HER ENDTE BILEN: Søndag endte de fire kameratene på en fjellhylle like ved Follotunnelen på E6. Foto: Tor Aage Hansen NTB scanpix
Sjåføren av ulykkesbilen: – Skjedde dette virkelig?
De fire kameratene skulle på handletur til Sverige, men endte opp ned på en fjellhylle i Follo. Nå forstår de ikke hvordan de overlevde.
Bak denne tweeten fra politiet i Follo på søndag, ligger det en dramatisk historie:
– Det skulle være en helt vanlig Sverige-tur, sier den 19 år gamle sjåføren til VG tirsdag ettermiddagen.
Kastet rundt i luften
De fire kameratene lå i 100 km i timen på E18 sørover, da sjåføren så vekk et lite øyeblikk.
– Da jeg så tilbake merket jeg at bilen skjente litt mot høyre, jeg fikk panikk og svingte tilbake. Da føltes det plutselig som hjulet eller rattet låste seg. Jeg vet ikke om det faktisk skjedde, eller om det var bare noe jeg trodde. Jeg mistet uansett kontrollen over bilen.
Videre:
– Øyeblikket føltes som en evighet. Vi ble kastet rundt, sier 19-åringen.
Suleiman Arman var også i bilen. Han beskriver det samme øyeblikket overfor VG:
– Da vi mistet kontrollen over bilen var mamma det første jeg tenkte på, sier han.
Så, plutselig ble bilen kastet rundt og plutselig lå de opp ned oppe på en liten fjellknaus langs motorveien.
Reddet av bilbeltet
– Det første jeg tenkte da jeg forsto at vi alle var i live var: Skjedde dette virkelig? Jeg merket ikke om jeg hadde vondt eller ikke, jeg tror adrenalinet holdt meg gående, sier sjåføren til VG.
Mens andre biler stoppet opp rundt dem, krabbet de fire vennene ut.
Arman sier alle fire hadde på bilbelte og at det trolig reddet dem.
– Det første vi gjorde da vi var ute av bilen, var å klemme hverandre. Jeg føler at jeg har brukt om lykken for resten av livet mitt, sier han.
– Politimannen som kom til kunne ikke si det nok: Det er et mirakel at dere lever.
Alle fire kameratene kom fra ulykken uten merkbare skader.
Flere artikler
Fra andre aviser
Ville ta sitt eget liv i trafikken – tilfeldig småbarnsfar omkom
Aftenposten
Sjåføren krasjet i minst 140 km/t med fire i baksetet. – Ren flaks at det ikke gikk seks unge menneskeliv her.
Aftenposten
– Jeg ville ikke bare overleve, jeg ville også leve!
Fædrelandsvennen
– At jeg overlevde mens en person omkom, er helt forferdelig
Bergens Tidende
Fotballfotografen Steve hadde levd med en hemmelighet i 40 år. Så møtte han opp på jobb som Sophie.
Aftenposten
– Jeg husker at jeg sto opp om morgenen, malte på et par øyenbryn og satte på meg en parykk for å ligne Sofie Gråbøl. En rolle jeg hadde forlatt.
Aftenposten