MÅTTE SVARE: I januar i år måte innvandrings- og integreringsminister Sylvi Listhaug (Frp) svare SV-leder Audun Lysbakken om returene til Russland var i tråd med Norges internasjonale forpliktelser. UDI ber nå om ny instruks. Foto: Håkon Mosvold Larsen NTB scanpix
UDI ber om ny Storskog-instruks: Ikke trygt å returnere til Russland
November 2015: Regjeringen mente Russland var et trygt returland
April 2016: Russland er usikkert og preget av vilkårlighet, ifølge UDI
Nye opplysninger fra UDI og Landinfo knuser regjeringens syn på Russland som et trygt land for de fleste asylsøkere. Nå ber UDI om å få endre praksis.
VG har fått innsyn i et brev som UDI sendte til Justisdepartementet og innvandringsminister Sylvi Listhaug i forrige uke, hvor UDI i realiteten ber regjeringen endre syn på Russland som sikkert returland.
I fjor høst slo statsminister Erna Solberg (H) fast at «Russland er et sikkert land for de fleste, bortsett fra opposisjonelle».
For å få kontroll over asylstrømmen, på sykkel fra Russland over grensen på Storskog i Finnmark, skaffet regjeringen seg hjemmel for å nekte å behandle asylsøknadene.
Forsikret Stortinget
Forsikringen fra Regjeringen, om at Russland var trygt og ikke returnerte syrere tilbake til Syria, ble lagt til grunn i Stortinget.
Les: Listhaug om hvorfor Russland er trygt
Få dager senere gjorde Stortinget de nødvendige hastevedtakene om å endre utlendingsloven, slik at så og si alle med opphold i Russland skulle sendes tilbake og nektes asylvurdering i Norge.
Mye tyder nå på at det likevel ikke var grunnlag for å fastslå at Russland var et trygt land for asylsøkerne som er blitt returnert fra Norge.
Usikker skjebne i Russland
Nye opplysninger om det russiske asylsystemet, som Landinfo har innhentet, dokumenterer en høyst usikker skjebne for utlendinger som søker asyl i Russland:
** Russland har returnert personer til Syria, begrunnet med at de har oppholdt seg ulovlig i Russland. ** Dette gjelder et lite antall, men UDI mener likevel at det er risiko for at personer som har krav på beskyttelse kan bli sendt ut av Russland og tilbake til mulig forfølgelse i hjemlandet.** Selv om Russland offisielt ikke returnerer til Syria, blir ikke dette etterlevd på alle nivåer. Situasjonen er usikker og preget av vilkårlighet, mener UDI.
Ble hentet tilbake
UDI viser også til saken som VG har omtalt, der to jemenittiske borgere ble nektet opphold i Norge og senere utvist fra Russland.
UNE omgjorde vedtaket og hentet dem tilbake til Norge, hvor de nå får behandlet sine asylsøknader.
Vil ha nye regler
Nå ber UDI om Regjeringens tillatelse til å endre praksis i disse sakene.
«Avgjørende for forslaget til endring av praksis er nye og konkrete opplysninger om at det er gjennomført returer fra Russland til blant annet Syria, og at dette omfatter personer som tilsynelatende ikke har utgjort noen annen utfordring for russiske myndigheter enn at de har oppholdt seg ulovlig på territoriet», skriver UDI i brevet til Justisdepartementet, som er datert 21.april.
UDI har nå stoppet behandlingen av disse sakene, mens de venter på svar fra innvandringsministeren.
Justisdepartementet vil ikke kommentere saken overfor VG, men viser til at henvendelsen fra UDI er til behandling i departementet.
Gir opp Russland-retur
Fredag meldte regjeringen at alle asylsøkere med engangsvisum som kom over Storskog fra Russland i fjor høst, og som fortsatt er i Norge, skal få realitetsbehandlet sine søknader her.
Innvandringsminister Sylvi Listhaug (Frp) sa til NTB fredag at Norge nå gir opp å returnere de med engangsvisum fordi Russland nekter å ta dem tilbake.
Men UDI ønsker at også de som kan returneres, men som står i fare for tvangsutsending fra Russland, må få asylbehandling i Norge.
Snudde flere saker
Landinfo er en uavhengig enhet i utlendingsforvaltningen. Oppgaven er å holde myndighetene oppdatert på situasjonen i ulike land. 13.april kom Landinfo med en ny rapport om Russland.
Men allerede før rapporten forelå, hadde Utlendingsnemnda begynt å tvile på om Russland virkelig holdt den standarden på sitt asylsystem som regjeringen hadde forutsatt.
«Asylsystemet og graden av tvangseffektuering synes usikker og uforutsigbar», uttalte Landinfo i mars i år i en enkeltsak.
Fram til 14.april hadde Utlendingsnemnda «snudd» i 30 saker fra personer som kom via Russland, og hvor UDI først ikke skulle behandle søknadene deres.
Les også: Enda en Storskog-flyktning hentes tilbake til Norge.
– UDI under press
NOAS, Norsk organisasjon for asylsøkere, mener at UDI for lenge har lagt til grunn at det var trygt å returnere til Russland:
– UDI har vært under hardt press og tøffe instrukser om å få folk ut. Samtidig hadde ikke Landinfo oppdatert informasjon om asylforholdene i Russland i desember og januar. Da ble mange uttransportert og mange vedtak fattet, sier juridisk rådgiver Cecilia Sognnæs i NOAS til VG.
Hun mener at UDI har ikke hatt god nok kunnskap om konsekvensene av retur til Syria, men lagt til grunn at Russland ikke returnerer til Syria.
– Det til tross for at Russland er dømt 1500 ganger i den europeiske menneskerettighetsdomstolen. Samtidig har UNHCR kommet med flere eksempler på at tvangsretur fra Russland til Syria finner sted, sier Sognnæs.
Les også
Flere etiopiere med avslag må reise hjem
Etter at Norge og Etiopia inngikk en returavtale i januar 2012, har 218 etiopiere returnert til hjemlandet med økonomisk…UDI brukte over 76.000 kroner på taxi i fjor - hver dag
Da asylbølgen rullet over Norge i fjor bestilte UDI drosjetransport for over 28 millioner kroner.Utlendingsnemnda opphever eget vedtak: Storskog-flyktning hentes tilbake til Norge
Utlendingsnemnda har opphevet vedtaket om å nekte og realitetsbehandle asylsøknaden til en 28 år gammel syrer.Asylsøkere får 10.000 kroner ekstra for å returnere frivillig
UDI øker pengestøtten med 10.000 kroner til de 500 første…Venstre-Grande ber Listhaug la asylsøkere drive asylmottak
Venstre-leder Trine Skei Grande ber innvandrings- og integreringsminister Sylvi Listhaug (Frp) å la asylsøkere drive…Nordmann eier Sveriges største asylmottak: Bare kall meg asylbaron
VÄNERSBORG (VG) I 2013 kjøpte Hans Kristian Voldstad en tomt på 400 mål med et mentalsykehus.
Mer om
Flere artikler
Før jul kom syriske Wadie til Norge via Russland for å søke asyl. Nå er han i Syria.
Nektet adgang til Norge, og deretter til Russland: UNE: Asylsøknaden skal behandles i Norge
Listhaug snur - Storskog-flyktninger får behandlet søknadene i Norge
Regjeringen vil videreføre de midlertidige innstramningene fra flyktningkrisen
Kun tre prosent av Storskog-asylsøkerne får bli
Fra andre aviser
Ble utvist fra Storskog i 2015, havnet i Tyrkia. Nå er han tilbake til Norge
AftenpostenListhaug endrer Storskog-praksis
FædrelandsvennenStorskog-asylsøkere får behandlet søknadene i Norge
AftenpostenRegjeringen får holde Storskog-redegjørelse bak lukkede dører
Bergens TidendeFlere asylsøkere skal returneres til enn fra Norge
Bergens TidendeAnundsen overprøvde politiet og tvang gjennom asylreturer
Fædrelandsvennen