Disse skal danke ut Eee PC

VG Nett-logo

Onsdag 10. februar

Teknologi

Diskusjon - Teknologi

Klikk her for å gå til forumet

Søk i skattelistene på Skattelister.no

Personsøk

Disse skal danke ut Eee PC

Glem første versjonen av Eee pc. Det kommer en lang rekke mini-pcer som er bedre. Her er oversikten.

Eksterne linker

Lille Eee PC ga nytt liv til uttrykket «liten tue kan velte stort lass» og snudde bokstavelig talt hele pc-markedet på hodet. Til tross for at maskinen ennå ikke offisielt er lansert i Norge ser den ut til å bli høstens store salgsvinner.
Les også:Test av eee PC 901

Tidlig i juni ble det kjent at nettbutikken Komplett alene har bestilt 20 000 eksemplarer av maskinen. Mye av årsaken til de enorme forventningene er det lave prispunktet på 2 500 kroner.

Les også:Skal selge Eee for 50 000 000

Men første generasjon Eee pc, dvs. versjon 701 som har 7-tommers skjerm, er egentlig en litt for svak løsning for både studenter og andre brukere siden skjermen er for lite nettvennlig og prosessorkraften for lav.

Nordmenn, som både har stor kjøpekraft og er bortskjemte på teknologisiden kan dermed gjøre lurt i å vente litt før de kjøper.

I kjølvannet av suksessen i utlandet har det kommet en haug med konkurrenter som tar opp kampen. En av dem er faktisk Asus selv som nå har demonstrert 901-versjonen av Eee utstyrt med Intels nye Atom-prosessor og en 8,9 tommers skjerm.

En ny generasjon maskiner

Den nye kategorien av minimaskiner har kastet mer bensin på bålet i kampen mellom prosessorfabrikantene Intel og AMD. Det har dukket opp helt nye prosessorplattformer og ikke minst har VIA plutselig våknet opp av dvalen med sine energigjerrige C7-prosessorer.

Og med utgangspunkt i en svært lav pris er disse maskinene skreddersydd for både studenter eller folk som trenger en lett og rimelig «nummer-to-pc» som de enkelt kan frakte med seg rundt for tilgang til e-post, internett og andre gjøremål - på farten eller hjemme i sofakroken.

Les også:Miniatyr-pc på 12 volt

MSI Wind
Da "alle" de andre pc-produsentene en etter en kom med lanseringer av nye mini-bærbare, kunne ikke MSI være noe dårligere. Wind er deres alternativ for folk på utkikk etter en liten, lett og rimelig bærbar.

I likhet med blant annet Asus og deres Eee PC 901, er MSI Wind utstyrt med Intels nye, og svært batterivennlige Atom-prosessor.

Skjermen er også hakket større enn det Asus leverer på Eee PC enn så lenge. MSI Wind er nemlig utstyrt med en 10-tommers skjerm, oppløsningen er dog de samme 1 024 pikslene i bredden, og 600 piksler i høyden.

Maskinen er noe dyrere enn et par av konkurrentene. MSI Wind koster fra rundt 3 500 kroner, litt avhengig av konfigurasjon.

Acer One
I likhet med Dell har også minimaskinen fra Acer hentet navn sitt fra selskapets velkjente serie av konsument-pcer.

Aspire One har skjerm på 8,9 tommer med oppløsning på 1024 x 600 punkter. En størrelse på 24,9 x 17 x 2,9 centimeter gjør den noenlunde like stor som HP Mininote.

Som Asus Eee 901 er Aspire One utstyrt med Intels nye Atom-prosessor. Kundene kan velge om de vil ha Linpus Linux eller Windows XP som operativsystem.

Les også:Minibærbar med Linux

HP Mininote
Mini-note veier 1,3 kilo og har et kompakt chassis med dybde som kun tilsvarer et halvt A4-ark. Maskinen er dermed ikke spesielt mye større enn Eee PC, men den bedre kvalitetsfølelse med et solid kabinett i blankpolert aluminium.

Bredformatskjermen på 8,9 tommer har en WXGA-oppløsning på 1 280 x 768 punkter.

Den rimeligste modellen som blir tilgjengelig i Norge skal ifølge HP koste rundt 4 000 kroner inkludert mva. Denne er da utstyrt med en lavenergiprosessor fra Via (C7-M ULV) på 1,2 GHz, 512 megabyte minne og en harddisk på 120 gigabyte.

Her er det også forhåndsinstallert FreeDOS og SuSE Linux.

Les test av Mininote hos PC World.


Se alle utfordrerne hos PC World.

Nyheter

- Gmail blir mer lik Facebook

Video, bilder og statusfelt skal få Googles eposttjeneste Gmail til å bli mer som et nettsamfunn.

Les hele saken

Nigeria bruker rap mot spam

Stadig flere brenner seg på nigerianske nettsvindlere. Nå bruker Microsoft og Nigeria en musikkvideo i kampen mot nettkriminalitet.

Les hele saken

Foto: Monster Cable.

Test: Fet lyd på øret

Glem pluggene som følger med de fleste musikkspillerne. Monster gir deg knallyd til en kurant penge.

Les hele saken

Flere data- og nettsaker

Tester

Foto: Acer

Test: Rimelig Blu-ray-pc til stua

Med både Blu-ray og kurant med krefter passer Acer Aspire X3812 fint inn i stua.

Les hele saken

Foto: Apple

Nye iMac større og sterkere

Apples beste forbruker-Mac er blitt kraftigere enn Mac-modellen for proffene.

Les hele saken

Test: Ny radioapplikasjon for iPhone

NRK har lansert radioapplikasjoner for iPhone, Nokia og Android. Vi har testet iPhone-versjonen.

Les hele saken

Flere data- og nett-tester

Guider

Hvilken iPod skal du kjøpe til jul?

Har du valgets kvaler? Vi hjelper deg å velge riktig iPod-modell.

Les hele saken

Foto: StockXpert

Alt du bør vite før du kjøper ny PC

Skal du ha ny bærbar datamaskin, men skjønner ikke bæret av hvilke finesser maskinen egentlig har? Dataeksperten hjelper deg å lese spesifikasjonene.

Les hele saken

Foto: PC World.

Hvilket gratis antivirus er det beste?

Mange firmaer tilbyr programmer som stopper ormer, virus og annen skadelig programvare helt gratis. Vi har sjekket hvilke du kan stole på.

Les hele saken

Flere data- og nettguider

Lyd og bilde

Foto: Navigon

Test av Navigon 8410: Lekker GPS med stor skjerm

Denne GPS-en har en skjerm på hele fem tommer, to års gratis kartoppdatering, og kan langt mer enn å bare navigere.

Les hele saken

Årets beste mikro-stereoanlegg

Dette mikroanlegget bestående av elektronikk fra Cambridge Audio og høyttalere fra B&W, knuser det meste.

Les hele saken

Årets beste gulvhøyttaler i budsjettklassen

Flaggskipet til engelske Q Acoustics koster bare 5000 kroner, men gir en hel del valuta for pengene. Disse gulvhøyttalerne spiller høyt, og de spiller bra!

Les hele saken

Flere lyd- og bildesaker

Mobil og tele

Treg verktøykasse

Samsungs siste Omnia-modell er greit utstyrt, men den har noen nykker.

Les hele saken

Foto: Finn Jarle Kvalheim, Amobil.no

Test Samsung B3310: Knallgod SMS-telefon

Samsung B3310 har et fulltastatur slik at SMS-skrivingen går fort unna. I tillegg er telefonen både liten, billig og brukervennlig.

Les hele saken

Foto: Nokia

Nokia 2730 Classic: Overbeviser ikke

2730 Classic ser flott ut i butikkhyllene, og ser bra ut på papiret. Den overbeviser imidlertid ikke i bruk.

Les hele saken

Flere mobil- og telesaker

Foto og video

Foto: Jose Luis Rodriguez

Fotovinner beskyldt for ulvejuks

(VG) Dommerne frykter at denne spenstige firfotingen er en opptrent tamulv.

Les hele saken

Foto: Samsung

Kameraet for selvportretter

(VG Nett) Mange elsker å ta bilder av seg selv ved å holde kameraet på utstrakt arm. Når blir det lettere å få gode bilder.

Les hele saken

Foto: AP

Slik lever bildene dine evig

Når bildene er tatt på digitalkameraet, starter det som kan bli et lang og lykkeliv liv, eller en liten familiekatastrofe.

Les hele saken

Flere foto- og videosaker