SIKTET: Imran Saber. Foto:,VG
Per Danielsen: Siktet politiker var min medhjelper
Advokat Per Danielsen, som er en av Imran Sabers to forsvarere, opplyser at han har brukt den siktede politikeren
som medhjelper i forbindelse med helerisaken mot Saber.
SABERS ANDRE ADVOKAT: Per Danielsen sier til VG at han brukt den helerisiktede politikeren som medhjelper, og mener han har vært vesentlig for å kunne bevise at det ikke er svarte penger. Foto:Stian Lysberg Solum,NTB scanpix
– Jeg kan bekrefte at politikeren har vært til stor hjelp og nytte med å komme med innspill på privatforbruksberegningen til Saber, fordi han har hatt Saber som ansatt i sin bedrift, sier Per Danielsen.
Han er sammen med Øystein Storrvik en av Sabers to forsvarere i saken der han sammen med en politiker er siktet for grovt heleri.
Imran Saber ble løslatt i går kveld, mens den helerisiktede politikeren fremdeles sitter i avhør da han hevder han ikke kan forklare seg fordi han har taushetsplikt. Politiadvokat Asmund Riegels sa til VG tidligere i dag at politikeren anfører at han har opptrådt som en advokats medhjelper og mener han har taushetsplikt.
– Den begrunnelsen kan han ikke bruke. Han har ingen taushetsplikt i sin egen sak, bare i Imran Sabers sak. Men jeg forstår at politikeren gjerne vil se dokumentene før han forklarer seg når han har opplevd at lite skal til for å bli arrestert.
Mener politiets resonnement er svakt
Politikeren, som også er kjent som forretningsmann, risikerer i dag å bli fremstilt for fengsling.
– Når siktede ikke forklarer seg kan det innebære at politiet er nødt til å fengsle for å hindre bevisforspillelse, sa Riegels til VG tidligere i dag.
Danielsen mener derimot at politiets grunnlag er for tynt.
– Jeg er overrasket over at søkelyset er rettet mot politikeren selv. Jeg har ikke sett spor i noe som helst i denne retning og det er overhodet ikke begrunnet fra politiets side. Foreløpig er dette kun en påstand, men dokumentene er foreløpig ikke tilgjengelig. Å dømme etter det som er blitt kjent, så virker det veldig tynt.
Danielsen sier at han på grunn av politikerens bistand nå er i stand til å svekke politiets resonnement mot Imran Saber.
– Hele resonnement svikter allerede i utgangspunktet fordi politiet mener at Saber startet opp med null penger i lommen, noe man ikke engang vil kunne si om et barnehjemsbarn. Vi har videre gått gjennom post for post og er da i stand til å komme med innvendinger til hele politiets resonnement. I tillegg er det min oppfatning at politiet ikke kan beslaglegge mailutvekslingen mellom politikeren og mitt kontor.
– Polititeorien er vilt spekulativ
Forsvareren påpeker at Saber mener at dette ikke dreier seg om svarte penger.
– Vår konklusjon på en kritisk gjennomgang er at det kun er hvite penger, og politikeren har i stor grad bidratt til denne konklusjonen. Politiets privatforbruksanalyse har store mangler. Vår egen har motsatt resultat, og denne vil først bli fremlagt i rettssaken. Politiet har ikke rett til å se våre argumenter og gjennomgang på forhånd. Derfor kan ikke politiet se mailutvekslingen med min medhjelper, politikeren.
En av politiets hovedteorier er at pengene, som ifølge siktelsen skal ha blitt hvitvasket av politikeren og Imran Saber, stammer fra Nokas-ranet.
– Hva tenker du om polititeorien om at dette er en del av NOKAS-utbyttet?
– Jeg har ikke sett noe som helst bevis for denne vilt spekulative påstanden, og den har oppstått i form av en løs antagelse fra en person som ligger i krig med politikeren av helt andre årsaker.
Danielsen ønsker ikke å si hvem denne personen er eller hva slags grunner som ligger bak «krigen» dem imellom.
Les også
I åtte år har politiet etterforsket Toska-vennen «Onkel Skrue»
(VG) Siden 2005 har politiet gransket økonomien til Toska-vennen Imran Saber (35) og hans nærmeste familie - men…«Onkel Skrue» og profilert politiker pågrepet – jobbet sammen i to år: Siktet for grovt heleri av syv millioner kroner
Imran Saber (37), som sammen med en politiker ble pågrepet for grovt heleri tirsdag, skal ha hvitvasket kriminelle…Polititeori i helerisaken: Nokas-utbytte skal ha blitt hvitvasket
En av politiets hovedteorier er at pengene, som ifølge siktelsen skal ha blitt hvitvasket av politikeren og Imran…«Onkel Skrue» pågrepet i politiaksjon
Imran Saber (37) ble i formiddag pågrepet, og politiet ransaket hjemmet hans i Oslo.Politiet: Helerisiktet politiker sier han har hjulpet advokat
Den helerisiktede politikeren som ble pågrepet samtidig som Imran Saber, hevder han ikke kan forklare seg fordi han har…
Mer om
Flere artikler
Fra andre aviser
«Onkel Skrue» avhørt om Nokas-penger - forretningsmannen nekter fortsatt å forklare seg
AftenpostenVil fengsle forretningsmannen som er siktet for «Onkel Skrue»-hjelp
AftenpostenHenning Holstad siktet for grovt heleri, varetektsfengslet i fire uker
AftenpostenHelerisiktet politiker fengslet i fire uker
Bergens Tidende"Onkel Skrue" i retten sammen med moren og broren
AftenpostenAdvokatfirma i dobbeltrolle etter DNB-avsløringer
Aftenposten