DEMONSTRERER: Bildet er fra en demonstrasjon Stopp islamiseringen av Norge hadde i 2009, som et motsvar på en annen demonstrasjon mot muslimhets som gikk samme dag. Foto: Håkon Mosvold Larsen, NTB Scanpix
Menn overrepresentert på islamfiendtlige nettsteder
Enslige, barnløse menn over 65 år, med lite utdannelse, er overrepresentert på islamfiendtlige nettsteder, ifølge en kartlegging som Klassekampen har gjort.
Klassekampen har brukt analyseverktøyet Alexa til å gjennomgå åtte islamfiendtlige nettsteder som blant andre Gates of Vienna, Jihad Watch, The Brussels Journal, Islam Watch og Atlas Shrugged.
Ifølge avisens statistikk er aldersgruppen 65 år og oppover overrepresentert på samtlige nettsteder. Menn er klart overrepresentert, og de færreste har utdannelse utover grunnskolenivå. De færreste har barn og folk som besøker sidene gjør det hjemmefra og ikke fra jobb eller skole.
Avisens statistikk samsvarer bra med velgergruppene til høyreekstreme partier i Europa, mener journalist og forfatter av boken «Hatet mot muslimer», Andreas Malm.
- Her er det en overvekt av eldre menn, ofte arbeidsledige, som kan føle seg utstøtt fra samfunnet og som søker mot en forklaring og en syndebukk, sier han.
- Den typiske profilen for konspirasjonsteoretikere er eldre, ensomme menn, som blir helt besatt av et spesielt spørsmål og som kan trekkes mot islamfiendtlige konspirasjonsteorier, sier Malm.
Han får støtte fra redaksjonssekretær Tor Bach i magasinet Vepsen. Gruppen av eldre mennesker har en del fellestrekk, mener han.
- For det første preges de av en mistillit mot hele samfunnet og det demokratiske systemet. For det andre tror de oppriktig at noen vil dem noe vondt, sier Bach. Han ønsker ikke å generalisere for mye, men mener det i all hovedsak er snakk om sinte og frustrerte mennesker som føler seg kneblet når deres synspunkter ikke blir hørt.
Les også
Mohyeldeen Mohammad angrepet under appell
(VG Nett) - Jeg blokket slaget, slo ham med megafonen i ansiktet og knuste den i hodet på ham, hevder Mohyeldeen…Tar avstand fra «shariasoner» i København
Radikale danske islamister vil innføre egne «shariasoner» i København, der den strenge muslimske straffeloven skal…Motdemonstranter samler seg i London - sammenligner EDL-leder med Breivik
LONDON (VG Nett) Den høyreekstreme organisasjonen English Defence League (EDL) har nettopp gjennomført en…Tromsø-professor forbyr niqab i forelesninger
(VG Nett) Da studenten spurte professor Nils Aarsæther om hun kunne bruke det heldekkende plagget under…
Mer om
Flere artikler
Fra andre aviser
«Det går en sint mann nedover gata»
FædrelandsvennenHøyreekstreme drar til Sverige for å finne et nazimiljø
AftenpostenBenjamin-drapsmann dro på nazicamp da han ble løslatt
AftenpostenTallene taler mot Eikefjord
Bergens TidendeInnvandringskritiske nettsteder kritiske til Sandberg etter Iran-kontakt
AftenpostenRussland etterforsker Tsjetsjenias behandling av homofile
Aftenposten