EKS-POLITIKER PÅGREPET: Politiet i Bergen har siktet en tidligere lokalpolitiker for å ha bestilt en rekke direkteoverførte overgrep mot barn til sin PC: Her politiadvokat Hilde Reikrås sammen med visepolitimester Gunnar Fløystad. Foto: Fredrik Solstad VG
Politiker skal ha bestilt sex-overgrep mot barn direktesendt til sin PC
En politiker i en Hordalands-kommune skal ha bestilt flere tilfeller av sexovergrep mot barn, filmet og direkteoverført til hans PC i Norge.
Dette melder BA. Da han ble arrestert i oktober i fjor, var han kommunestyre-representant i en kommune i Hordaland. Ifølge avisen skal han ha betalt flere titalls personer for å få direktesendt overføring av overgrep mot barn mens de ble utført.
Politiet på Filippinene skal ha startet egen etterforskning av bakmennene, som skal ha blitt identifisert gjennom elektroniske spor i Norge.
Noen av mannens norske kontakter inngår i den såkalte Dark Room-etterforskningen av overgrep mot barn.
Live-overgrep: Tjener store penger på cam-tjenester
Fengslet siden oktober
Mannen var opprinnelig siktet for å ha lagret barneporno, men siktelsen har siden blitt utvidet. Han har sittet fengslet siden oktober.
Kan du hjelpe? Europol vil finne ut hvor overgrepsvideoer er fra
Politiadvokat Hilde Reikrås kommenterer ikke BAs opplysninger, men i et intervju med VG publisert 30. mai forteller hun at det finnes en rekke såkalte cam-tjenester som formidler overgrep på barn:
– Mange cam-tjenester tjener store penger på å videreformidle overgrep mot barn. Det er flere ulike cam-tjenester, både amerikanske og europeiske. Det er ikke riktig av oss å navngi dem. Men det er et titalls ulike tjenester, sier hun til VG.
Dark Room: Politimann fikk sparken
Nettverk av pedofile
Det var i november i fjor at Bergenspolitiet presenterte opprullingen av overgripere på nett. Da var 51 personer siktet i det som ble omtalt som et nettverk av pedofile og overgripere. I dag kom Vest politidistrikt med en statusoppdatering i saken.
Det er nå opprettet 33 nye saker i prosjektet, opplyser de i en pressemelding.
Politiet opplyser at sakene har et stort omfang og at de så langt har avdekket minst 300 barn som er grovt seksuelt utnyttet og misbrukt. Sakene omfatter deling, produksjon eller befatning med overgrepsmateriale.
Les også
Operasjon «Dark room»: – Tjener store penger på å videreformidle overgrep mot barn
Mange store selskaper tjener godt på at overgripere selger misbruk av barn via deres cam-tjenester.Politiet om pedofili-nettverk: – Det er helt vanlige folk, omgivelsene blir sjokkert
BERGEN (VG) Politiet har tatt i bruk nye metoder for å avsløre overgriperne som har organisert seg på det «mørke nettet».Kjøper fire år gamle barn fra kataloger på nettet
Via kataloger på det mørke nettet kan overgripere bestille barn så små som fire år.BBC-ektepar tiltalt for overgrep mot mindreårige gutter
De to BBC-radiokjendisene står tiltalt for å begått usømmelige overgrep mot unge og mindreårige gutter i en skog - over…Europol ber om hjelp: Hvor er disse overgrepsvideoene fra?
For første gang går Europol ut med bilder fra overgrepsvideoer for å få hjelp til å finne ut hvor de er fra.
Her kan du lese mer om
Flere artikler
Fra andre aviser
Dette er de norske nettovergriperne
Aftenposten
Dette er de norske nettovergriperne
Aftenposten
For to år siden startet jakten på pedofile. Nå er over 100 menn avslørt.
Bergens Tidende
De går på dugnad og fjelltur med familien. Så logger de seg på nett og deler sadistiske bilder av barn.
Bergens Tidende
Dette er de norske nettovergriperne
Fædrelandsvennen
Mannen kjente Dark Room-dømt - kom til Bergen og misbrukte jente (15)
Bergens Tidende