Foto: Illustrasjon: Kenneth Lauveng
Regjeringen åpner for oljesøknader i vernet område
Regjeringens nye oljekart over mulige leteområder for olje og gass går rett gjennom et område på Jæren som den samme regjeringen fredet tidligere i sommer.
I løpet av tre sommermåneder har regjeringen dermed klart både å verne og åpne 124 kvadratkilometer havbunn utenfor Rogaland.
– Dette er ytterst pinlig for statsminister Erna Solberg og olje- og energiminister Tord Lien. Men det viser også en grov systemsvikt. Hvor kort hukommelse har de egentlig, spør Nina Jensen, generalsekretær i WWF.
Se kartene: Slik ville Olje-Tord åpne Norge for oljeselskapene
SØSTRE: Frp-leder og finansminister Siv Jensen med søsteren og WWF-sjef Nina Jensen. Foto: Christian Clausen VG
Jærkystens marine verneområde ble vernet av regjeringen i en kongelig resolusjon fra 17. juni i år, mens oljekartet ble utlyst 29. august.
Måtte snu
Den siste uken har det blåst rundt olje- og energiminister Tord Lien (Frp) etter at han åpnet den 24. konsesjonsrunden for oljearbeid på norsk sokkel. I dokumentene som Lien sendte til olje- og gassnæringen ba han selskapene komme med forslag til hvilke områder selskapene bør få tildelt for å starte arbeid på.
I listen over hvilke områder Lien ønsket forslag på inkluderte han områder uten Lofoten og Mørekysten - områder som er stengt etter avtale med regjeringens smarbeidspartier Venstre og Kristelig Folkeparti. Torsdag måtte Lien bråsnu og trekke tilbake disse områdene.
Forrige uke: Regjeringen åpner Lofoten for olje-selskapene
Men området utenfor Jæren ligger fortsatt inne i kartet til oljeministeren fra Frp.
Glemte samarbeidsavtalen
Verneområdet dekker 142 kvadratkilometer havbunn utenfor kommunene Klepp og Hå. 124 kvadratkilometer av dette ligger utenfor den såkalte grunnlinjen, og er dermed en del av blokk 19 i Nordsjøen.
Erna om Lofoten-tabben: – Glemte samarbeidsavtalen
– Det vernede området er et viktig og rikt leveområde for flere sjøfuglarter, og viktig leveområde for hai, blant annet pigghå, som er en sterkt truet art, sier Nina Jensen.
Hennes medarbeidere oppdaget at oljekartet dekker det fredede området, da de finstuderte oljekartet etter at VG mandag kveld avslørte regjeringens siste oljefadese: At regjeringen hadde utlyst flere områder som er stengt for oljevirksomhet etter forvaltningsplanene for den norske kysten.
MÅTTE SNU: Olje- og energiminister Tord Lien (Frp). Foto: Carina Johansen NTB scanpix
Fjernet ikke Jæren-området
Statsminister Erna Solberg sørget raskt for at disse områdene ble tatt ut av utlysningen, sammen med de politisk «forbudte» områdene utenfor Lofoten og Møre.
Men verneområdet på Jæren er ikke tatt ut som et stengt område på de nye og gjeldende kartene.
– Her er det enten noen som er illojale og som systematisk undergraver vedtatt politikk, eller noen som ikke har fått med seg begrensningene i oljevirksomheten gjennom forvaltningsplaner som Stortinget og regjeringen har vedtatt, sier Nina Jensen.
I forskriften som regjeringen har vedtatt for Jærkysten marine verneområde, står det tydelig at området er vernet mot konstruksjoner på havbunnen, rørledninger og oppankring.
Klima og miljøminister Vidar Helgesen (H) bekrefter at verneområdet strekker seg inn i blokkartet for petroleumsvirksomhet i Nordsjøen:
– En del av dette nye verneområdet strekker seg inn i en blokk som er åpnet, men det visste vi allerede da verneområdet er etablert. I praksis, om noen ønsker å drive utredning og leting her, så må de respektere vernebestemmelsene, sier Helgesen.
– Hvem vil ha forrang om noen ønsker å bore etter olje i verneområdet?
– Innenfor verneområdet er det verneplanen som har forrang, sier Helgesen.
– Burde man ikke ha fjernet dette vernede området fra oljekartet?
– Om noen søker på denne blokken, vil dette bli avklart. Men det er jo en god grunn til å sørge for at man i fremtiden også avmerker verneområdene.
– Vil oljekartet bli korrigert enda en gang etter denne fadesen?
– Det må nesten Olje- og energidepartementet svare på, sier Helgesen.
Tord Lien er for tiden på reise i Israel. På e-post til VG svarer Lien følgende på spørsmål om hvorfor disse områdene likevel er med på nominasjonslisten hans:
«Nominasjoner av blokker er et verktøy for kunnskapsinnhenting. Som ved tidligere konsesjonsrunder vil begrensningene fra forvaltningsplanene og forpliktelsene regjeringen har overfor samarbeidspartiene bli fulgt opp ved utlysning av 24. runde. Dette gjelder også for marine verneområder.» skriver Lien.
Les også
Venstre varsler nytt oljebråk
Venstres miljøpolitiske talsmann, Ola Elvestuen, varsler at de ikke kan være med på at det nye feltet Johan Castberg…Slik ville Tord Lien endre olje-kartet
Olje- og energiminister Tord Lien (Frp) la opprinnelig opp til at oljeselskapene kunne søke om oljevirksomhet i helt inn…Oljeministeren om Lofoten-tabben: – Var klar over hvordan kartene så ut
TRONDHEIM/OSLO (VG) Statsministeren og oljeministeren er ikke enige med hverandre om de brøt samarbeidsavtalen da de la…Erna om Lofoten-tabben: – Glemte samarbeidsavtalen
Statsminister Erna Solberg sier det ikke var meningen å åpne Lofoten-områder for oljeselskapene.Regjeringen snur om Lofoten – åpner ikke for oljeselskapene likevel
Onsdag satte regjeringens tilbud til oljeselskapene sinnene i kok hos støttepartiene og miljøvernerne.Regjeringen åpner Lofoten for oljeselskapene
Regjeringen har invitert oljeselskapene til å nominere interessante blokker i de uhyre omstridte havområdene utenfor…
Flere artikler
Fra andre aviser
Åpent for oljesøknader i maritimt verneområde
FædrelandsvennenKlimaminister og oljeminister på kollisjonskurs
AftenpostenSolberg: - Regjeringen burde kjent til Liens oljekart
FædrelandsvennenLien bekrefter at han feilinformerte Solberg
FædrelandsvennenKrF og Venstre krever konsesjonsrunde trukket tilbake
FædrelandsvennenLien bekrefter at han feilinformerte Solberg
Aftenposten