Vanntett fotomoro

VG Nett-logo

Søndag 15. september

Teknologi

Annonseinfo

Diskusjon - Teknologi

Klikk her for å gå til forumet

Vanntett fotomoro

Test av robuste kompaktkameraer

SOMMERMORO: Filip Waage (9) fra Bergen koser seg i bassenget på Novotel Hotel i Sharm El Sheik i Egypt. Et vanntett kompaktkamera er morsomt i ferien - og koster fra et par tusen kroner.Foto: SARA JOHANNESSEN
SOMMERMORO: Filip Waage (9) fra Bergen koser seg i bassenget på Novotel Hotel i Sharm El Sheik i Egypt. Et vanntett kompaktkamera er morsomt i ferien - og koster fra et par tusen kroner.Foto: SARA JOHANNESSEN
Publisert 10.08.11 - 13:13, endret 06.12.11 - 12:24 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

Sommerferie med vannsprut og sand kan være drepen for et vanlig kamera. Her er kameraene som tåler tøff behandling.

VG Nett følger

  • Vi ba kameraprodusentene om deres nyeste holdbare modeller. Kravet var at kameraet skulle klare flere meter under vann og å mistes i bakken fra normal høyde.
  • Billedkvaliteten ble testet både i studiomiljø med fargekart, og i praktisk bruk. Bilder tatt under vann var selvfølgelig en del av vurderingen. Andre testpunkter er funksjoner og brukervennlighet.
  • Terningkastet er en helhetsvurdering der det også er tatt hensyn til hva du får for pengene.
  • Du kan finne flere detaljer om kameraene i bladet Lyd & Bilde eller på nettsiden lydogbilde.no.

Disse kameraene tåler å falle ut av vesken og deise i bakken. Skulle reisefølget ditt velte paraplydrinken sin over kameraet, kan dere begge ta det helt med ro.

Og ikke minst kan du ta med deg kameraet ut i vannet og ta bilder under overflaten. De fleste tåler 5 meters dyp, noen også 10 meter.

Ulempene er at den innebygde optikken ikke er like god som på vanlige kompaktkameraer. Zoomrekkevidden er også kortere.
Du kan heller ikke uten videre regne med å komme hjem med fargesprakende blinkskudd av livet på havbunnen med et slikt kamera. Bare et par meter under overflaten begynner lysforholdene å bli såpass krevende at det grøter seg til med billedstøy på et kamera i denne prisklassen.

De egner seg desto bedre til å leke med når du er på ferie - ved bassenget, på stranden eller når du snorkler i vannskorpen. I båt slipper du å bekymre deg for vannsprut.
Og til vinteren kan du ta det med i skibakken!

Fortsatt best i test
Panasonic Lumix DMC-FT3
Pris: ca. 3300 kr.

Panasonics FT-serie har vunnet våre tester av tøffe kameraer to år på rad. FT3 har ikke lenger kamerahus av metall, men til gjengjeld har prisen sunket med en tusenlapp. Bildene blir ikke bare tagget med GPS-koordinater, men også høyde over havet - eventuelt dybde. Filming skjer i full HD-oppløsning. Billedkvaliteten er utmerket - dog med et ørlite gulskjær under vann.

Les full test av Panasonic Lumix DMC-FT3 på Lyd & Bilde

Vellykket kompromiss
Olympus Tough TG-610
Pris: ca. 2200 kr.

Leter du etter et kamera et hakk billigere enn testvinneren, bør du vurdere dette. Billedkvaliteten er riktig bra, selv om det forekommer problemer med billedstøy i dårlig lys. Vårt største ankepunkt er at styrespaken for hurtigvalg er irriterende vanskelig å håndtere. Merk at toppmodellen TG-810, som ikke var tilgjengelig for testing, er enda mer solid - og den koster bare noen hundrelapper mer.

Les full test av Olympus Tough TG-610 på Lyd & Bilde

Bedre enn i fjor
Fujifilm FinePix XP30
Pris: ca. 1800 kr.

Med årets modell har Fujifilm rettet opp nesten alt vi klaget på i fjorårets test: Vidvinkelen er bedre, det har ordentlig billedstabilisering og har blitt mer holdbart. Dessverre henger det viktigste punktet, billedkvaliteten, fremdeles litt etter de andre. Skarpheten er ujevn, og det er spesielt et problem i hjørnene. Billedstøy er et problem allerede ved ISO 800, altså fra moderat dårlige lysforhold.

Les full test av Fujifilm FinePix XP30 på Lyd & Bilde

Med pekeskjerm
Sony Cybershot DSC-TX10
Pris: ca. 3000 kr.

TX10 er noe så uvanlig som et barsking-kamera med pekeskjerm. Det er et snodig valg, ettersom denne funksjonen ikke fungerer i vann - og den krever at du tar av deg hanskene om vinteren. 16 megapiksler er altfor mye for et kamera med såpass begrenset optikk, og resultatet blir en del billedstøy. Men fargene er bra, og undervannsbildene over all forventning.

Les full test av Sony Cybershot DSC-TX10 på Lyd & Bilde

En trofast soldat
Ricoh G700
Pris: ca. 5000 kr.

Hvis vi skal sammenligne dette kameraet med en mobiltelefon, er det en solid, gammeldags GSM-telefon med store knapper og bra batterilevetid - som du bruker for å jobbe, ikke leke. Kameraet er dyrt, stort og holdbart, og alle knapper kan brukes med hansker på. Undervannsbildene er OK, men for øvrig blir bildene dessverre ikke særlig bra.

Les full test av Ricoh G700 på Lyd & Bilde

Nærgående
Pentax Optio WG-1
Pris: ca. 2100 kr.

I jakten på lavere pris og imponerende spesifikasjon har Pentax etter vår mening prioritert feil. Selv i dagslys er billedstøy et problem, og fra ISO 800 jobber kameraets støyredusering på høygir. Dermed forsvinner mange detaljer - og da hjelper det ikke har billedsensoren har hele 14 megapiksler. Et pluss er den ekstreme makrofunksjonen som lar deg fotografere på én centimeters hold.

Les full test av Pentax Optio WG-1 på Lyd & Bilde

  • Skriv ut artikkelen

Nyheter

VG satser millioner på TV

VGTV blir VGs største satsning i tiden som kommer. Mediehuset planlegger å doble bemanningen, lager mer direkte-TV og øker innkjøp av eksterne programmer.

Les hele saken

Slåss om kundene - høstens store teknonyheter

BERLIN (VG) Ultra-HD-TV, nye nettbrett, telefoner og smartklokker. Nå skal teknogiganter flekke muskler i Berlin.

Les hele saken

Slik hacker skurkene banker

Ny angrepstrend i USA tegner et skremmende bilde for finansnæringen.

Les hele saken

Flere data- og nettsaker

Tester

Test av Microsoft Surface Pro: PC-beist forkledd som nettbrett

Microsofts nye PC-brett er et av verdens feteste teknologiprodukter akkurat nå. Det bare virker ikke sånn.

Les hele saken

Dette iPad-tastaturet er en genistrek!

Blir du sliten av å skrive på nettbrettet ditt? Bruker du det mye til spill og film? Eller vil du bare passe ekstra godt på det?

Les hele saken

Test av Apple Mac mini

Her får du mye kraft i et kompakt format.

Les hele saken

Flere data- og nett-tester

Guider

Slik sikrer du Facebook-profilen din

Hvis du nøyer deg med å dele ting med Facebook-vennene dine, og ikke hele verden, vil uvedkommende ikke finne det.

Les hele saken

Dette gir deg superrask PC

Det finnes billigere løsninger enn å kjøpe en splitter ny PC hvis den gamle har blitt treg.

Les hele saken

5 gode grunner til å ikke kjøpe Windows 8

Tenkt å gå over til Microsofts neste operativsystem?

Les hele saken

Flere data- og nettguider

Tester Lyd og bilde

Vi tester Sony Xperia Ultra Z

Xperia Z Ultra er den beste smartmobilen fra Sony til nå. Den er så god at det er like før man kan venne seg til størrelsen

Les hele saken

Test: Disse kameraene tåler en trøkk!

Her er kameraene som tåler sanden på stranden, snøen i skibakken, vannet i bassenget og støtene når du mister dem i bakken.

Les hele saken

Test av øretelefoner til sport og trening

Med en hodetelefon med riktig passform og av riktig materiale i ørene kan til og med den tøffeste treningen bli noe du kan se frem til.

Les hele saken

Flere lyd- og bildetester

Tester Mobil og tele

Test av Huawei Ascend Mate

Dette er sannsynligvis den billigste telefonen i sin klasse.

Les hele saken

Test av Cat B15

Android-mobilen Cat B15 er blant de beste tøffingmobilene.

Les hele saken

Dette Asus-brettet er et røverkjøp

Et nettbrett med stor og klar skjerm, god ytelse og bra batteritid trenger ikke koste mer.

Les hele saken

Flere mobil- og teletester