Dette nettbrettet er ditt for en tusenlapp

VG Nett-logo

Tirsdag 13. august

Teknologi

Annonseinfo

Diskusjon - Teknologi

Klikk her for å gå til forumet

Test av Acer Iconia B1-A71

Dette nettbrettet er ditt for en tusenlapp

Foto: Einar Eriksen
Foto: Einar Eriksen
Publisert 02.04.13 - 15:17, endret 08.04.13 - 09:07 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

Men bør du kjøpe det?

VG Nett følger

Eksterne linker

Utforming: Nettbrett
Fukt- og støtsikker: Nei
Høyde: 19,74 cm
Bredde: 12,85 cm
Tykkelse: 1,13 cm
Vekt: 320 gram
Radio: Nei
Bluetooth: Ja
EDGE: Nei
3G: Nei
4G: Nei
Super-3G: Nei
Wi-Fi: Ja
GPS: Ja
Pris: Ca. 990 kr

dsad
+ Godt nettbrett til en svært rimelig penge
+ God ytelse
+ Mye teknologi
+ Lav pris
+ Enkelt å bruke


dsad
- Elendig kamera
- Lite batteri
- Gir ingen god kvalitetsfølelse

Acer Iconia B1 er et nettbrett av kjent merkevare med en usedvanlig lav pris. Til tross for prisgunstigheten har nettbrettet en 1,2 GHz prosessor som kjører krevende spill problemfritt. Den har også innebygget GPS, og bluetooth-versjonen er den aller raskeste og mest strømgjerrige.

Lett å ta med

Nettbrett med syv tommers skjermer passer vanligvis i en jakkelomme, i motsetning til storebrødrene med titommere. Iconia B1 er i tillegg lett, noe som gjør at vi gjerne har den i jakkelomma. Dette er et nettbrett du kan ha med deg overalt, i motsetning til større nettbrett som du trenger en sekk eller håndveske til.

Ytelsesmessig kommer Iconia B1 godt ut, selv om den har litt lite hurtigminne i forhold til sine dyrere konkurrenter. Videre har den det meste av teknologi og funksjoner.

Så hvorfor betale mer?

Iconia B1 koster i skrivende stund fra omtrent en tusenlapp. Det er dessverre slik at Acer har måttet spare inn på en rekke områder.

Først og fremst føles Iconia B1 som et leketøy i forhold til dyrere nettbrett. Plasten er av billigste sort, og nettbrettet er så lett at man skulle tro det ikke var noe inni skallet. Kvalitetsfølelsen er altså ikke topp, men billig plast kan likevel være like solid som mer dyrere byggematerialer.

Noe av grunnen til at nettbrettet er så lett, er at batteriet er lite. Det er på bare 2710 mAh, og er dermed tomt for strøm i tide og i utide. En standardisert ladeløsning av typen micro-USB er et lite plaster på såret.

Skjermen er heller ikke av beste kvalitet. Hvis du vrir litt på innsynsvinkelen, ser det ut som fargene i skjermen endrer seg. Iconia B1 har bare ett kamera, og det er plassert på fremsiden og det er nærmest helt ubrukelig. Musikkspilleren gir en litt skjærende diskant, mens deler av mellomtoneregisteret overdøves.

Et annet billig nettbrett er «norske» T-Pad:
Se hva Amobil.no mener om Tromsø Pad 9.7 Life »

Hvis du legger på litt mer...

Rammen er tykk og skjermen kan derfor virke mindre enn den er. Foto: Einar Eriksen
Samsung Galaxy Tab 2 7.0 med Wi-Fi (uten mobilnettilkobling) har falt mye i pris siden da den kom. Fra over 3000 kroner til rundt 1600 kroner i løpet av et halvt års tid. Vi har dessverre ikke testet det, men det har imponerende spesifikasjoner i forhold til dagens pris.

Nettbrettet Andersson ADT 1.0 har en bedre skjerm og noe bedre spesifikasjoner enn Iconia B1. Prisen er 300 kroner mer, noe som riktignok er en prisøkning på 30 prosent, men for en bedre skjerm og et bedre batteri synes vi det bør vurderes sterkt.

Alt i alt gir Iconia B1 deg mye moro for pengene, og er absolutt ikke noe dårlig kjøp. Du får imidlertid mye igjen om du øker innsatsen noe.

Vil du vite mer?
Les hele testen av Acer Iconia B1-A71 hos Amobil.no »


  • Skriv ut artikkelen
Våre dyktige moderatorer
har vurdert 3533 kommentarer i dag.
Nå tar de seg en velfortjent natts søvn
, og åpner kommentarfeltet igjen kl. 07.00.
Velkommen tilbake da!

Tester

Test av Huawei Ascend P6

Ingen av konkurrentene kan gjøre det Ascend P6 kan.

Les hele saken

Billigbrett med rå ytelse

Her får du mye for pengene.

Les hele saken

Her er mobilen du bør velge

Samsung Galaxy S4 Active er det råeste du får som tåler norsk klima.

Les hele saken

Test av Samsung Galaxy Mega

Men gigantmobilen har noen viktige mangler.

Les hele saken

Test av ZTE Grand X Pro

ZTE Grand X Pro leverer sterkt på de fleste punkter.

Les hele saken

Flere mobil- og teletester

Guider

Få mest ut av TV-kvelden med disse appene

Bruker du en annen dings samtidig som du ser på TV? Da er du i så fall ikke alene.

Les hele saken

Slik lader du mobilen raskere

Det er ikke likegyldig hvilken USB-lader du bruker.

Les hele saken

Trond Giskes mobilregning: 246.952 kroner

Næringsminister Trond Giske (Ap) innrømmer at mobilregningen hans er altfor høy.

Les hele saken

Vinterens beste iPhone-apper

Her er de beste nykommerne på App Store

Les hele saken

Vinterens nye Android-apper

Se hva som rører seg i Google Play nå.

Les hele saken

Flere mobil- og teleguider

Tester Lyd og bilde

Test: Disse kameraene tåler en trøkk!

Her er kameraene som tåler sanden på stranden, snøen i skibakken, vannet i bassenget og støtene når du mister dem i bakken.

Les hele saken

Test av øretelefoner til sport og trening

Med en hodetelefon med riktig passform og av riktig materiale i ørene kan til og med den tøffeste treningen bli noe du kan se frem til.

Les hele saken

Test av sommerens kuleste ghettoblastere

Sommertid er utetid. Men det betyr ikke at du skal legge igjen musikkopplevelsene hjemme!

Les hele saken

Flere lyd- og bildetester

Tester Data og nett

Test av Microsoft Surface Pro: PC-beist forkledd som nettbrett

Microsofts nye PC-brett er et av verdens feteste teknologiprodukter akkurat nå. Det bare virker ikke sånn.

Les hele saken

Dette iPad-tastaturet er en genistrek!

Blir du sliten av å skrive på nettbrettet ditt? Bruker du det mye til spill og film? Eller vil du bare passe ekstra godt på det?

Les hele saken

Test av Apple Mac mini

Her får du mye kraft i et kompakt format.

Les hele saken

Flere data- og netttester

Tester Foto og video

Test av syv kameraer til ferieturen

Når kofferten er full, er digert fotoutstyr det siste du trenger i tillegg. Her er syv av de beste reisekameraene.

Les hele saken

De beste actionkameraene

Med disse kameraene kan du filme turen nedover slalåmbakken, triksene i halfpipen, gokartløpet eller fallskjermhoppet - fra ditt eget perspektiv!

Les hele saken

Tøffest i klassen

Vanntette kameraer er full av kompromisser. Men ikke Olympus TG-1, som er det eneste seriøse kameraet for aktive fotografer.

Les hele saken

Flere foto- og videotester