«Viking Sky»-ulykken: Dette er teoriene om hvorfor det gikk galt
Fire av fire motorer på cruiseskipet «Viking Sky» streiket og skipet var nær ved å gå på grunn med 1373 personer om bord. Hvordan kunne det skje?
«Viking Sky» var på vei fra Tromsø til Stavanger, men endte ved Hustadvika i Fræna kommune i Møre og Romsdal.
I 14-tiden lørdag sendte skipet ut mayday-melding om motorstans. Det drev mot land og var i ferd med å grunnstøte. Skipet gikk i full black out – ingen motorer fungerte og strømmen gikk.
Noen timer senere fikk mannskapet i gang én motor, og på kvelden var tre av fire motorer i drift. Søndag ble alle om bord berget, da skipet la til kai i Molde.
Gransker «Viking Sky»-ulykken
Havarikommisjonen har besluttet å granske nesten-havariet. Rederen Torstein Hagen har foreløpig ikke svart på hvorfor skipet gikk videre i det dårlige været.
Dette er ekspertenes teorier om hva som kan ha gått galt på «Viking Sky».
Teori 1: Luft inn i kjølesystemet
En av teoriene er at det er kommet luft inn i sjøvannskjølesystemet, som har ført til at motoren er blitt overopphetet.
– Når du kommer i høy sjø og båten ruller, blir det mye luft i vannet som fort kan samle seg i kjølesystemet. Dermed kan kjølingen svikte og motoren stoppe, sier Sverre Steen, leder for Institutt for marin teknikk ved NTNU.
EKSPERT: Sverre Steen er leder for Institutt for marin teknikk ved NTNU med marineteknologi, propeller og fremdrift av skip som spesialområder. Foto: Privat
Et luftesystem skal egentlig fjerne luften, men dette kan ha grodd igjen av blant annet skjell. Ifølge Steen har gjengrodd luftesystem vært årsaken til flere lignende hendelser.
– Det som taler mot teorien, er at fire av fire motorer streiket samtidig. Nye skip av denne typen bør ha to separate systemer slik at en svikt i maskineriet ikke gjør at båten mister all fremdrift, sier han til VG.
Mary Ann (60) til VG: – Det var som å være på Titanic
Skipsfartsekspert Emil Aall Dahle påpeker at større skip ofte har to kjølevannsinntak: Ett som ligger høyt for bruk i havn og ett lavt til bruk i sjøen.
– Det må kobles om til det lave inntaket manuelt etter avgang fra havn. Dette kan ha blitt glemt. I dårlig vær kan da luft suges inn, og motorene stopper automatisk på grunn av overoppheting, sier han til VG.
Dahle har blant annet deltatt i utredningene om Alexander L. Kielland-ulykken i 1980 og Concem-ulykken i 1985.
LANG ERFARING: Emil Aall Dahle er maritim konsulent og sakkyndig på skipsfart. Han har bakgrunn som professor ved NTNU og som sjefsingeniør i Sjøfartsdirektoratet og Det norske Veritas. Foto: Privat
Teori 2: Tette drivstoffiltre
Den røffe sjøen kan ha ført til at drivstoffiltrene ble tettet igjen, slik at det ikke kom diesel til motorene.
– Båten kom ut i dårlig vær, og dieselen som forsyner motoren kan ha blitt satt i bevegelse. Dermed kan oppsamlet skitt i bunn av tanken ha blandet seg med den rene dieselen, og filteret ble tettet, sier Arve Bredesen, sjefingeniør ved verftet Fosen Yard i Trøndelag.
– Men det skal ikke kunne skje med alle motorer samtidig. På slike båter er det minimum to såkalte dagtanker, legger han til.
Forsvaret: – Utfordringer helt på kanten av hva redningshelikoptre kan klare
INGENIØR: Arve Bredesen er sjefingeniør ved verftet Fosen Yard i Trøndelag. Foto: Privat
Teori 3: Elektrisk svikt, dårlig vær, feilproduksjon
Ekspertene VG har snakket med vektlegger teori 1 og 2 som mest sannsynlige. Men de nevner andre eventuelle årsaker til at et skip kan få motorproblemer:
- Svikt i det elektriske anlegget. Kortslutning på en større komponent kan ha ført til motorstans og black out.
- Feilproduksjon/feilkonstruksjon: Det italienskbygde skipet ble sjøsatt i februar 2017, og har seilt verden rundt. Omfattende testing og verifisering gjør at ekspertene mener det er lite sannsynlig at maskineriet er feil konstruert.
- Vær og vind: Skipet er lagd for å tåle røffe forhold. Samtidig peker teori 1 og 2 mot at været har spilt inn på ulykken.
Les også
Judith og Danny var på Viking Sky: – Virkelig skremmende
FRÆNA/OSLO (VG) Judith og Danny Bates klamret seg til sengen mens skipet krenget. Så gikk alarmen.Forsvaret: – Utfordringer helt på kanten av hva redningshelikoptre kan klare
Politimester Hans Vik beskriver ulykken med «Viking Sky» som en svært alvorlig og kritisk hendelse.
Flere artikler
Ekspert om «Viking Sky»-konklusjon: – Hvis dette er grunnen ville vi hatt langt flere slike hendelser
Tidligere sjøfartsdirektør: – Skipet burde gått lengre ut
Lavt oljetrykk var årsaken til at«Viking Sky» fikk blackout
Sjøfartsdirektoratet undersøker om flere skip kan få samme problem
Redningsflyger: – Et nytt helikopter sto hele tiden klar for å evakuere
Fra andre aviser
Tung sjø ga så store bevegelser at tankene mistet tilførsel på olje. Da forsvant all motorkraft og dramaet begynte.
Aftenposten
Lavt oljetrykk var årsak til motorstansen på Viking Sky
Fædrelandsvennen
Politiet og havarikommisjon fra Norge og USA skal etterforske «Viking Sky»-ulykken
Bergens Tidende
Viking-rederen: - Ikke økonomiske motiver bak beslutningen om å gå i dårlig vær
Bergens Tidende
«Viking Sky»-mannskapet måtte kappe ankerkjettingen for å komme seg løs
Bergens Tidende
Mannskapet måtte kappe ankerkjettingen for å få Viking Sky løs
Aftenposten