Stenger luftrom i Nordsjøen
(VG Nett) Luftrommet over Nordsjøen stenges, men foreløpig ser det ut som fastlandet slipper unna.
Mandag kveld stenger Luftfartstilsynet luftrommet over store deler av Nordsjøen.
- Vi stenger luftrommet i løpet av kort tid. Askeområdet er et godt stykke inn i norsk sone, men fortsatt langt fra land, sier fungerende informasjonsdirektør Bjørn Erlandsen til VG Nett i 19-tiden.
Les alt om vulkanasken fra Island her.
Trekker inn mot kysten
Han forteller at prognosene viser at askeskyen nærmer seg Norge, og at det i løpet av natt til tirsdag vil trekke inn mot kysten.
- Ved Stavanger og Bergen vil asken ligge ca. 60 nautiske mil utenfor kysten fra klokken 02.00 og utover, sier Erlandsen.
Er flyet ditt påvirket?Sjekk på Avinors hjemmesider.
SAS opplyser til VG Nett at deres trafikk ikke berøres av stengingen, fordi flyene i det aktuelle området kan fly over askeskyen.
- Områdene med aske over fastlandet er fullt ut operativt. Vi håper at situasjonen er lik i morgen, og etter de opplysningene vi har, ser det sånn ut, sier informasjonssjef Knut Morten Johansen i SAS.
Heller ikke Norwegian har kanselleringer mandag kveld.
- Vi sikter på å operere som normalt i kveld og i morgen, sier informasjonsdirektør Anne-Sissel Skånvik i Norwegian.
Kan stenges over fastlandet
Dersom asken fortsetter ferden mot fastlandet vil luftrommet stenges også her.
- Dette er sone 1-aske, som er forbundet med flyforbud, så luftrommet vil bli stengt dersom asken kommer så langt, sier Erlandsen.
Les også:Asken nærmer seg Norge i kveld
Han forteller at det vil komme nye prognoser for utviklingen sent mandag kveld.
Askeflaks
Meteorologenes modell for askens utvikling viser at asken blåser mot Sør-Vestlandet, men stopper opp og blåser nordover før den største askeskyen kommer inn over fastlandet.
- Det kan komme aske helt sør på Vestlandet og på Sørlandet. Det kan skje allerede nå i kveld og i natt. Mengdene er jeg usikker på, sier meteorolog Børje Johansson ved Meteorologisk institutt til VG Nett.
Les også:Vulkanforsker spår tiår med asketrøbbel
Nordover
Han understreker imidlertid at deres prognoser viser at en sønnavind tar tak i askeskyen og fører den nordover.
- I verste fall kunne denne skyen kommet rett inn over Norge, sier Johansson.
Det er en høytrykksrygg over Norge som hindrer asken i å komme inn over fastlandet, ifølge meteorologen.