men påtalemyndigheten uttaler i en pressemelding mandag at han ikke kommer til å bli løslatt i dag. Påtalemyndigheten har ambisjon å behandle søknaden «i løpet av noen dager».
Kristiansen har hele tiden hevdet sin uskyld, men har så langt ikke villet begjære seg løslatt fordi han mener det ville bli sett på som en erkjennelse av skyld, skriver NTB.
DØMT: Her er Jan Helge Andersen avbildet etter dommen i tingretten. Foto: Tore Andre Baardsen
Påtalemyndigheten var sterkt imot at Viggo Kristiansen skulle få prøvd forvaringsdommen etter drapene i Baneheia på nytt. Til syvende og sist er det opp til Riksadvokaten å avgjøre om påtalemyndigheten skal kjøre ny rettssak mot Kristiansen, eller om de velger å legge ned påstand om frifinnelse.
SE: Vi oppsummerer saken kort og enkelt:
Flere artikler
Flere enn halvparten frifinnes etter at saken gjenopptas
Uenighet om gjenopptagelse i Baneheia-saken: Her står spliden
Gjenopptakelseskommisjonen: Dette taler for at Viggo Kristiansen-dommen er riktig
Gjenopptakelseskommisjonen varsler avgjørelse i Baneheia-saken
Viggo Kristiansen vil ut av fengsel: Ikke vanlig med løslatelse ved gjenåpning
Fra andre aviser
- Bergens Tidende
10 spørsmål og svar: Dette skjer med Baneheia-saken nå
- Bergens Tidende
Viggo Kristiansen kan bli løslatt på dagen
- Bergens Tidende
Viggo Kristiansen får prøvd Baneheia-saken på nytt
- Bergens Tidende
Viggo Kristiansen krever å bli løslatt
- Fædrelandsvennen
Viggo Kristiansen kan bli løslatt på dagen
- Bergens Tidende
Viggo Kristiansen kan begjære seg løslatt fra fengselet
VG Rabattkoder
Et kommersielt samarbeid med kickback.no
Nelly rabattkode Teleoutlet rabattkode Fri frakt på råbillige mobiltelefoner med Teleoutlet rabattkode!
inkClub rabattkode Fri frakt på kjøp over 199,- hos inkClub
glassoginterior rabattkode 10% ekstra rabatt med eksklusiv Glass og Interiør rabattkode!
Hotels.com rabattkode 8% rabattkode og gratis avbestilling på Norgesopphold!