Samsungs nyeste gjør et fantastisk førsteinntrykk

VG Nett-logo

Tirsdag 13. august

Teknologi

Annonseinfo

Diskusjon - Teknologi

Klikk her for å gå til forumet

Sniktitt på Samsung Galaxy S4

Samsungs nyeste gjør et fantastisk førsteinntrykk

Designen på nye Galaxy S4 skiller seg ikke så mye fra det vi så i forgjengeren. (Foto: Finn Jarle Kvalheim, Amobil.no)
Designen på nye Galaxy S4 skiller seg ikke så mye fra det vi så i forgjengeren. (Foto: Finn Jarle Kvalheim, Amobil.no)
Publisert 15.03.13 - 12:06, endret 15.03.13 - 19:00 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

... men det er den ikke alene om.

VG Nett følger

Eksterne linker

Utforming: Smarttelefon
Fukt- og støtsikker: Nei
Skjerm: 5 tommer, 1920 x 1080 Super AMOLED Høyde: 13,66 cm
Bredde: 6,98 cm
Tykkelse: 0,79 cm
Vekt: 130 gram
Operativsystem: Android 4.2.2 Jelly Bean Kamera: 13 megapiksler, 2 megapiksler front Minne: 16/32/64 GB, støtte for minnekort. 2 GB RAM Radio: Ukjent
Bluetooth: Ja
EDGE: Ja
3G: Ja
4G: Ja
Super-3G: Ja
Wi-Fi: Ja
GPS: Ja
Pris: Ca. 6000 kr

Amobil.no / New York: Samsung har lansert sitt nyeste flaggskip. Det er ikke små sko Galaxy S4 har å fylle. Forgjengeren, Galaxy S III, solgte i bøtter og spann, og ble kåret til årets mobiltelefon av de fleste medier som sysler med slikt. At konkurransen nå er sterkere enn noensinne gir Samsungs nye flaggskip enda mer å bryne seg på. Så, hvordan måler den seg?

Se også:VG fulgte presentasjonen minutt for minutt i natt

Vi skal innrømme at de første bildene vi så av telefonen skuffet oss litt. På bilder er det nesten umulig å skille den fra fjorårets modell. Det er ingen tvil om at Samsung har "safet" på designen her, men forskjellene mellom de to telefonene er langt tydeligere når du holder fireren i hånden.

Les også:Sniktitt på HTC One

Større skjerm - mindre mobil

Galaxy S4 har litt annen form, smalere rammer rundt skjermen, og den er tynnere. I tillegg har den en litt ruglete utførelse, med små prikker i lakken. Det ser veldig lekkert ut i levende live, men er ikke så enkelt å formidle på bilder.

Galaxy S4 har større skjerm enn forgjengeren, men selve telefonen har ikke blitt noe større. Foto: Finn Jarle Kvalheim, Amobil.no
De smale rammene rundt skjermen, gjør at Samsung har fått plass til mer skjerm i Galaxy S4 enn i forgjengeren, uten at telefonen har blitt fysisk større. Dermed ligger telefonen godt i hånden, selv om det slett ikke er snakk om en liten telefon.

Overraskende god lysstyrke

Skjermene til Galaxy S3 og Galaxy S4 ved siden av hverandre. Den nye er til høyre. Foto: Finn Jarle Kvalheim, Amobil.no
Den nevnte skjermen er 5 tommer stor, og har Super-AMOLED-teknologi. Oppløsningen er på 1920 x 1080, akkurat som for de fleste andre skikkelige toppmodellene som er lansert i år. Skjerm har vært Samsungs paradegren i flere år, og vi blir ikke skuffet denne gangen heller.

Slik ser den blå utgaven av Galaxy S4 ut. Foto: Finn Jarle Kvalheim, Amobil.no
Skarpheten i Galaxy S4-skjermen er egentlig ikke spesielt overraskende - såpass forventer vi av en full-HD-telefon. Det er uansett flere piksler her enn det strengt tatt er behov for. Det som overrasker oss litt er hvor lyssterk den er i forhold til fjorårets toppmodell. Side ved side er det dramatisk forskjell mellom Galaxy S III og Galaxy S4.

Nettleseren kan scrolle automatisk etter hvert som du leser. Foto: Finn Jarle Kvalheim, Amobil.no
Lysstyrken har alltid vært en av AMOLED-skjermenes akilleshæler. Om det kraftige skjermlyset kommer av ny teknologi, eller rett og slett skyldes at det er flere piksler her, er vi litt usikre på. Hver piksel lager sitt eget lys i AMOLED-skjermer, og her er det dobbelt så mange piksler som i forgjengeren - men hver piksel er naturligvis også mindre.

AMOLED-forspranget er tatt igjen

Vi synes imidlertid fortsatt vi ser det svake blåstikket i skjermen når den skal vise hvitt.

Med Group Play-funksjonen kan du koble sammen flere Galaxy S4-er som høyttalere for én spiller. Foto: Finn Jarle Kvalheim, Amobil.no
Alt i alt er AMOLED-skjermene fra Samsung fortsatt blant markedets beste. Ulempen for Samsung er at LCD-teknologien har skutt oppover i bildekvalitet på veldig kort tid. Dermed er førsteinntrykket at vi ikke snakker om en suveren skjerm sammenliknet med for eksempel LCD IPS-skjermen i HTC One.

Nye funksjoner i Touch Wiz

Notatapplikasjonen S-Memo følger som vanlig med. Foto: Finn Jarle Kvalheim, Amobil.no
På skjermen er det en ny utgave av Samsungs Touch Wiz-menyer som flyter. Den flyter for det meste svært godt, men vi merket tidvis at det stokket seg litt. Med såpass kraftig innmat som vi snakker om her, regner vi med dette skyldes uferdig programvare. Det er rundt halvannen måned til telefonen er på markedet, og vi regner med Samsung har hastigheten på stell innen den tid.

Selskapet fortsetter å legge til funksjoner i menyene sine. Noen nyttige, andre sannsynligvis mindre nyttige. Et par av funksjonene som slår oss som svært nyttige er oversetterfunksjonen og den automatiske scrollingen.

Oversetterfunksjonen fungerer ikke på norsk, men den støtter flere andre språk. Dermed kan den likevel vise seg å være svært nyttig hvis man er i et land der store deler av befolkningen ikke kan engelsk.

Galaxy S4 kan oversette mellom flere språk. Ingen av dem er norsk. Foto: Finn Jarle Kvalheim, Amobil.no
Les mer:Test av Sony Xperia Z

To typer automatisk scrolling

Frontkameraet fortsetter å få flere oppgaver. Så langt har vi sett at det kan hindre skjermbelysningen fra å slukke, og hindre skjermen i å rotere - hvis hodet ditt beveger seg i samme retning som mobiltelefonen. Nå følger det også med på hvor langt ned i nettsiden eller e-posten du har lest.

Flaggskipet leveres med Android 4.2.2 Jelly Bean. Foto: Finn Jarle Kvalheim, Amobil.no
Kameraet følger med på når du ser på telefonen, og hvis du holder den løst begynner telefonen å scrolle nedover hvis du vrir på den. Når vi holder telefonen hjelper det ikke å se mot bunnen av skjermen, men vi får fortalt at det skal fungere hvis telefonen ligger helt i ro eller står i krybben sin.

I løsvekt virker det altså som om telefonen bruker frontkameraet først og fremst til å se at det er øyne foran den, før sensorene inni telefonen overtar jobben med å scrolle etter hvert som du vrir telefonen.

Hvis telefonen vet hvor den er kan den låse seg opp automatisk. Foto: Finn Jarle Kvalheim, Amobil.no
Dette virker som en relativt nyttig funksjon, men vi fikk den ikke til å fungere helt stabilt på telefonene vi testet. Igjen er det på sin plass å påpeke at programvaren er uferdig.

Stopper videoen når du ser bort

En annen artig funksjon er at telefonen merker at du ser bort når videospilling er i gang. Dermed kan den pause videoavspillingen automagisk, slik at du ikke mister noe av handlingen.

Dualcam-funksjonen lar deg ta bilde med begge kameraene samtidig. Liknende funksjoner fins også i videoopptakeren. Foto: Finn Jarle Kvalheim, Amobil.no
Som vanlig har Samsung et bredt batteri av nyttige apper også. Her er det ikke bare de vanlige Android-appene å finne. En full Office-pakke, Samsungs knallgode notat-app S-memo, og en egenutviklet videospiller er blant det som ser ut til å være høydepunktene.

... og her er resultatet. Foto: Finn Jarle Kvalheim, Amobil.no
Minner deg på å lage ferieminner

En egen app gjenkjenner automatisk når du ikke er hjemme, og foreslår at du burde lage et fotoalbum av bildene du tar. Fotoalbumet som følger får forskjellige effekter på skjermen, og du kan sveipe med fingrene over skjermen for å bla i det. Du trenger faktisk ikke å være borti en gang. Dette fungerer greit, men vi er litt usikre på nytteverdien.

Sveipet må foregå i så tett nærhet til skjermen at vi egentlig ikke ser at det utgjør noen kjempeforskjell fra å dra fingrene over skjermen, slik vi er vant til.

Se det som skjuler seg bak

En beslektet funksjon er den som vi på Note-modellene kjenner som "hover", der vi kan holde pennen et lite stykke over skjermen, for å få vite mer om det som skjuler seg bak valgene. Det kan du med Galaxy S4 også, bare at pennen er erstattet med dine egne fingre.

Vi syntes funksjonen fungerte greit, men igjen er vi avhengige av å være veldig tett på skjermen. Så tett at vi titt og ofte kom borti skjermen før vi rakk å få opp informasjon om elementet vi holdt fingertuppen over.

Sylskarp konkurranse

Alt i alt er det en lekker telefon Samsung har lansert, selv om vi kanskje hadde ønsket oss en litt større designendring enn vi fikk se her i New York. Spesifikasjonene er uten tvil meget gode, men sammenliknet med konkurrentene fra HTC, Sony og ZTE er de ikke fryktelig gode. Dagene der en bestemt produsent virkelig kan dra fra feltet på dette området ser ut til å være forbi.

Dermed står vi igjen med en litt fornyet design, og en rekke nye funksjoner i menyene. Flere av funksjonene virker nyttige, men det er også mange som faller inn under kategorien "kjekt å ha", der vi kanskje ikke ser det enorme behovet.

Samsung valset over konkurrentene da de slapp Galaxy S2, for et par år siden. Med Galaxy S3 hadde forspranget krympet en del. Ut fra et veldig kjapt møte med den nye telefonen vet vi faktisk ikke helt om det er et stort forsprang igjen her. Galaxy S4 virker som en fantastisk telefon, men det er den ikke alene om å være i 2013.

Bli med på en videorundtur i Samsung Galaxy S4:
Se hva som gjør Galaxy S4 unik »


  • Skriv ut artikkelen
Våre dyktige moderatorer
har vurdert 3651 kommentarer i dag.
Nå tar de seg en velfortjent natts søvn
, og åpner kommentarfeltet igjen kl. 07.00.
Velkommen tilbake da!

Tester: Lyd og bilde

Test: Disse kameraene tåler en trøkk!

Her er kameraene som tåler sanden på stranden, snøen i skibakken, vannet i bassenget og støtene når du mister dem i bakken.

Les hele saken

Test av øretelefoner til sport og trening

Med en hodetelefon med riktig passform og av riktig materiale i ørene kan til og med den tøffeste treningen bli noe du kan se frem til.

Les hele saken

Test av sommerens kuleste ghettoblastere

Sommertid er utetid. Men det betyr ikke at du skal legge igjen musikkopplevelsene hjemme!

Les hele saken

Flere lyd- og bildetester

Tester: Data og nett

Test av Microsoft Surface Pro: PC-beist forkledd som nettbrett

Microsofts nye PC-brett er et av verdens feteste teknologiprodukter akkurat nå. Det bare virker ikke sånn.

Les hele saken

Dette iPad-tastaturet er en genistrek!

Blir du sliten av å skrive på nettbrettet ditt? Bruker du det mye til spill og film? Eller vil du bare passe ekstra godt på det?

Les hele saken

Test av Apple Mac mini

Her får du mye kraft i et kompakt format.

Les hele saken

Flere data- og nett-tester

Tester: Mobil og tele

Test av Huawei Ascend P6

Ingen av konkurrentene kan gjøre det Ascend P6 kan.

Les hele saken

Billigbrett med rå ytelse

Her får du mye for pengene.

Les hele saken

Her er mobilen du bør velge

Samsung Galaxy S4 Active er det råeste du får som tåler norsk klima.

Les hele saken

Flere mobil- og tele-tester

Tester: Foto og video

Test av syv kameraer til ferieturen

Når kofferten er full, er digert fotoutstyr det siste du trenger i tillegg. Her er syv av de beste reisekameraene.

Les hele saken

De beste actionkameraene

Med disse kameraene kan du filme turen nedover slalåmbakken, triksene i halfpipen, gokartløpet eller fallskjermhoppet - fra ditt eget perspektiv!

Les hele saken

Tøffest i klassen

Vanntette kameraer er full av kompromisser. Men ikke Olympus TG-1, som er det eneste seriøse kameraet for aktive fotografer.

Les hele saken

Flere foto- og videotester

Guider: Lyd og bilde

Her er årets TV-nyheter

April er måneden da TV-produsentene slipper sine nye modeller. Mens 2012 ble et slags «hvileår» for flere av produsentene, ser 2013 ut til å bli et langt mer spennende TV-år!

Les hele saken

12 julegavetips i siste liten

Redaksjonen i Lyd og Bilde gir deg her 12 tips til kule gaver du garantert vil bli husket for!

Les hele saken

12 fine tekno-gaver

Redaksjonen i Lyd & Bilde gir deg tolv julegavetips som du vil bli husket for.

Les hele saken

Flere lyd- og bildeguider

Guider: Data og nett

Slik sikrer du Facebook-profilen din

Hvis du nøyer deg med å dele ting med Facebook-vennene dine, og ikke hele verden, vil uvedkommende ikke finne det.

Les hele saken

Dette gir deg superrask PC

Det finnes billigere løsninger enn å kjøpe en splitter ny PC hvis den gamle har blitt treg.

Les hele saken

5 gode grunner til å ikke kjøpe Windows 8

Tenkt å gå over til Microsofts neste operativsystem?

Les hele saken

Flere data- og nettguider

Guider: Mobil og tele

Få mest ut av TV-kvelden med disse appene

Bruker du en annen dings samtidig som du ser på TV? Da er du i så fall ikke alene.

Les hele saken

Slik lader du mobilen raskere

Det er ikke likegyldig hvilken USB-lader du bruker.

Les hele saken

Trond Giskes mobilregning: 246.952 kroner

Næringsminister Trond Giske (Ap) innrømmer at mobilregningen hans er altfor høy.

Les hele saken

Flere mobil- og teleguider

Guider: Foto og video

Åtte tips for bedre mobilbilder

Med enkle grep kan du ta fine bilder med kameramobilen din. Her får du tipsene.

Les hele saken

Finn feriekameraet som passer for deg

Vi har samlet ti av de beste kameraene hittil i år og hjelper deg å velge riktig kamera.

Les hele saken

Foto: VG

Mobil, kompakt eller speilrefleks? Velg riktig fotoutstyr

Burde jeg kjøpe et stort speilreflekskamera eller et hendig kompaktkamera? Eller holder det med bare mobilen?

Les hele saken

Flere foto- og videoguider

Spillanmeldelser

Foto: BLUE ISLE STUDIOS/PARSEC PRODUCTIONS

Spillanmeldelse: «Slender: The Arrival»

«Slender: The Eight Pages» har blitt kalt tidenes skumleste spill. Nå er den grusomme oppfølgeren her.

Les hele saken

Foto: SPILLCOVER

Spillanmeldelse: «Gears of War: Judgment»

«Gears of War: Judgment» revolusjonerer absolutt ingenting, men får allikevel frem gleden over testosteronsprengt monstermosing.

Les hele saken

Foto: SPILLCOVER

Spillanmeldelse: «Sniper: Ghost Warrior 2»

I et forsøk på å opphøye snikskyting til noe eget, ender «Sniper: Ghost Warrior 2» bare opp med å smøre et aspekt ved skytespillet tynt utover.

Les hele saken

Flere spillanmeldelser