Raskere
Smart-TV har det vært snakk om lenge, men i år blir de endelig modne. TV-ene er i ferd med å bli fullblods datamaskiner!
Prosessorer med både to og fire kjerner gir skjermene nok regnekraft til å håndtere stadig mer avanserte applikasjoner. Det betyr at ting skjer raskere, og at du kan gjøre flere ting på en gang - som å se to TV-kanaler samtidig eller surfe på nettet mens du ser frokost-TV oppe i hjørnet.
Oppkobling mot nettet betyr også at du kan strømme videoinnhold som filmer og TV-serier direkte til TV-en. YouTube er alltid med, men også filmtjenester som Netflix og HBO blir nå tilgjengelig på de aller fleste smart-TV-ene.
Trådløs tilkobling åpner også for deling av innhold alle veier mellom TV, nettbrett og mobil.
To programkort
Doble TV-tunere kommer på flere modeller. Det gjør at du kan se på ett program mens du tar opp et annet - eller du kan overføre program nummer to til et nettbrett i et annet rom.
Men det krever at du har to programkort i TV-en.
Og det er for tidlig å si hvordan dette vil fungere i praksis. For parabol- og kabelselskapene vil garantert ha et ord med i laget når det gjelder deling av TV-signalene.
Flere bildepunkter
4K eller Ultra HD er en ny skjermoppløsning med fire ganger så mange bildepunkter som dagens Full HD. De første 4K-modellene kommer nå i butikken. Skal du kjøpe en virkelig rå TV i år, er det 4K du skal se etter!
OLED? Ikke ennå
OLED er en ny skjermtype som har vært «det neste store» i en årrekke, men produsentene sliter med å få i gang en kostnadseffektiv produksjon. Det er ennå ingen klare tegn på når vi får se den første OLED-modellen i butikkhyllene.
Les flere detaljer om årets TV-nyheter hos Lyd & Bilde
Her er noen tips for hvert av de største TV-merkene:
Samsung
|
|
BESTSELGER? Samsung-topp Tim Baxter trekker sløret av F8000-serien på CES-messen i Las Vegas i januar. Foto: AFP
|
F8000-serien er årets variant av serien som har blitt en bestselger her hjemme. I år får den også prosessor med fire kjerner. Tilgjengelig fra 46 til 75 tommer.
F8500 er en ny designmodell med de samme tekniske egenskapene som F8000-serien, men mer påkostet utseende. Kommer i 46 og 55 tommer.
F7000-serien er tradisjonen tro en nedskalert løsning av F8000-serien, med noe enklere design, men med mange av de samme tekniske løsningene. Også denne serien får firekjernet prosessor. Kommer i 46, 55 og 60 tommer.
LG
|
|
VENTER PÅ NOE GODT: LG-topp Skott Ahn viser frem en OLED-TV på CES-messen. Fremdeles må vi se langt etter OLED i norske butikkhyller. Foto: AFP
|
LG har den beste smart-fjernkontrollen på markedet, og årets toppmodeller får en oppgradert versjon av denne.
LG var først ute med en 3D-teknikk som lar deg bruke enkle, passive 3D-briller som på kino.
Blant de mest spennende nyhetene fra LG i år er en 55- og en 65-tommer med 4K-oppløsning.
LA960W er toppmodellene blant de «vanlige» full HD-modellene. Billedrammen rundt billedflaten på bare 2,8 millimeter!
LA860W er hakket under, og kommer i størrelser fra 47 til 70 tommer. Dette kan bli LGs bestselger i år.
Så følger LA790W, LA740V og 690- og 660-seriene, med enklere bildepaneler.
Philips
|
|
LEKKER: Den nye 8008-serien fra Philips er en av flere spennende nyheter fra det tradisjonsrike merket. Foto: PHILIPS
|
Trådløs-teknologien Miracast gjør det mulig å strømme innholdet på TV-skjermen rett til andre TV-skjermer i huset, pluss til Android-baserte mobiler og nettbrett.
9008-serien er Philips' kommende toppserie, som vi foreløpig ikke vet så mye om.
8909 Designline er Philips' nye designmodell, laget av en eneste stor, sømløs glassplate. Den kommer i 47 og 55 tommer - og blir rimelig i forhold til det eksklusive utseendet.
8008-serien er en velutstyrt serie med ramme i rustfritt stål og tosidig fjernkontroll med tastatur og pekefunksjon.
Sony
|
|
4 X FULL HD: Sony stilte ut flere 4K-modeller på CES-messen i Las Vegas i januar. Foto: AP
|
Bravia W900-serien ligger hakket under 4K-modellene. Blant årets forbedringer er et nytt billedpanel som sies å ha større fargepalett enn tidligere. I første omgang kommer den i 40, 46 og 55 tommer.
Bildebrikken «X Reality Pro» er i stand til å gjenkjenne filmer, sammenligne med originalen og eventuelt rett opp tekniske mangler.
3D-funksjonen i W900-serien er basert på batteridrevne, såkalt aktive 3D-briller, slik de fleste av konkurrentene har.
Bravia W800-serien får også «X Reality Pro», men må klare seg med et noe enklere billedpanel.
W800-serien har 3D-teknologi av samme type som hos LG, med passive briller.
Panasonic
|
|
HENGER MED: Panasonic har slitt med blodrøde tall de siste årene, men viste frem flere nyheter på CES-messen. Foto: AP
|
Toppmodellene i 2013 har doble TV-tunere. Og menysystemet har fått en total overhaling.
ZT60 er Panasonics nye og eksklusive plasma-toppmodell, som blant annet skal ha forbedret kontrast. Den kommer bare i 60 tommer.
VT60 er også en plasma-serie. Den ligger rett under toppmodellen, og kommer i 55, 60 og 65 tommer.
ST60 er en populær og budsjettvennlig plasma-modellserie.
WT60 er toppmodellen blant LCD-skjermene. Den har forbedret farge og kontrast, og videokamera for Skype-samtaler.
DT60 erstatter den populære DT50-serien, og blir Panasonics «mest for pengene»-serie på LCD-fronten.
Nye dealer hver dag!
Sammenlign lån
Få tilbud fra mange håndverkere
Finn kjærligheten på nettet!
Finn beste pris i markedet
Reduser strømregningen







har vurdert 3351 kommentarer i dag.
Nå tar de seg en velfortjent natts søvn
, og åpner kommentarfeltet igjen kl. 07.00.
Velkommen tilbake da!