Nettbutikkene vi stoler mest - og minst - på

VG Nett-logo

Søndag 15. september

Teknologi

Annonseinfo

Diskusjon - Teknologi

Klikk her for å gå til forumet

Nettbutikkene vi stoler mest - og minst - på

TRYGT?: Netthandel er ganske lett, men det må også være trygt. Foto: Bjørn Frostad/VG
TRYGT?: Netthandel er ganske lett, men det må også være trygt. Foto: Bjørn Frostad/VG
Publisert 19.09.11 - 08:32, endret 06.12.11 - 12:01 (© NTB)
  • Skriv ut artikkelen

Bank og forsikring scorer høyest i en undersøkelse om hvem vi har størst tillit når vi handler på nett. Nederst på listen kommer eiendomsmeglere, hotell- og restaurantbransjen og strømselskaper.

VG Nett følger

Informasjonssikkerhet teller mer og mer når vi velger hvor vi handler på nettet. Det viser en undersøkelse foretatt av Norsk senter for Informasjonssikring (NorSIS). Av rundt regnet 2500 spurte svarer hele ni av ti at informasjonssikkerhet har ganske eller veldig stor betydning når de velger produkt eller tjeneste.

Hvilke nettsteder mener du at er til å stole på? Diskuter nederst i saken!

- Sammenlignet med i fjor har bank og forsikring styrket sin posisjon, mens for eksempel telebransjen er i drift nedover, forteller leder i NorSIS, Tore Larsen Orderløkken.

- Det samme gjelder universitet og høyskoler, mens eiendomsmeglere og hotell- og restaurantbransjen ligger jevnt langt nede.

Folkets dom

Undersøkelsen blir brukt til å kåre vinneren av Fidusprisen. Årets prisutdeling vil finne sted under sikkerhetskonferansen til Næringslivets sikkerhetsråd 21. september, og det er fornyingsminister Rigmor Aasrud som deler ut prisen, som er den tredje i rekken. Fjorårsvinner Skandiabanken er nominert også i år ved siden Brønnøysundregistrene, DnB NOR og Storebrand. Orderløkken innrømmer at det ikke er noen lett jobb å kåre en vinner:

- Først spør vi folket gjennom undersøkelsen. Det er de som kommer opp med kandidatene. Deretter har vi en fagjury som besøker kandidatene og gjør intervjuer før fagjuryen sammenholder resultatene og tar den endelige avgjørelsen. Vinnerne er de bransjer og selskaper folk stoler mest på når de gir fra seg personopplysninger.

Gjelder også Facebook

Orderløkken påpeker at hensikten med kåringen er todelt: Den skal bevisstgjøre forbrukeren og hedre de selskaper som tar ansvar for å hundre at kundedata kommer på avveie og dermed sikre den enkeltes sikkerhet.

Men også den enkelte har et stort ansvar, som ved bruk av sosiale medier. Undersøkelsen har også kartlagt folks vaner på Facebook når det gjelder sikkerhet. Der svarer blant annet ni av ti at de sjelden eller aldri legger ut informasjon som kan tolkes som at de ikke er hjemme.

- Kan dette stemme når man ser alle feriemeldingene folk legger ut?

- Det kan nok være en viss avstand mellom teori og praksis her. Men tallene viser at mange likevel vurderer sikkerheten og faren ved å legge ut slik informasjon. Og for oss er det en glede at de fleste nettopp gjør den vurderingen, sier Orderløkken.




  • Skriv ut artikkelen

Nyheter

VG satser millioner på TV

VGTV blir VGs største satsning i tiden som kommer. Mediehuset planlegger å doble bemanningen, lager mer direkte-TV og øker innkjøp av eksterne programmer.

Les hele saken

Slåss om kundene - høstens store teknonyheter

BERLIN (VG) Ultra-HD-TV, nye nettbrett, telefoner og smartklokker. Nå skal teknogiganter flekke muskler i Berlin.

Les hele saken

Slik hacker skurkene banker

Ny angrepstrend i USA tegner et skremmende bilde for finansnæringen.

Les hele saken

Flere data- og nettsaker

Tester

Test av Microsoft Surface Pro: PC-beist forkledd som nettbrett

Microsofts nye PC-brett er et av verdens feteste teknologiprodukter akkurat nå. Det bare virker ikke sånn.

Les hele saken

Dette iPad-tastaturet er en genistrek!

Blir du sliten av å skrive på nettbrettet ditt? Bruker du det mye til spill og film? Eller vil du bare passe ekstra godt på det?

Les hele saken

Test av Apple Mac mini

Her får du mye kraft i et kompakt format.

Les hele saken

Flere data- og nett-tester

Guider

Slik sikrer du Facebook-profilen din

Hvis du nøyer deg med å dele ting med Facebook-vennene dine, og ikke hele verden, vil uvedkommende ikke finne det.

Les hele saken

Dette gir deg superrask PC

Det finnes billigere løsninger enn å kjøpe en splitter ny PC hvis den gamle har blitt treg.

Les hele saken

5 gode grunner til å ikke kjøpe Windows 8

Tenkt å gå over til Microsofts neste operativsystem?

Les hele saken

Flere data- og nettguider

Tester Lyd og bilde

Vi tester Sony Xperia Ultra Z

Xperia Z Ultra er den beste smartmobilen fra Sony til nå. Den er så god at det er like før man kan venne seg til størrelsen

Les hele saken

Test: Disse kameraene tåler en trøkk!

Her er kameraene som tåler sanden på stranden, snøen i skibakken, vannet i bassenget og støtene når du mister dem i bakken.

Les hele saken

Test av øretelefoner til sport og trening

Med en hodetelefon med riktig passform og av riktig materiale i ørene kan til og med den tøffeste treningen bli noe du kan se frem til.

Les hele saken

Flere lyd- og bildetester

Tester Mobil og tele

Test av Huawei Ascend Mate

Dette er sannsynligvis den billigste telefonen i sin klasse.

Les hele saken

Test av Cat B15

Android-mobilen Cat B15 er blant de beste tøffingmobilene.

Les hele saken

Dette Asus-brettet er et røverkjøp

Et nettbrett med stor og klar skjerm, god ytelse og bra batteritid trenger ikke koste mer.

Les hele saken

Flere mobil- og teletester