Klikk her for å gå til forumet
Neste Firefox stenger smutthull. Det blir umulig å installere uautoriserte tillegg i neste versjon.
|
|
BETA 3 3.6: Tredje beta av Firefox er på vei, med flere forbedringer.
|
I dag kommer tredje betaversjon av Firefox 3.6. Da skal brukerne få bedre kontroll og stabilitet.
Les også:Se ansiktsløftet i neste Firefox
Det skal ikke lenger gå an å installere plugins ved å lagre dem i nettleserens programmappe «components». Det er i den mappen det meste av koden til standardversjonen av Firefox finnes.
- Å slippe råmateriale inn på denne måten har aldri vært en offisielt støttet måte å gjøre ting på. Disse tilleggene har dermed ikke hatt noen form for versjonskontroll, så når det har kommet nye Firefox-versjoner kan komponentene bli inkompatible, som igjen kan gjøre det smertefullt for brukerne, sier Jonathan Nightingale, utviklingsdirektør for Firefox-grensesnittet.
Les også:Ny rekord - en av fire bruker Firefox
Det melder Computerworlds internasjonale nyhetstjeneste på bakgrunn av Mozillas utviklerblogg.
XPI-format
Blant annet har brukere opplevd problemer ved oppgradering fra versjon 3.0 til 3.5 på grunn av interne endringer mellom versjonene. Dårlig utviklede plugin-applikasjoner kan føre til tapt funksjonalitet, ustabilitet og krasj - gjerne rett etter oppstarten.
I tillegg kan ikke slike nettlesertillegg slås av gjennom plugin-menyen.
Les også:Firefox har flest feil
Fra nå skal imidlertid kun Firefoxs offisielle plugin-kanal brukes. Det betyr at plugins må lages i XPI-format. Mozilla har publisert informasjon som skal hjelpe utviklere med å konvertere til det offisielle formatet.
Microsoft sneik inn plugin
Nightingale vil ikke si noe om hvorvidt den nye funksjonaliteten kommer som følge av mange uautoriserte plugins, men låsingen av installasjonsmappen kommer i etterkant av sikkerhetsståhei forårsaket av at Microsoft i år snek inn plugins i Firefox.
De kom i stillhet farende som en del av .Net Framework Service Pack 1, og viste seg senere å sette Firefox i fare for angrep.
Les saken her:Firefox-folk forbanner fikling

Et helt nytt kamerasegment er i ferd med å få fotfeste i markedet. Blant de nye hybridkameraene er Panasonic GF1 kanskje det mest spennende så langt.

Denne GPS-en har en skjerm på hele fem tommer, to års gratis kartoppdatering, og kan langt mer enn å bare navigere.

Sveitsiske Geneva Lab ble nærmest genierklært da de pakket et helt stereoanlegg inn i en firkantet liten boks. Her er deres aller minste.

Med både Blu-ray og kurant med krefter passer Acer Aspire X3812 fint inn i stua.

Apples beste forbruker-Mac er blitt kraftigere enn Mac-modellen for proffene.

NRK har lansert radioapplikasjoner for iPhone, Nokia og Android. Vi har testet iPhone-versjonen.

Samsung B3310 har et fulltastatur slik at SMS-skrivingen går fort unna. I tillegg er telefonen både liten, billig og brukervennlig.

2730 Classic ser flott ut i butikkhyllene, og ser bra ut på papiret. Den overbeviser imidlertid ikke i bruk.
Kjøper du et kompaktkamera for mellom 2000 og 3000 kroner til jul, skal det mye til å gjøre et dårlig kjøp.

Med høy skuddtakt og lynkjapp autofokus er Canons siste stjerneskudd skreddersydd for action.

Markedets rimeligste speilrefleks med fullformat bildebrikke skuffer ikke. Det er det heller ingen grunn til med så gode gener.

Flere TV-produsenter tilbyr nå skjermer med internett-oppkobling og trådløst nettverk, og det gir mange nye muligheter.

For mange er sommerferien late dager på stranden med salt i håret og lyd på øret.

Den store kameraguiden «Billig, bedre, best» finner kameraet som passer deg.

Har du valgets kvaler? Vi hjelper deg å velge riktig iPod-modell.

Skal du ha ny bærbar datamaskin, men skjønner ikke bæret av hvilke finesser maskinen egentlig har? Dataeksperten hjelper deg å lese spesifikasjonene.

Mange firmaer tilbyr programmer som stopper ormer, virus og annen skadelig programvare helt gratis. Vi har sjekket hvilke du kan stole på.

Sony Ericsson lover å underholde med sin nyeste spilltelefon. Yari holder det den lover.

Du kan lagre bilder i adresseboken på mobilen din, slik at du enkelt kan se hvem som ringer. Her får du vite mer om alle funksjonene i adresseboken.

FROGNERPARKEN (VG) Ønsker du å lagre eller redigere de søte, små videoklippene du har på mobilen? Her er vår guide.

En kompakt og kompetent A4-skriver uten svakheter, ga førsteplass i testen vår.

Julen er høytid også for fotografering. Mange får sitt første digitalkamera til jul, og små og store øyeblikk foreviges på minnekortet.

Det er duket for gjensyn med det undersjøiske dystopiet Rapture i «Bioshock 2». Og for et gjensyn det har blitt!

Glem raske skytedueller og massiv krigføring. Det beste onlinespillet til iPhone akkurat nå er bokstavleken «Words with Friends».

Engler og demoner og knappemosing har vært temaet for starten av spillåret 2010, og «Dante's Inferno» fortsetter trenden.