TV-ene i mellompris-sjiktet har nå fått både finesser og billedkvalitet som tidligere var forbeholdt de aller dyreste toppmodellene.
Gode nyheter
Grunnen er ganske enkel: For å skape et bredt nok nedslagsfelt for 3D-filmer og smart-tjenester, har produsentene sett seg nødt til å tilby disse finessene også nedover i sortimentet.
Det er utvilsomt gode nyheter for dem av oss som ikke ønsker å blåse hele husholdningsbudsjettet for å henge en TV på veggen.
Perfekt kompromiss
I år har vi sett at de store 50- og 55-tommerne har dalt i pris, hvilket også setter press på de mindre TV-ene.
Les hele testen på Lyd & Bilde
46- og 47-tommerne er den mest populære størrelsen fordi den byr på et passe stort bilde i de fleste stuer, uten å ta for stor plass eller bli for dominerende. Den byr på vesentlig større billedareal en 40/42-tommerne, samtidig som den er et godt stykke unna plassbehovet til en 50-tommer.
Best når det gjelder

Sony KDL-46HX75
Pris: ca. 9000 kroner
Sony-skjermen byr på en fenomenal skarphet og pangsterk kontrast uten å overdrive. Svartnivået er skikkelig kullsvart. Mest imponerende er det hvordan Sony greier å hente ut mer detaljer i mørke scener enn flere av konkurrentene. Det er dessuten mindre problemer med ujevnt baklys enn hos Samsung og Philips.
Sony-skjermen er meget god på bevegelser, og bevarer skarpheten selv når det går ganske heftig for seg.
Fjernkontroll, menysystem og ekstrafunksjoner mangler litt i forhold til de koreanske utfordrerne fra LG og Samsung. Men på billedkvalitet ligger den et hestehode foran, og går derfor av med seieren.
Les hele testen av Sony KDL-46HX75 her
Smart folke-TV

Samsung UE46ES6805
Pris: ca. 11.000 kroner
Samsungs 6-serie er lekker å se på. Prosessorkraften er den samme som på toppmodellene, slik at smartfunksjonene går like raskt. Men muligheten for å styre TV-en via stemme eller bevegelser er tatt bort.
Billedkvaliteten er overbevisende. Samsung-skjermens standard-innstilling smører på med litt i overkant sterke farger, og støyreduksjonen har en tendens til å viske ut detaljene i bildet.
Ting ser langt bedre ut når vi skifter til TV-ens filmmodus, som bruker en mer korrekt fargepalett og skrur av unødvendig billedbehandling.
Samsungs smart-TV-funksjoner er best i klassen, og byr på flere tjenester du ikke finner andre steder.
Les hele testen av Samsung UE46ES6805 her
Flott fargegjengivelse

Panasonic TX-L47DT50Y
Pris: ca. 13.000 kroner
Den fremste egenskapen til Panasonic-skjermen er den gode betraktningsvinkelen, som gjør at du får et bra bilde med jevne farger selv når du ikke sitter rett foran skjermen.
Panasonic-skjermen byr også på en meget god fargegjengivelse opp av esken - her er det ikke nødvendig å gjøre store justeringer for å få et naturlig bilde.
Svartnivået er derimot ikke helt på høyde med det konkurrentene fra Philips og LG presterer. Det blanke glasset foran skjermen gir dessuten en viss speileffekt.
Panasonic har definitivt den enkleste fjernkontrollen i testen, med store og tydelige knapper som er lette å tyde.
Les hele testen av Panasonic TX-L47DT50Y her
Smart og lekker

LG 47LM760
Pris: ca. 12.000 kroner
LG byr på en pangsterk lysstyrke og kontrast opp av esken. Det ser umiddelbart veldig imponerende ut, men fargene er veldig overdrevne og litt blålige. Kinomodusen gir derimot meget gode og nøytrale farger. Billedkvaliteten mangler likevel det aller siste på skarphet og svartnivå for å nå helt til topps.
LG-skjermen benytter passive 3D-briller, som gir en behagelig 3D-opplevelse.
TV-en har to fjernkontroller, deriblant pekekontrollen Magic Remote som etter vår mening er en av de smarteste på markedet.
LGs smartportal blitt betydelig raskere og samtidig mer oversiktlig.
Utvalget av gode tjenester ligger tett på hva Samsung tilbyr.
Les hele testen av LG 47LM760 her
Mye for pengene

Toshiba 46TL963
Pris: ca. 7000 kroner
Billedkvaliteten på denne TV-en står ikke langt tilbake for testens beste. Fargegjengivelsen er utrolig flott og relativt nøytral, selv i standard modus. Det matte frontpanelet gir lite refleksjoner, og bidrar til bedre kontrast i lyse omgivelser. Men den er plaget av samme problem som mange andre rimelige LED-baserte LCD-skjermer, nemlig ujevn lysfordeling.
3D-briller må du kjøpe utenom til cirka 400 kroner stykket. TV-en har heller ikke innebygd trådløst nettverk.
Fjernkontrollen er et gufs fra fortiden, med mange små knapper. Menysystemet er moderne og oversiktlig, men nettportalen Toshiba Places har et nokså begrenset utvalg av tjenester.
Les hele testen av Toshiba 46TL963 her
Sterkt kjøp

Philips 47PFL6007T/12
Pris: ca. 9000 kroner
Billedkvaliteten fra Philips-skjermen er imponerende til å være på en av de billigste TV-ene i testen. Men det første vi måtte gjøre var å skru av den aktive lyssensoren, som drar ned lysstyrken altfor mye og skaper et blast bilde.
Svartnivået er skikkelig svart, og takket være en relativt matt skjermoverflate er den heller ikke nevneverdig plaget med refleksjoner.
Gjengivelsen av 3D-filmer er imponerende, med forsvinnende lite
øyebesvær, takket være bruken av passive 3D-briller.
Hastigheten i menyene er et problem. Det tar unødvendig lang tid å grave seg frem til riktig meny.
Les hele testen av Philips 47PFL6007T/12 her
Les hele testen på Lyd & Bilde
Nye dealer hver dag!
Sammenlign lån
Få tilbud fra mange håndverkere
Finn kjærligheten på nettet!
Finn beste pris i markedet
Reduser strømregningen

Her inviterer vi deg til å komme med informasjon, argumenter og
synspunkter. Vi krever fullt navn — da er det mer interessant for
andre å lese det du skriver. Vi vil ikke ha trakassering, trusler
eller hatske meldinger på VG Nett. Falske profiler blir utestengt.
Hold en saklig og respektfull tone, husk at mange leser det du skriver.













