Linnéa (30) fant løsningen på IBS-smertene: - Jeg kjenner en enorm frihet
Linnéa Gunnarson har slitt med mageproblemer siden tiårsalderen. Etter å ha blitt sendt rundt i helsevesenet i årevis, tok hun saken i egne hender. – I dag er jeg symptomfri, sier hun.
- Dávvet Bruun-Solbakk
- Fanny Haeffner/Aftonbladet
Publisert:
Linnéa Gunnarson var 10 år gammel da mageproblemene startet. Hun var lenge plaget med oppblåsthet etter måltider, smerter i buken, kvalme og slet også med å holde på maten etter å ha spist.
Da hun var 21 år gammel fikk hun diagnosen cøliaki, også kjent som glutenintoleranse. Til tross for å ha kuttet ut gluten fra kostholdet, så ikke Linnéa noen tegn til forbedring. Det skulle gå flere år før hennes IBS-diagnose ble fastslått av legene.
– Det tok veldig mange legebesøk før jeg i det hele tatt ble lyttet til. De fleste sa at de symptomene jeg opplevde ikke var noe utover det normale. Men det visste jeg selv at de var. Jeg kjente lenge på mye håpløshet rundt diagnosen.
Tok saken i egne hender
Flere artikler
Fra andre aviser
- Aftenposten
Boken om «den vanskelige maten»: – For utopisk til å ta alvorlig
- Aftenposten
Ny studie: Slik kan du minske risikoen for matallergi hos barn
- Bergens Tidende
Iselin (33) gikk ned 30 kilo. Så overvektig kan man være før det er helseskadelig, ifølge eksperter.
- Bergens Tidende
Forskere advarer mot ny klimakrise – i tarmene
- Aftenposten
God tarmflora er utrydningstruet. Denne forskeren vil samle på «superbæsj» fra hele verden for å løse problemet.
- Aftenposten
Er det usunt å spise bær som har ligget i samme eske som bær med mugg på? Ernæringsfysiolog svarer.