Historiens viktigste dataprodukter

VG Nett-logo

Tirsdag 9. februar

Teknologi

Diskusjon - Teknologi

Klikk her for å gå til forumet

Søk i skattelistene på Skattelister.no

Personsøk

Historiens viktigste dataprodukter

Her er oppfinnelsene som la grunnlaget for din datahverdag.

Commodore 64 er tidenes mestselgende datamaskin. Foto: Erik Klooster, Computermuseum
Commodore 64 er tidenes mestselgende datamaskin. Foto: Erik Klooster, Computermuseum

PC World Norge feirer 20-år og kårer i denne forbindelse historiens 20 mest betydningsfulle dataprodukter.

Det er ikke noe problem å komme opp med 20 produkter som har hatt stor påvirkning på it-utviklingen. Problemet er heller å avgrense kandidatene.

LES OGSÅ:Dette var best i 2006

Det hadde vært fristende å ta med flere operativsystemer, flere prosessorer, flere programmeringsspråk, flere pc-er. Ja, til og med flere regneark.

Ambisjonen har imidlertid ikke vært å finne de 20 mest innovative produktene, men å finne frem til produktene som har spilt større en rolle for it-utviklingen og samfunnet generelt.

Her er våre beste kandidater:

Nettverksruteren (1960-tallet):Stifinneren

Denne datamaskinen fra DEC var den første ruteren, brukt i Arpanett-prosjektet (forløperen til internett) i 1965. Foto: Computerworld
Hvordan skulle vi i dag ha funnet frem mellom tusener og millioner av pc-er og nettsider uten nettverksruteren?

Dette er boksene som sørger for å oversette og videresende datatrafikk mellom ulike nettverksspråk og sende dem riktig vei over nettverket til riktig mottaker.

Unix (1970): Os-enes stamfar
Hva var vel it uten Unix? Dette er operativsystemet som la grunnlaget for hvordan data skal behandles.

Unix var designet for flerbruk og fleroppgavekjøring som innebærer at brukerfeil i liten grad skulle forstyrre driften av os-et - eller ødelegge for andre brukere.

Styrken i arkitekturen gjorde Unix anvendelig for svært mange områder og mye av veksten til Linux tatt fra Unix-markedet.

Andre Unix-liknende os er Minix, FreeBSD, NetBSD, plan9 og Mac OS X.

Datamusa (1964): Tok kontroll
Den første datamusa utviklet av Douglas C. Engelbert. Foto: Wikipedia
Unge pc-brukere i dag kan neppe tenke seg at det er mulig å betjene en datamaskin uten mus, men da den dukket opp på 60-tallet var pc-miljøet delt i to uforenlige leirer, tilhengerne og motstanderne av grafisk brukergrensesnitt.

Mange startet sin pc-karriere med operativsystemet MS-DOS, hvor man skrev inn kommandoer på tastaturet for å få operativsystem eller program til å utføre handlinger.

Men musa og det grafiske brukergrensesnittet vant kampen, selv om det i lys av musesyke og ødelagte sener er mange som bruker tastatursnarveier på en del av sin pc-styring.

Datamusas røtter går tilbake til Stanford Research Institute, der den norsk-svensk-amerikanske forskeren Douglas C. Engelbert oppfant musa så tidlig som i 1964, selv om det er Apple som har fått mye av æren for at datamusa ble et allment pekeredskap gjennom lanseringen av Macintosh i 1984.

IBM PC 5150 (1981): Klonenes mor
Bilde av en tidlig IBM PC. Foto: Computerworld.
Når vi dykker ned i pc-historien kommer vi naturligvis ikke utenom IBM Personal Computer, lansert 12. august 1981.

Den var basert på en Intel 8088-prosessor på imponerende 4,77 MHz og ble levert med PC-DOS 1.0, en variant av operativsystemet QDOS som var laget av firmaet Microsoft.

Commodore 64 (1982):
Commodore 64 har vært grunnlaget for mang en it-karriere. Foto: Erik Klooster,Computermuseum
Det første møtet
Mange som er født før 1980 fikk sitt første møte med en datamaskin gjennom Commodore 64. Og selv den dag i dag finnes en nostalgisk brukergruppe av de originale maskinene.

Et kjapt søk på Google kan gi deg muligheten til igjen å ta i bruk C64 via emulatorprogrammer eller webtjenester med «emulator» i form av de mest populære C64-spillene.

Commodore 64 ble solgt i over 17 millioner eksemplarer og regnes for å være tidenes mestselgende datamaskinen.

Maskinen var basert på en MOS 6510-prosessor på ca. 1 MHz og hadde som navnet antyder 64 kB minne.

Mosaic (1993): WWW-eksplosjonen
Mosaic. Første nettleser med bilder. Eller i hvert fall mulighet for det. Foto: PC World.
Noen refererer til Mosaic som den første nettleseren. Det er feil, men dersom du surfet på nettet så tidlig som i 1994-95, er sjansen stor for at Mosaic vekker varme følelser.

Mosaic tillegges mye av æren for at bruken av World Wide Web eksploderte siden dette var den første nettleseren som kunne integrere bilder i teksten, og den var blant de første som kom i en Windows-utgave.

Før Mosaic var World Wide Web forbeholdt et smalt, akademisk miljø.

Mosaic Communications byttet senere navn til Netscape Communications Corporation som i 1994 lanserte Netscape Navigator.

Sjekk de 13 andre kandidatene hos PC World

Nyheter

Nigeria bruker rap mot spam

Stadig flere brenner seg på nigerianske nettsvindlere. Nå bruker Microsoft og Nigeria en musikkvideo i kampen mot nettkriminalitet.

Les hele saken

Foto: Monster Cable.

Test: Fet lyd på øret

Glem pluggene som følger med de fleste musikkspillerne. Monster gir deg knallyd til en kurant penge.

Les hele saken

FAKSIMILE: Google

Google feirer Samefolkets dag

Lørdag markeres samefolkets dag flere steder i Norge. Søkemotoren Google feirer også. Selskapet har plassert ei samelue midt i logoen på alle de nordiske nettstedene sine.

Les hele saken

Flere data- og nettsaker

Tester

Foto: Acer

Test: Rimelig Blu-ray-pc til stua

Med både Blu-ray og kurant med krefter passer Acer Aspire X3812 fint inn i stua.

Les hele saken

Foto: Apple

Nye iMac større og sterkere

Apples beste forbruker-Mac er blitt kraftigere enn Mac-modellen for proffene.

Les hele saken

Test: Ny radioapplikasjon for iPhone

NRK har lansert radioapplikasjoner for iPhone, Nokia og Android. Vi har testet iPhone-versjonen.

Les hele saken

Flere data- og nett-tester

Guider

Hvilken iPod skal du kjøpe til jul?

Har du valgets kvaler? Vi hjelper deg å velge riktig iPod-modell.

Les hele saken

Foto: StockXpert

Alt du bør vite før du kjøper ny PC

Skal du ha ny bærbar datamaskin, men skjønner ikke bæret av hvilke finesser maskinen egentlig har? Dataeksperten hjelper deg å lese spesifikasjonene.

Les hele saken

Foto: PC World.

Hvilket gratis antivirus er det beste?

Mange firmaer tilbyr programmer som stopper ormer, virus og annen skadelig programvare helt gratis. Vi har sjekket hvilke du kan stole på.

Les hele saken

Flere data- og nettguider

Lyd og bilde

Foto: Navigon

Test av Navigon 8410: Lekker GPS med stor skjerm

Denne GPS-en har en skjerm på hele fem tommer, to års gratis kartoppdatering, og kan langt mer enn å bare navigere.

Les hele saken

Årets beste mikro-stereoanlegg

Dette mikroanlegget bestående av elektronikk fra Cambridge Audio og høyttalere fra B&W, knuser det meste.

Les hele saken

Årets beste gulvhøyttaler i budsjettklassen

Flaggskipet til engelske Q Acoustics koster bare 5000 kroner, men gir en hel del valuta for pengene. Disse gulvhøyttalerne spiller høyt, og de spiller bra!

Les hele saken

Flere lyd- og bildesaker

Mobil og tele

Treg verktøykasse

Samsungs siste Omnia-modell er greit utstyrt, men den har noen nykker.

Les hele saken

Foto: Finn Jarle Kvalheim, Amobil.no

Test Samsung B3310: Knallgod SMS-telefon

Samsung B3310 har et fulltastatur slik at SMS-skrivingen går fort unna. I tillegg er telefonen både liten, billig og brukervennlig.

Les hele saken

Foto: Nokia

Nokia 2730 Classic: Overbeviser ikke

2730 Classic ser flott ut i butikkhyllene, og ser bra ut på papiret. Den overbeviser imidlertid ikke i bruk.

Les hele saken

Flere mobil- og telesaker

Foto og video

Foto: Jose Luis Rodriguez

Fotovinner beskyldt for ulvejuks

(VG) Dommerne frykter at denne spenstige firfotingen er en opptrent tamulv.

Les hele saken

Foto: Samsung

Kameraet for selvportretter

(VG Nett) Mange elsker å ta bilder av seg selv ved å holde kameraet på utstrakt arm. Når blir det lettere å få gode bilder.

Les hele saken

Foto: AP

Slik lever bildene dine evig

Når bildene er tatt på digitalkameraet, starter det som kan bli et lang og lykkeliv liv, eller en liten familiekatastrofe.

Les hele saken

Flere foto- og videosaker