Klikk her for å gå til forumet
(VG Nett) Leser du kontrakten du sier deg enig i når du installerer programmer? Google endrer nå kontraktsvilkårene med tilbakevirkende effekt.
|
|
SKINNER: Testversjonen av Googles nettleser Chrome skinner blankt og har fått en nyoppusset lisensavtale også. Foto: Reuters
|
Vet du hva en EULA er? Det er data-gresk for en kontrakt mellom et firma som lager programmer og deg som bruker dem om lisensen for hvordan programmet kan brukes. Forkortelsen på fire bokstaver er ikke en kjøpskontrakt, siden man sjelden kjøper et dataprogram men heller kun en lisens til å bruke det.
VG Nett følger Google frem til tiårsjubileet søndag:
Les også:- Google legger premissene for nettet
Les også:Nettgiganten runder ti år
De amerikanske lisensene inneholder ofte vrient språk skrevet i en lang bolk med tekst. Googles lisensavtale for sin nye nettleser vekket oppsikt da observante nettbrukere fant denne teksten i lisensavtalen.
«Ved å sende inn, poste eller vise innholdet gir du Google en evigvarende, ugjenkallelig, verdensomspennende, royaltyfri og ikke-eksklusiv lisens til å reprodusere, tilpasse, endre og distribuere alt innhold som du sender inn, poster eller viser på eller via tjenestene»
Teksten virker drakonisk, men er en del av Googles mulighet til å beskytte seg mot søksmål fra brukere som mener Google har misbrukt innholdet deres.
Google opplyser også tidligere i avtaleteksten at all opphavsrettslig eierskap tilfaller brukeren og ikke Google, en setning mange av kritikerne gikk glipp av.
Endres
Nå tar Google allikevel grep og endrer på avtalen, som også finnes på en rekke av tjenestene deres. Der lå også feilen, avtalen sikrer Google mot en unødvendig mengde søksmål på andre tjenester, men blir for dramatisk når den gjelder en nettleser.
Teksten skal endres til noe mindre skrekkinngytende for brukerne av Googles nettleser Chrome. Endringen vil få tilbakevirkende effekt for de som allerede har klikket «Jeg er enig»-knappen uten å egentlig lese hva de sier seg enige i.

Et helt nytt kamerasegment er i ferd med å få fotfeste i markedet. Blant de nye hybridkameraene er Panasonic GF1 kanskje det mest spennende så langt.

Denne GPS-en har en skjerm på hele fem tommer, to års gratis kartoppdatering, og kan langt mer enn å bare navigere.

Sveitsiske Geneva Lab ble nærmest genierklært da de pakket et helt stereoanlegg inn i en firkantet liten boks. Her er deres aller minste.

Med både Blu-ray og kurant med krefter passer Acer Aspire X3812 fint inn i stua.

Apples beste forbruker-Mac er blitt kraftigere enn Mac-modellen for proffene.

NRK har lansert radioapplikasjoner for iPhone, Nokia og Android. Vi har testet iPhone-versjonen.

Samsung B3310 har et fulltastatur slik at SMS-skrivingen går fort unna. I tillegg er telefonen både liten, billig og brukervennlig.

2730 Classic ser flott ut i butikkhyllene, og ser bra ut på papiret. Den overbeviser imidlertid ikke i bruk.
Kjøper du et kompaktkamera for mellom 2000 og 3000 kroner til jul, skal det mye til å gjøre et dårlig kjøp.

Med høy skuddtakt og lynkjapp autofokus er Canons siste stjerneskudd skreddersydd for action.

Markedets rimeligste speilrefleks med fullformat bildebrikke skuffer ikke. Det er det heller ingen grunn til med så gode gener.

Flere TV-produsenter tilbyr nå skjermer med internett-oppkobling og trådløst nettverk, og det gir mange nye muligheter.

For mange er sommerferien late dager på stranden med salt i håret og lyd på øret.

Den store kameraguiden «Billig, bedre, best» finner kameraet som passer deg.

Har du valgets kvaler? Vi hjelper deg å velge riktig iPod-modell.

Skal du ha ny bærbar datamaskin, men skjønner ikke bæret av hvilke finesser maskinen egentlig har? Dataeksperten hjelper deg å lese spesifikasjonene.

Mange firmaer tilbyr programmer som stopper ormer, virus og annen skadelig programvare helt gratis. Vi har sjekket hvilke du kan stole på.

Sony Ericsson lover å underholde med sin nyeste spilltelefon. Yari holder det den lover.

Du kan lagre bilder i adresseboken på mobilen din, slik at du enkelt kan se hvem som ringer. Her får du vite mer om alle funksjonene i adresseboken.

FROGNERPARKEN (VG) Ønsker du å lagre eller redigere de søte, små videoklippene du har på mobilen? Her er vår guide.

En kompakt og kompetent A4-skriver uten svakheter, ga førsteplass i testen vår.

Julen er høytid også for fotografering. Mange får sitt første digitalkamera til jul, og små og store øyeblikk foreviges på minnekortet.

Det er duket for gjensyn med det undersjøiske dystopiet Rapture i «Bioshock 2». Og for et gjensyn det har blitt!

Glem raske skytedueller og massiv krigføring. Det beste onlinespillet til iPhone akkurat nå er bokstavleken «Words with Friends».

Engler og demoner og knappemosing har vært temaet for starten av spillåret 2010, og «Dante's Inferno» fortsetter trenden.