ÆRESVAKT: Gardistene Sondre Gaarden, Truls Nygaard, Jørgen Dyrstad og Egil Johannes Grønner får instruksjoner av major Olav Melan. Foto: Daniel Hjort/VG
24 gardister æresvakt for agent nr. 24
Gunnar Sønsteby bisettes i dag
24 soldater fra Kongens garde vil stå æresvakt for «nr. 24», Gunnar «Kjakan» Sønsteby, når krigshelten bisettes fra Oslo Domkirke i dag.
- Vi har forberedt oss grundig, det er mye å passe på, sier major Olav Melan i Hans Majestet Kongens Garde. Det var i Garden Sønsteby avtjente sin verneplikt i 1937.
«Nr. 24» var hans agentnummer i britiske SOE.
Fem F-16 jagerfly
Æresstyrken på 24 gardister vil være på plass når Sønstebys båre ankommer og forlater domkirken. Utenfor kirken vil det stå fire hesteekvipasjer, som skal følge båren.
Fire F-16 jagerfly vil fly over Oslo når båren bæres ut av soldater fra ulike våpengrener. Ett av flyene vil brekke av fra formasjonen og fly nordover.
KRIGSHELT: Gunnar Sønsteby begraves fra Domkirken fredag. Foto: Marte Vike Arnesen/ VG
Gunnar Sønsteby selv og hans familie, med kona Anne-Karin og døtrene Elisabeth, Cecilie og Marianne i spissen, har hatt klare oppfatninger om bisettelsen. UD og Forsvarsdepartementet har gjort mye av de praktiske forberedelsene.
- Vi har hatt mange møter med familien. Det er deres bisettelse. Vi har drøftet ulike sider med dem, og vi handler gjerne i Gunnar Sønstebys ånd, for å si det slik, sier underdirektør Even Enge i Forsvarsdepartementet.
Kongen kommer
Kongefamilien, Regjeringen og Forsvaret stiller sterkt i domkirken. I tillegg til kong Harald har prinsesse Astrid, Johan Martin Ferner, Erling Lorentzen, Märtha Louise og Ari Behn meldt sin ankomst.
Gunnar Sønsteby var en av svært få som hadde nær kontakt med tre konger og alle statsministere og forsvarsministere etter andre verdenskrig.
Statsminister Jens Stoltenberg kommer som lederfigur for en stor delegasjon fra den nåværende og tidligere regjeringer, og en rekke andre samfunnstopper.
Høyt dekorerte
Fem av innehaverne av Norges høyesthengende utmerkelse, Krigskorset med sverd, har en naturlig plass i kirken når Norges høyest dekorerte person stedes til hvile.
Mange av Sønstebys venner og bekjente fra et langt liv i landets tjeneste kommer også til domkirken. Den norske krigsheltens internasjonale status understrekes gjennom deltagelsen til den amerikanske generalen Frank J. Kisner, som er leder av NATOs hovedkvarter for spesialstyrkeoperasjoner.
Les også
Vennene mintes «Nr 24»
(VG Nett) Hver fredag kl 11.30 møtte Gunnar Sønsteby og hans kone Anne-Karin til kaffe og wienerbrød…Kjakan bisettes fra Domkirken
(VG Nett) Krigshelten Gunnar Sønsteby vil bisettes fra Oslo domkirke 25. mai.Ordfører Stang: - Kjakan-hyllest bør være på et historisk sted
(VG Nett) Oslo-ordfører Fabian Stang sier det er en selvfølge at Gunnar Sønsteby skal hylles med en egen gate eller…Hvor skal Sønsteby hedres?
«Kjakan» levde i Oslo i store deler av sitt voksne liv, og ble kåret til årets Oslo-borger i 2007.Sa «jeg elsker deg» til hverandre hver eneste dag
Da Gunnar Sønsteby ble så svak at han måtte legges inn på sykehjem, flyttet kona Anne-Karin etter og sov på feltseng ved…Krigshelten Gunnar «Kjakan» Sønsteby er død
(VG Nett) Etter 94 år i fedrelandets tjeneste sovnet Norges høyest dekorerte borger og motstandskjempen «Nr.Vår største krigshelt
Gunnar Kjakan Sønsteby kom inn fra skyggen, og våget livet for oss alle da det gjaldt.
Mer om
Flere artikler
Fra andre aviser
Barnebarn om Gunnar Sønsteby: - En bestefar vi alltid har sett opp til
AftenpostenBarnebarn om Gunnar Sønsteby: - En bestefar vi alltid har sett opp til
FædrelandsvennenStøre: - Ble mer kjent med Sønsteby gjennom barnebarnas tale
AftenpostenIkke bestemt hvor «Kjakan» skal begraves
Aftenposten«Kjakan» bisettes fra Domkirken
FædrelandsvennenFullsatt domkirke tar farvel med «Kjakan»
Fædrelandsvennen