Klikk her for å gå til forumet
(VG Nett) Den saudiarabiske bloggeren Raid Al-Saed lagde et tilsvar til anti-islam-filmen Fitna og la den ut på YouTube.
|
|
LAGDE MOTSVAR: Raid Al-Saeed lagde film som et tilsvar til Geert Wilders "Fitna". Foto: Privat/AFP
|
«RE: Fitna - Schism (The Bible version of Fitna)» heter den seks minutter lange filmen 33-åringen Raid Al-Saeed har laget. I filmen gjør han som nederlandske Geert Wilders gjorde med vers fra koranen: Setter bilder til tekststykker ute av kontekst. Al-Saeed gjør det med kristne tekster fra bibelen.
«Det følgende er hentet fra Bibelen. Den hellige skriften som lærer bort de mest barbariske krigsforbrytelser» står det, før det følger tre bibelvers fra det gamle testamentet.
Filmen som følger viser blant annet britiske soldater som hamrer løs på irakiske fanger, mens en amerikaner (som later til å stå bak kameraet) heier og roper.
Fredfull protest
- Dette er min fredfulle protest mot Fitna-filmen og jeg har gjort det for å vise hvor lett det er å ta ting ut av sammenheng. Alle religiøse skrifter kan misbrukes på en hatefull måte, som Geert Wilders gjorde med Fitna, sier han til VG Nett.
Han har ikke deltatt i noen protester i gatene mot Fitna-filmen og mener folk i den arabiske verden begynner å bli vant til slike ting, etter karikatur-striden.
- Det er mer kraftfullt å lage en film enn å brenne flagg. Hvis jeg hadde brent flagg hadde du vel ikke ringt meg?
Selv om han har laget filmen rettet mot et vestlig publikum som har sett Fitna understreker han at han på ingen måte ønsker å støte kristne.
Kristne venner
- Jeg elsker kristne, mange av mine venner er kristne. Poenget mitt er å vise hvor lett det er å misbruke ytringsfriheten. Islam er ikke slik Geert Wilders forsøker å fremstille den. Den som vil lære noe om islam bør gå til andre enn folk som hater religionen, sier 33-åringen.
Han mener ytringsfriheten ikke gjelder alle.
- Ytringsfriheten er selektiv og avhengig av hvem man snakker om. De samme reglene gjelder ikke for kristne og jøder som for muslimer.
Den seks minutter lange filmen som ble postet på YouTube 1. mars, ble fjernet i løpet av 12 timer, med beskjed om at den brøt med reglene.
Al-Saeed skrev tilbake til YouTube for å spørre hvorfor hans film ble fjernet mens Fitna fikk lov til å fortsatt være tilgjengelig. Han lastet opp filmen på ny, med en beskjed til YouTube-administratorene om å ta en titt på Wilders film før de slettet hans, ifølge den engelskspråklige saudiarabiske avisen Arab News.
Nå er ikke Fitna lenger fritt tilgjengelig, man må logge seg på og være over 18 år for å se filmen, mens Al-Saaeds film fortsatt kan ses på flere videodelingstjenester.
Filmen er sett av 4000 på YouTube, og diskuteres videre på Al-Saeeds egen blogg.

Et helt nytt kamerasegment er i ferd med å få fotfeste i markedet. Blant de nye hybridkameraene er Panasonic GF1 kanskje det mest spennende så langt.

Denne GPS-en har en skjerm på hele fem tommer, to års gratis kartoppdatering, og kan langt mer enn å bare navigere.

Sveitsiske Geneva Lab ble nærmest genierklært da de pakket et helt stereoanlegg inn i en firkantet liten boks. Her er deres aller minste.

Med både Blu-ray og kurant med krefter passer Acer Aspire X3812 fint inn i stua.

Apples beste forbruker-Mac er blitt kraftigere enn Mac-modellen for proffene.

NRK har lansert radioapplikasjoner for iPhone, Nokia og Android. Vi har testet iPhone-versjonen.

Samsung B3310 har et fulltastatur slik at SMS-skrivingen går fort unna. I tillegg er telefonen både liten, billig og brukervennlig.

2730 Classic ser flott ut i butikkhyllene, og ser bra ut på papiret. Den overbeviser imidlertid ikke i bruk.
Kjøper du et kompaktkamera for mellom 2000 og 3000 kroner til jul, skal det mye til å gjøre et dårlig kjøp.

Med høy skuddtakt og lynkjapp autofokus er Canons siste stjerneskudd skreddersydd for action.

Markedets rimeligste speilrefleks med fullformat bildebrikke skuffer ikke. Det er det heller ingen grunn til med så gode gener.

Flere TV-produsenter tilbyr nå skjermer med internett-oppkobling og trådløst nettverk, og det gir mange nye muligheter.

For mange er sommerferien late dager på stranden med salt i håret og lyd på øret.

Den store kameraguiden «Billig, bedre, best» finner kameraet som passer deg.

Har du valgets kvaler? Vi hjelper deg å velge riktig iPod-modell.

Skal du ha ny bærbar datamaskin, men skjønner ikke bæret av hvilke finesser maskinen egentlig har? Dataeksperten hjelper deg å lese spesifikasjonene.

Mange firmaer tilbyr programmer som stopper ormer, virus og annen skadelig programvare helt gratis. Vi har sjekket hvilke du kan stole på.

Sony Ericsson lover å underholde med sin nyeste spilltelefon. Yari holder det den lover.

Du kan lagre bilder i adresseboken på mobilen din, slik at du enkelt kan se hvem som ringer. Her får du vite mer om alle funksjonene i adresseboken.

FROGNERPARKEN (VG) Ønsker du å lagre eller redigere de søte, små videoklippene du har på mobilen? Her er vår guide.

En kompakt og kompetent A4-skriver uten svakheter, ga førsteplass i testen vår.

Julen er høytid også for fotografering. Mange får sitt første digitalkamera til jul, og små og store øyeblikk foreviges på minnekortet.

Det er duket for gjensyn med det undersjøiske dystopiet Rapture i «Bioshock 2». Og for et gjensyn det har blitt!

Glem raske skytedueller og massiv krigføring. Det beste onlinespillet til iPhone akkurat nå er bokstavleken «Words with Friends».

Engler og demoner og knappemosing har vært temaet for starten av spillåret 2010, og «Dante's Inferno» fortsetter trenden.