Test av Canon EOS 600D: Amatørenes drøm

VG Nett-logo

Søndag 15. september

Teknologi

Annonseinfo

Diskusjon - Teknologi

Klikk her for å gå til forumet

Test av Canon EOS 600D: Amatørenes drøm

Publisert 14.05.11 - 16:00, endret 06.12.11 - 12:55 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

Å velge kamera har aldri vært vanskeligere. Samtidig har det aldri vært billigere å få god bildekvalitet. Men noen ganger kan det lønne seg å betale litt ekstra.

VG Nett følger

Sammen med Nikon dominerer Canon markedet for speilrefleks, eller systemkameraer som vi liker å kalle det. Canons rimelige EOS-modeller har siden EOS 300D kom i 2003, vært populære valg i den mer budsjettvennlige enden av prisstigen.

Nye EOS 600D er siste skudd på stammen, og ser ved første øyekast ut som forgjengeren 550D - som fremdeles er i salg. Teknisk sett er 600D samme kameraet som 550D med samme 18 megapiksler bildebrikke og HD-video, som vi testet med meget godt resultat våren 2010.

Små og store forbedringer
Canon har gjort noen endringer til det bedre. Den mest synlige er en vri- og vippbar høyoppløst skjerm, hentet fra det mer påkostede EOS 60D. Zoomobjektivet på 18-55 mm (28,8-88 mm tils. 35 mm filmformat) er oppgradert med ny og mer kompakt design. Den optiske konstruksjonen er imidlertid ikke endret.

Kameraet har fått utvidede funksjoner. Nå kan man styre separate blitser trådløst fra kameraet. Canon har lagt inn flere kreative filtre som man kan bruke som bildeeffekter og det har endelig fått smartere valg av motivprogrammer når man har valgt automatisk eksponeringsprogram - merket A+ i grønt på funksjonshjulet på toppen.

Bildekvalitet
I praksis er det ingen merkbar forskjell i bildekvaliteten sammenlignet med 550D. Eiere av 550D trenger ikke føle at de må oppgradere til 600D. Heller ikke den nye utgaven av zoomobjektivet som følger med, bidrar til noen vesentlig forbedring. Det eneste jeg kunne se av testbildene, var muligens forbedret antirefleksbelegg (coating), som dempet kromatisk fargebrytning godt på testobjektivet.

Konklusjon
Canon EOS 600D er et meget anvendelig kamera for folk flest. I hvert fall for dem som ønsker høy bilde- og videokvalitet i et kamera man ikke trenger å være rakettforsker (eller proffotograf) for å kunne bruke.

Selv om det ikke er merkbare fremskritt i bildekvalitet fra forrige generasjon - EOS 550D - er funksjonsnivået hentet fra øverste hylle. 600D er et av de mest avanserte amatørkameraene vi har testet. Men det betyr ikke at det er vanskelig å bruke. Med markedspriser ned mot 6.000 kroner - med zoomobjektiv - er EOS 600D et av de beste kjøpene blant speilreflekser under 10.000 kroner.

Pris: 7990 kroner
Les full test av Canon EOS 600D på Lyd & Bilde

  • Skriv ut artikkelen

Nyheter

VG satser millioner på TV

VGTV blir VGs største satsning i tiden som kommer. Mediehuset planlegger å doble bemanningen, lager mer direkte-TV og øker innkjøp av eksterne programmer.

Les hele saken

Slåss om kundene - høstens store teknonyheter

BERLIN (VG) Ultra-HD-TV, nye nettbrett, telefoner og smartklokker. Nå skal teknogiganter flekke muskler i Berlin.

Les hele saken

Slik hacker skurkene banker

Ny angrepstrend i USA tegner et skremmende bilde for finansnæringen.

Les hele saken

Flere data- og nettsaker

Tester

Test av Microsoft Surface Pro: PC-beist forkledd som nettbrett

Microsofts nye PC-brett er et av verdens feteste teknologiprodukter akkurat nå. Det bare virker ikke sånn.

Les hele saken

Dette iPad-tastaturet er en genistrek!

Blir du sliten av å skrive på nettbrettet ditt? Bruker du det mye til spill og film? Eller vil du bare passe ekstra godt på det?

Les hele saken

Test av Apple Mac mini

Her får du mye kraft i et kompakt format.

Les hele saken

Flere data- og nett-tester

Guider

Slik sikrer du Facebook-profilen din

Hvis du nøyer deg med å dele ting med Facebook-vennene dine, og ikke hele verden, vil uvedkommende ikke finne det.

Les hele saken

Dette gir deg superrask PC

Det finnes billigere løsninger enn å kjøpe en splitter ny PC hvis den gamle har blitt treg.

Les hele saken

5 gode grunner til å ikke kjøpe Windows 8

Tenkt å gå over til Microsofts neste operativsystem?

Les hele saken

Flere data- og nettguider

Tester Lyd og bilde

Vi tester Sony Xperia Ultra Z

Xperia Z Ultra er den beste smartmobilen fra Sony til nå. Den er så god at det er like før man kan venne seg til størrelsen

Les hele saken

Test: Disse kameraene tåler en trøkk!

Her er kameraene som tåler sanden på stranden, snøen i skibakken, vannet i bassenget og støtene når du mister dem i bakken.

Les hele saken

Test av øretelefoner til sport og trening

Med en hodetelefon med riktig passform og av riktig materiale i ørene kan til og med den tøffeste treningen bli noe du kan se frem til.

Les hele saken

Flere lyd- og bildetester

Tester Mobil og tele

Test av Huawei Ascend Mate

Dette er sannsynligvis den billigste telefonen i sin klasse.

Les hele saken

Test av Cat B15

Android-mobilen Cat B15 er blant de beste tøffingmobilene.

Les hele saken

Dette Asus-brettet er et røverkjøp

Et nettbrett med stor og klar skjerm, god ytelse og bra batteritid trenger ikke koste mer.

Les hele saken

Flere mobil- og teletester