Etterlyser mystiske haikere fra drapskvelden
HAUGESUND TINGHUS (VG) To pent kledde kvinner skal ha fått haik med Johny Vassbakk kvelden Birgitte Tengs ble drept i 1995. Nå vil forsvarerne hans at de melder seg.
Fredag 5. mai 1995 hevder Johny Vassbakk at han plukket opp to kvinnelige haikere og kjørte dem til Haugesund.
Kvinnene skal ha vært i 30-årene og pent kledd. Vassbakk nevnte haikerne i det aller første avhøret med politiet i desember 1995 og igjen under det andre avhøret i 1996.
I begge avhørene hadde Vassbakk status som vitne, men politiet hadde mottatt flere tips om hans straffehistorikk og oppførsel som gjorde at de mente han var interessant i drapsetterforskningen.
Vassbakk (52) er tiltalt for det over 27 år gamle drapet og møter i disse dager i tinghuset i Haugesund.
Kvinnene ble aldri identifisert. Nå ønsker forsvarerne hans, Stian Kristensen og Stian Bråstein, at de melder seg.
– Det var ingenting som ble sjekket opp i hverken 1995 eller 1996, sier Stian Kristensen etter rettsdagen tirsdag.
I avhøret fra 1995 står det:
«Han beskriver dem til å være omkring 30 år. Han husker de var «pyntet» og var pent kledde. De var begge mørke og var også forholdsvis mørkt kledd.»
– Hvordan er han sikker på at det skjedde denne fredagskvelden?
– Han gir ikke noen forklaring på det, og får ingen oppfølgingsspørsmål. Men dette er det mest tidsnære avhøret man har, sier forsvarer Stian Bråstein.
Forsvarerne mener episoden er viktig fordi Vassbakk selv nevnte haikerne under det første avhøret, mens påtalemyndigheten har anført at 52-åringen har forsøkt å distansere seg fra haiking.
Det er også relevant fordi episoden knytter Vassbakk til Haugesund den aktuelle fredagskvelden.
Det utelukker imidlertid ikke at Vassbakk kan ha vært i Kopervik senere den kvelden. Birgitte Tengs ble sist observert i gågaten i Kopervik sentrum like etter midnatt.
Ifølge avhøret fra 1995 dro Vassbakk hjemmefra til Haugesund omtrent klokken 21. Dette er et anslag ut fra tidspunktet han pleide kjøre hjemmefra i helgene.
Vassbakk husker heller ikke når han kom hjem, men har i alle avhør fastholdt at det skal ha vært mellom 02 og 03-tiden lørdag 6. mai 1995, fordi dette var da han pleide komme hjem fra Haugesund i helgene.
Tirsdag leste retten opp et avhør av moren til Vassbakk, fra etter pågripelsen av sønnen i september 2021.
I avhøret fremkom det at moren visste at sønnen gjorde mye galt, men at hun var sikker på at han ikke sto bak drapet på Birgitte Tengs.