Klikk her for å gå til forumet
Regjeringen skal spare milliarder på effektiv it-forvaltning i offentlig sektor, men ingen vet hvor mye som brukes i dag.
|
|
SPØRSMÅLSTEGN: Fornyings- og administrasjonsdepartementet (FAD) har blant annet ansvar for nasjonal it-politikk og koordinering av regjeringens moderniseringsarbeid i offentlig sektor, men statsråd Heidi Grande Røys (SV) har ingen oversikt over det offentliges it-kostnader. (Foto: Mats Lillesund)
|
"Vi har ingen oversikt", er mantraet blant myndighetenes mange organer på spørsmålet om hvor mye det offentlige bruker på ikt i året.
- Pengebingen Finansdepartementet har ikke oversikt, og peker på ansvarlig departement.
- Fornyings- og administrasjonsdepartementet kan ikke presentere konkrete tall.
- Statistisk sentralbyrå, som gjennom sine KOSTRA-undersøkelser skal gi informasjon om ressursbruk i statlig og kommunal sektor, har ikke oversikt.
- Kommunenes Sentralforbund har ikke korrekte tall for kommunene.
- Direktoratet for forvaltning og ikt (Difi), som er opprettet for å effektivisere offentlig sektor, kan heller ikke svare, men viser til tall fra bransjeorganisasjonen IKT-Norge.
Les også:Ny it-reform dramatisk for it-sjefer
- Vi har ingen eksakte tall. Det er ikke gjort noen beregninger fra myndighetssiden. Vi skulle gjerne hatt bedre tall, sier avdelingsdirektør Kai-Ove Nauen i Fornyingsdepartementet (FAD).
- Vi har ingen presise og gode tall. Vi opererer med IKT-Norges anslag, sier direktør Hans Christian Holte i Difi.
Gevinst uten grunnlag
Opp gjennom årene har både Moderniseringsdepartementet og nå FAD presentert flere planer og strategier for å effektivisere offentlig sektor gjennom bruk av ikt.
Det siste skuddet på stammen er en plan for felles ikt-infrastruktur i offentlig sektor, som hadde høringsfrist torsdag. Planen tar til orde for en sterk sentral styring og samordning og FAD ser gevinster i milliardklassen - uten å vite hvor stort utgangspunktet er.
- Dette er mangel på strategi og ambisjoner for å nå resultater. Normalt er det lettest å ha oversikt over hvor mye man bruker, mens de færreste har gevinstene. Her har man egentlig ingen av delene. Da er det ikke lett å gjennomføre effektiviseringstiltak, sier administrerende direktør Paul Chaffey i Abelia.
Les også:- FAD mangler pondus
FAD er enige i at det er viktig å få oversikt over pengebruken.
- Selvfølgelig er det viktig i forhold til å vite hva man putter inn og hva man får ut, altså effekter vi får av it-investeringene. Det har jeg tiltro til at man har i de enkelte etatene og direktorater, men det mangler på makronivå, sier Nauen i FAD.
Finger'n i været
Det er likevel noen it-tall som florerer, men det er store sprik.
IKT-Norge har beregnet hvor mye it koster i offentlig sektor. Ifølge Statistisk sentralbyrå (SSB) vil ikt-bransjen omsette for rundt 215 milliarder i år. IKT-Norge anslår at det offentlige står for 35 prosent av dette, og kommer dermed frem til 75 milliarder kroner.
I mars i fjor spurte Stortingets transport- og kommunikasjonskomité statsråd Heidi Grande Røys om hvor mye det offentlige bruker på it. Etter en lang utredning var svaret da, som nå, ullent:
"Basert på dei ulike overslaga tilseier dette at offentleg sektor har samla ikt-utgifter som ligger ein stad mellom 6,5 og 11,5 milliardar kroner årleg. Det må understrekast at desse overslaga har monaleg uvisse."
Les også:It-reform kan gi B-kommuner
SSB har undersøkt hvor mye det offentlige investerer i programvare og utstyr. I 2006 var det 6,6 milliarder kroner. Det tar ikke høyde for drift- og vedlikeholdsutgifter, og mange mener uansett tallet er alt for lavt.
- Jeg skjønner ikke hvordan de er kommet frem til det. Det stemmer rett og slett ikke, sier Fredrik Syversen i IKT-Norge.
Til sammenligning viser beregninger KS fortok i 2006 at kommunene investeringer og drift alene utgjorde mellom fem og seks milliarder kroner. Plusser man da på de virkelig store, statlige virksomhetene som Skattedirektoratet, Nav, helseforetak og Forsvaret ser man raskt at tallet skyter i været.
Store sekker
SSB erkjenner at tallene på dette området burde vært langt bedre.
- Dessverre er det en ufullstendig oversikt. Det vi har for offentlig sektor er investeringer, mye konsulentarbeid, kursing og vanlig vedlikehold kommer ikke med. Vi har ingen god oversikt ut over det, sier rådgiver Per Erik Gjedtjernet i SSB.
Mange av årsakene til at FAD eller andre ikke kan presentere et konkret tall, er at ikt ikke merkes skikkelig i regnskapene. Det havner gjerne i større "sekker" som karakteriserer det som for eksempel kontorinvesteringer.
Les også:Sverige endrer storebror-lov
I tillegg er det også problematisk å skille ut hva ikt er. I mangel av klare definisjoner så puttes alt fra telefoni til det å legge oppslagsverk ut på nett i denne kategorien.
- Vi trenger å få bedre tall, men det ligger store utfordringer i det, sier statsråd Heidi Grande Røys.
Ifølge statsråden er departementet i gang med et arbeid sammen med Statistisk sentralbyrå (SSB) for å finne ut hvordan man kan komme frem til bedre tall.
6-11 milliarder
Grande Røys mener det er vanskelig å måle ikt, fordi det er ulike definisjoner av hva kategorien inneholder, og det er uklare poster i regnskapene rundt omkring.
Tallene som fremkommer fra SSB og IKT-Norge spriker veldig.
- IKT-Norges tall på 75 milliarder er et tall jeg ikke kjenner meg igjen i.
- Så hva koster offentlig it?
- Jeg forholder meg til det KS og SSB sier, og at det koster mellom seks og elleve milliarder kroner, sier Grande Røys.
Les også:Sikkerhetsbrudd koster norske bedrifter en halv milliard

Et helt nytt kamerasegment er i ferd med å få fotfeste i markedet. Blant de nye hybridkameraene er Panasonic GF1 kanskje det mest spennende så langt.

Denne GPS-en har en skjerm på hele fem tommer, to års gratis kartoppdatering, og kan langt mer enn å bare navigere.

Sveitsiske Geneva Lab ble nærmest genierklært da de pakket et helt stereoanlegg inn i en firkantet liten boks. Her er deres aller minste.

Med både Blu-ray og kurant med krefter passer Acer Aspire X3812 fint inn i stua.

Apples beste forbruker-Mac er blitt kraftigere enn Mac-modellen for proffene.

NRK har lansert radioapplikasjoner for iPhone, Nokia og Android. Vi har testet iPhone-versjonen.

Samsung B3310 har et fulltastatur slik at SMS-skrivingen går fort unna. I tillegg er telefonen både liten, billig og brukervennlig.

2730 Classic ser flott ut i butikkhyllene, og ser bra ut på papiret. Den overbeviser imidlertid ikke i bruk.
Kjøper du et kompaktkamera for mellom 2000 og 3000 kroner til jul, skal det mye til å gjøre et dårlig kjøp.

Med høy skuddtakt og lynkjapp autofokus er Canons siste stjerneskudd skreddersydd for action.

Markedets rimeligste speilrefleks med fullformat bildebrikke skuffer ikke. Det er det heller ingen grunn til med så gode gener.

Flere TV-produsenter tilbyr nå skjermer med internett-oppkobling og trådløst nettverk, og det gir mange nye muligheter.

For mange er sommerferien late dager på stranden med salt i håret og lyd på øret.

Den store kameraguiden «Billig, bedre, best» finner kameraet som passer deg.

Har du valgets kvaler? Vi hjelper deg å velge riktig iPod-modell.

Skal du ha ny bærbar datamaskin, men skjønner ikke bæret av hvilke finesser maskinen egentlig har? Dataeksperten hjelper deg å lese spesifikasjonene.

Mange firmaer tilbyr programmer som stopper ormer, virus og annen skadelig programvare helt gratis. Vi har sjekket hvilke du kan stole på.

Sony Ericsson lover å underholde med sin nyeste spilltelefon. Yari holder det den lover.

Du kan lagre bilder i adresseboken på mobilen din, slik at du enkelt kan se hvem som ringer. Her får du vite mer om alle funksjonene i adresseboken.

FROGNERPARKEN (VG) Ønsker du å lagre eller redigere de søte, små videoklippene du har på mobilen? Her er vår guide.

En kompakt og kompetent A4-skriver uten svakheter, ga førsteplass i testen vår.

Julen er høytid også for fotografering. Mange får sitt første digitalkamera til jul, og små og store øyeblikk foreviges på minnekortet.

Det er duket for gjensyn med det undersjøiske dystopiet Rapture i «Bioshock 2». Og for et gjensyn det har blitt!

Glem raske skytedueller og massiv krigføring. Det beste onlinespillet til iPhone akkurat nå er bokstavleken «Words with Friends».

Engler og demoner og knappemosing har vært temaet for starten av spillåret 2010, og «Dante's Inferno» fortsetter trenden.