DØDE SAUER: Rovviltkontakt Jan Kåre Lier er på stedet der sauene ble funnet. Bildet viser noen av de drepte dyrene. Foto:
20 sauer trolig tatt av ulv i Askim
Rundt 20 sauer er blitt drept eller hard skadet i Askim torsdag. – Overveiende sannsynlig at ulv står bak, sier Statens naturoppsyn.
Sauene ble funnet nord i Askim mot Glomma torsdag kveld. Statens naturoppsyn (SNO) dro til stedet i 18-tiden torsdag, skriver Smaalenenes Avis.
– Døde dyr lå spredt. Flere var skadd og noen måtte avlives, sier rovviltkontakt Mats Finne til avisen.
Sauene skal ha stått innenfor et gjerde, og rovviltkontakten sier til VG at det er overveiende sannsynlig at det er ulv som står bak på grunn av skadene.
– Hva får dere til å tro at sauene angrepet av ulv?
– Vi var tre personer fra SNO som var på stedet. Det var skadene på dyrene, med kraftige nakkebitt og det så ganske likt ut på de fleste dyrene. Flere av dem var delvis spist opp, og ett dyr var nesten helt spist opp. Det er ikke vanlig i hundeangrep, sier Finne og fortsetter:
– Jeg kan ikke se at det er noen andre rovdyr som gjør den typen skader og tar så mange dyr. Gaupe tar som regel bare ett dyr av gangen, sier han til VG.
Ifølge rovviltkontakten er det mye ulv i Østfold-området, og det skal ha vært sett flere ulv i området på forsommeren.
– Det er ikke uvanlig at ulv kan ta mange sauer på et sted. Det har skjedd flere ganger i Østfold, og senest i Enebakk for to år siden, sier han.
– Hva skjer med eventuelt nå med ulven?
– Det er kan komme en søknad om felling, men det er ikke vårt ansvar, sier Finne.
Statens naturoppsyn skal nå rapportere hendelsen til rovviltnemnda, som vil ta endelig stilling til om rovdyr står bak hendelsen.
Les også
Frp-landsmøtet: Skyt mer ulv!
GARDERMOEN (VG) Et samlet Frp-landsmøte mener det må skytes adskillig mer ulv i månedene fremover.Ulve-Vidar anklager Varg-Vedum for spill med mistillitsforslag
Senterpartiet får ingen støtte for sitt mistillitsforslag mot klima- og miljøvernminister Vidar Helgesen (H) i ulvesaken.Live (10) var på vei til skolen - tok bilde av ulv
Familien fra Ås kommune i Akershus var i ferd med å kjøre til skolen da de plutselig ble stoppet av et uvanlig syn i…Rovdata: – Ikke vært flere ulver på lenge
Det er påvist mellom 101 og 107 ulver innenfor Norges grenser så langt i vinter. 52 av ulvene er kun påvist i Norge.Får ikke felle omstridt ulveflokk
Sp-leder Trygve Slagsvold Vedum reagerer sterkt på at Slettås-flokken ikke kan felles.
Mer om
Flere artikler
Fra andre aviser
20 sau trolig tatt av ulv i Askim torsdag
AftenpostenGaupe skutt for første gang i Hordaland
Bergens TidendeSauen Elsa tatt av ulv i Hyllestad
Bergens TidendeUlv tok ytterligere 12 sauer i helgen – nå frykter bøndene «blodig beitesommer»
AftenpostenGa tillatelse til å skyte Kvinesheiulven
FædrelandsvennenEr overbevist om at dette er ulv
Fædrelandsvennen