Rush for å innføre nyhetsbetaling på nett

VG Nett-logo

Onsdag 10. februar

Teknologi

Diskusjon - Teknologi

Klikk her for å gå til forumet

Søk i skattelistene på Skattelister.no

Personsøk

Rush for å innføre nyhetsbetaling på nett

BETAL: Hos Financial Times må man ofte være abonnent for å kunne se artikler. Også artikkelen om det å ta betalt for artikler... Foto: Skjermbilde
BETAL: Hos Financial Times må man ofte være abonnent for å kunne se artikler. Også artikkelen om det å ta betalt for artikler... Foto: Skjermbilde

(VG Nett ) Britiske nyhetsnettsider starter opp med brukerbetaling for alvor. Det kan komme til norske nettsteder også.

VG Nett følger

Lag din egen RSS

Kan du tenke deg å betale for nettnyheter i fremtiden?

  •  1. Nei
    90.24%
  •  2. Ja
    9.75%

Antall stemmer: 3066

Dette er ikke en vitenskapelig meningsmåling. Den viser bare holdningen til de internettbrukerne som har valgt å delta.

De britiske nyhetsnettstedene jobber frenetisk med å starte opp betalingsbaserte tjenester. Ikke bare på tilleggsfunksjoner i nettsidene, men også på de svært mye anvendte nyhetsnettsidene.

Innen ett år vil to tredjedeler av britiske nyhetsnettsteder ta betalt for adgang til hele eller deler av nettsiden, viser en nylig publisert undersøkelse i Storbritannia .

- Det er en virkelig betydelig endring, sier leder for Storbritannias forening for nettmedier AOP, Tim Cain, til avisen Financial Times. Financial Times er forøvrig en av avisene som tar betalt for betraktelige deler av sitt innhold.

Fallende reklamemarked tar store deler av skylden for reduserte inntekter, og avisenes behov for å finne penger i alternative kilder. I Norge er man skeptiske til innføringen av en betalingsmodell.

- Jeg er litt usikker på det. Det spørs litt hva man mener med betaling, sier fagsjef for digitale medier i Mediebedriftenes Landsforening Geir Engen til VG Nett.

- Det utviklers stadig flere tjenester man tar betalt for.

Han setter et skarpt skille mellom det å ta betalt for tjenester som for eksempel Vektklubb og iPhone-applikasjoner som VG Nett tilbyr, og det å ta betalt for nyheter.

- Om det betyr at man tar betalt for generelle tjenester på nett, der en stor del er generelt nyhetsinnhold, må man tenke store og kloke tanker, sier han.

Les også:Norges «Spotify» vil ta betalt

Det kan hende avisene er nødt til å kollektivt stikke fingeren i jorden og innføre modeller for å hente inn penger direkte fra kundene fremfor å være avhengig av reklame. Det kan bli vrient i et medieklima der minst en av aktørene tilbyr nesten alt gratis.

- Man må samarbeide i en eller annen form, det er vanskelig å ta betalt for det a ndre viser gratis, forklarer han. - Jeg har tro på at bransjen kan gå sammen for å lage løsninger som tar seg betalt for en større del av innholdet.


Geir Engen Foto: Mediebedriftene
Bruker penger

Slik modellen fungerer i dag, er praktisk talt alle norske nettaviser basert på reklameinntekter. Det er en ustabil inntektskilde, slik det skarpe fallet i reklameinntekter det siste året har vist. For å kunne holde kvaliteten oppe og tilby gode produkter tror Engen at det kan bli et nødvendig onde for nettavisene å ta betalt for innholdet i en eller annen form.

- Det å lage godt journalistisk innehold koster penger for papir og nett, når annonsepengene ikke strekker til må man se på andre metoder.

Leserne diskuterer:Kan norske nettaviser ta betalt?

Det betyr allikevel ikke at annonsene på nett forsvinner. I likhet med avisene, blir det en dobbeltmodell der man betaler og får se annonser.

- Reklameinntektene vil fortsatt være store og viktige. I avisene kommer halvparten av inntektene fra reklame, men den type annonsering vi har sett i nettaviser til nå må revitaliseres, forklarer han.

Enige med Murdoch

Tidligere i år gikk mediebaron Rupert Murdoch ut i media og erklærte at han akter å la sine medier ta betalt for nyhetsinnholdet om ikke altfor lang tid. Tankene Murdoch har gjort seg opp, får støtte fra norske medieaktører.

- Vi gjennomførte en undersøkelse i sommer der vi spurte medlemmene om hvorvidt de var enige med Murcdoch om at tiden for gratis nyheter på nett var over, sier Engen. - Medlemmenes mening var delt omtrent 50/50 blant direktørene, og 60 prosent prosent av redaktørene var enige, forklarer han.

Les også:- Løpet kjørt for fildelingstjenester

Doktorgradsstipendiat Vilde Schanke Sundet ved Institutt for medier og kommunikasjon ved Universitetet i Oslo tror også at Murdoch inspirerte norske mediefolk.

- Jeg ser at noen av dem sier at de vil betalt for det, noe av det er en reaksjon på Murdoch.

Hun tror det kommer til å bli en stor utfordring for avisene å trappe ned på annonseringen.

- Problemet er hvordan dette skal kunne gjennomføres i praksis, sier hun til VG Nett.

Nettets muligheter er så store at man kan lett finne annet innhold andre steder. Man må ha noe unikt, men problemet er at mye av det som er gratis også er av god kvalitet.

Nøyaktig hvordan en betalingsmodell skal lages er det ikke mange som har klart for seg ennå. To grunnleggende modeller baserer seg på abonnement, ett eller flere faste beløp for tjenestene eller mikrobetaling der man betaler for hver leste artikkel.

- Vi spurte om hvilke betalingsmåter som er realistisk på nett. En tredjedel mente mikrobetaling var fornuftig, mens omtrent 70 prosent mente abonnement var realistisk.

Nyansert bilde

Førsteaumanensis Erik Wilberg ved BI sier at det ikke finnes ett enkelt svar på situasjonen, men flere veier til målet. Det alle har til felles er at alle nå tenker så det knaker på betalingsmodeller.

- Jeg tror alle tenker på det. Men det å finne modellen for det er en mer kompleks affære, sier han til VG Nett.

- Over flere år har man vent seg til at det generelle nyhetsbildet er gratis. Det må være noe det er relevant å betale for.

Forskjellene mellom avisene på nett, og hva de tilbyr.

- På VG Nett blir det nok vanskeligere enn på Dagens Næringsliv. Dette er jo i stadig utvikling, og man leter febrilsk etter modeller.

Nisjeavisene kan bli de store vinnerne i denne situasjonen.

- Vi skal ikke se bort fra at man kan tvinge folk over på nett mer og ta betalt for innhold. Ta Nationen, som er en landbruksavis med 15.000 spredt over hele Norge, om de solgte avisen på nett med noe som gjør at folk logger seg på kan de spare stort. De kan nok levere relevant innhold som folk er villige til å betale for, sier Wilberg til VG Nett.

- Nyheter er vanskelig å ta betalt for. Få av dem er eksklusive veldig lenge, før andre medier tar dem, sier Sundet.

- Skal man ha tjenester som man tar betalt for må man ha artikler og kilder som er så gode at folk er vill til å betale for det; som Economist. Eller, så må alle nettavisene gjøre en avtale seg i mellom om å ta betalt, men det er kanskje litt utopisk.

Tester: Lyd og bilde

Test Panasonic Lumix: Spennende hybridkamera

Et helt nytt kamerasegment er i ferd med å få fotfeste i markedet. Blant de nye hybridkameraene er Panasonic GF1 kanskje det mest spennende så langt.

Les hele saken

Foto: Navigon

Test av Navigon 8410: Lekker GPS med stor skjerm

Denne GPS-en har en skjerm på hele fem tommer, to års gratis kartoppdatering, og kan langt mer enn å bare navigere.

Les hele saken

Test Geneva Lab Model S: Komplett stereoanlegg i liten boks

Sveitsiske Geneva Lab ble nærmest genierklært da de pakket et helt stereoanlegg inn i en firkantet liten boks. Her er deres aller minste.

Les hele saken

Flere lyd- og bildetester

Tester: Data og nett

Foto: Acer

Test: Rimelig Blu-ray-pc til stua

Med både Blu-ray og kurant med krefter passer Acer Aspire X3812 fint inn i stua.

Les hele saken

Foto: Apple

Nye iMac større og sterkere

Apples beste forbruker-Mac er blitt kraftigere enn Mac-modellen for proffene.

Les hele saken

Test: Ny radioapplikasjon for iPhone

NRK har lansert radioapplikasjoner for iPhone, Nokia og Android. Vi har testet iPhone-versjonen.

Les hele saken

Flere data- og nett-tester

Tester: Mobil og tele

Treg verktøykasse

Samsungs siste Omnia-modell er greit utstyrt, men den har noen nykker.

Les hele saken

Foto: Finn Jarle Kvalheim, Amobil.no

Test Samsung B3310: Knallgod SMS-telefon

Samsung B3310 har et fulltastatur slik at SMS-skrivingen går fort unna. I tillegg er telefonen både liten, billig og brukervennlig.

Les hele saken

Foto: Nokia

Nokia 2730 Classic: Overbeviser ikke

2730 Classic ser flott ut i butikkhyllene, og ser bra ut på papiret. Den overbeviser imidlertid ikke i bruk.

Les hele saken

Flere mobil- og tele-tester

Tester: Foto og video

Test av ni kompaktkameraer

Kjøper du et kompaktkamera for mellom 2000 og 3000 kroner til jul, skal det mye til å gjøre et dårlig kjøp.

Les hele saken

Lynkjapt actionkamera

Med høy skuddtakt og lynkjapp autofokus er Canons siste stjerneskudd skreddersydd for action.

Les hele saken

Fullformat med ekstrem oppløsning

Markedets rimeligste speilrefleks med fullformat bildebrikke skuffer ikke. Det er det heller ingen grunn til med så gode gener.

Les hele saken

Flere foto- og videotester

Guider: Lyd og bilde

Nå blir TV-en din trådløs

Flere TV-produsenter tilbyr nå skjermer med internett-oppkobling og trådløst nettverk, og det gir mange nye muligheter.

Les hele saken

Her er dingsene som gir deg en god lyd & bilde-ferie

For mange er sommerferien late dager på stranden med salt i håret og lyd på øret.

Les hele saken

Kamera-valgets kvaler - kompakt eller speilrefleks?

Den store kameraguiden «Billig, bedre, best» finner kameraet som passer deg.

Les hele saken

Flere lyd- og bildeguider

Guider: Data og nett

Hvilken iPod skal du kjøpe til jul?

Har du valgets kvaler? Vi hjelper deg å velge riktig iPod-modell.

Les hele saken

Foto: StockXpert

Alt du bør vite før du kjøper ny PC

Skal du ha ny bærbar datamaskin, men skjønner ikke bæret av hvilke finesser maskinen egentlig har? Dataeksperten hjelper deg å lese spesifikasjonene.

Les hele saken

Foto: PC World.

Hvilket gratis antivirus er det beste?

Mange firmaer tilbyr programmer som stopper ormer, virus og annen skadelig programvare helt gratis. Vi har sjekket hvilke du kan stole på.

Les hele saken

Flere data- og nettguider

Guider: Mobil og tele

Foto: Sony Ericsson

Test av Sony Ericsson U100i Yari: God spilltelefon

Sony Ericsson lover å underholde med sin nyeste spilltelefon. Yari holder det den lover.

Les hele saken

Bruk adresseboken smartere

Du kan lagre bilder i adresseboken på mobilen din, slik at du enkelt kan se hvem som ringer. Her får du vite mer om alle funksjonene i adresseboken.

Les hele saken

Hvorfor virker ikke mobilen?

Det er flere fallgruver å gå i når man bytter mobil.

Les hele saken

Flere mobil- og teleguider

Guider: Foto og video

Foto: Kristian Helgesen

Slik lager du film med mobilen

FROGNERPARKEN (VG) Ønsker du å lagre eller redigere de søte, små videoklippene du har på mobilen? Her er vår guide.

Les hele saken

Årets beste multifunksjonsskriver

En kompakt og kompetent A4-skriver uten svakheter, ga førsteplass i testen vår.

Les hele saken

Hvilket speilrefleks skal du velge?

Julen er høytid også for fotografering. Mange får sitt første digitalkamera til jul, og små og store øyeblikk foreviges på minnekortet.

Les hele saken

Flere foto- og videoguider

Spillanmeldelser

Foto: SPILLCOVER

Spillanmeldelse: «Bioshock 2»

Det er duket for gjensyn med det undersjøiske dystopiet Rapture i «Bioshock 2». Og for et gjensyn det har blitt!

Les hele saken

Beste onlinespill til iPhone?

Glem raske skytedueller og massiv krigføring. Det beste onlinespillet til iPhone akkurat nå er bokstavleken «Words with Friends».

Les hele saken

Foto: SPILLCOVER

Spillanmeldelse: «Dante's Inferno»

Engler og demoner og knappemosing har vært temaet for starten av spillåret 2010, og «Dante's Inferno» fortsetter trenden.

Les hele saken

Flere spillanmeldelser