Lance nektet å møte kong Harald uten mamma

VG Nett-logo

Onsdag 10. februar

Sykkel

Diskutér sport

Klikk her for å gå til forumet

Diskutér norsk fotball

Klikk her for å gå til forumet

Diskutér engelsk fotball

Klikk her for å gå til forumet

Diskutér vintersport

Klikk her for å gå til forumet

Søk i skattelistene på Skattelister.no

Personsøk

Lance nektet å møte kong Harald uten mamma

Sykkelkongen har et helt spesielt forhold til moren Linda

KONGEMØTE: Her møtes sykkelkongen Lance Armstrong og kong Harald etter amerikanerens VM-seier i 1993. Ikke langt unna sto mamma Linda... Foto: Scanpix
KONGEMØTE: Her møtes sykkelkongen Lance Armstrong og kong Harald etter amerikanerens VM-seier i 1993. Ikke langt unna sto mamma Linda... Foto: Scanpix

MONTPELLIER (VG Nett) Da Lance Armstrong fikk beskjed om at mamma Linda ble nektet å være med på audiensen hos kong Harald, takket sykkelkongen høflig nei.

Live:Følg dagens Tour de France-etappe

Den spesielle historien fra Oslo forteller alt om hva slags forhold Armstrong har til sin egen mor. Med en far som aldri var tilstede i oppveksten, og som Armstrong ikke vil møte i dag, ble båndene tette mellom mor og sønn.

Det fikk arrangøren av sykkel-VM i Oslo merke i 1993:

I selvbiografien «It's not about the bike - my journey back to life» beskriver Armstrong selv hva som skjedde etter at han ble tidenes yngste verdensmester på sykkel i Norge. 21-åringen fikk beskjed om at han kunne møte kong Harald.

Listefeber:Hvem er tidenes mannlige idrettsutøver?

Problemene oppsto da sikkerhetsvaktene i Oslo nektet moren å være med på møtet. Armstrong sa klart ifra at han ikke aktet å «la moren sin stå igjen i døren».

TILBAKE I TOUR DE FRANCE: Lance Armstrong har fått en god start i årets Tour de France. Foto: Reuters
I stedet vendte han like godt vaktene ryggen og sa «Vi drar, mamma».

«Så sa de Ok, kom igjen. Og så møtte vi Kongen. Han var en veldig hyggelig mann. Audiensen var veldig kort og høflig, og vi dro tilbake for å feire», skriver mannen som ligger på tredjeplass sammenlagt etter tre etapper i årets Tour de France.

Linda: - Veldig hyggelig å møte kong Harald

Linda Armstrong Kelly har selv beskrevet den spesielle historien fra Oslo i et intervju med storavisen USA Today i 2004:

- Jeg sa til ham: Gå, jeg venter her. Men han nektet å gå noe sted uten meg. Vi gikk gjennom fire sikkerhetssjekker, og hver gang sa de at jeg ikke kunne bli med. Men Lance var fast bestemt. «Jeg vil oppleve dette med deg», sa han til meg.

Hun beskriver selve møtet med Norges konge slik:

- Vi møtte Kongen, og det var veldig hyggelig. Men jeg kunne se at Lance fortsatt tenkte på løpet, og på hvor langt vi hadde kommet.

Vanvittig trening som ung

Og når Lance Armstrong beskriver triumfen i Oslo som slutten på en lang kamp, så stemmer trolig det. Dette var amerikanernes store gjennombrudd, etter å ha kjempet i motvind siden han var en liten gutt i Texas.

Endelig fikk han og moren betalt for uttallige timer med blodslit, mentale motbakker - og en felles stahet av de helt sjeldne.

Linda Armstrong Kelly jobbet doble skift for å få endene til å møtes i en fattig forstad til Dallas på 70-tallet. Sønnen gjorde stort sett det han likte aller best: Trente som besatt.

Allerede tidlig i tenårene syklet han 17 kilometer til svømmehallen i skumringen før skolen. Der svømte han 4000 meter, før han dro på skolen. På ettermiddagen svømte han 6000 nye meter, før han syklet 17 kilometer hjem igjen.

«Mamma lot meg gjøre det av to grunner: Hun kunne ikke kjøre meg siden hun måtte jobbe. Og hun visste at jeg måtte få utløp for temperamentet mitt» skriver Armstrong i boken sin.

Tok med mamma i limousinen før skoleballet

KNYTTET TETT TIL HVERANDRE: Lance Armstrong, her med moren Linda ved sin side. Foto: AFP
Som syklist drev han på med en sport helt uten status på amerikanske videregående skoler da han var ung. Armstrong mener det var en av årsakene til at han i realiteten ble kastet ut av skolen på grunn av fravær etter å ha deltatt i sitt første juniorverdensmesterskap i utlandet.

Mamma Linda ga seg imidlertid ikke: Hun ringte rundt til et dusin privatskoler med beskjed om at de ikke hadde penger til å betale, men at Lance trengte spesialundervisning for å komme i mål med studiene det året. Og igjen lyktes mor og sønn mot alle odds.

Da Lance skulle på avslutningsballet, Prom, på skolen det året, valgte han å gå på festen på gamleskolen - nærmest på trass:

«Da jeg tok på meg smokingen fikk jeg en ide: Mamma hadde aldri kjørt limousin før. Jeg ville at hun skulle oppleve dette». Og det gjorde mamma Linda. Sammen med kavaleren til Lance, kjørte hun rundt i limousinen i over en time - før det unge paret dro på festen.

I samme kapittel skriver Lance Armstrong følgende i selvbiografien sin:

«Hvordan uttrykker man alt man føler overfor en forelder? Moren min ga meg mer enn noen lærer eller farsfigur kan gi. Og hun gjorde det over mange harde år. År som må ha fremstått som like tomme som åkrene i Texas for henne. Når det handler om å aldri gi seg, om å ikke bry seg om hvordan ting ser ut for andre, om å bite tennene sammen og stå på til siste slutt, så kan jeg bare håpe å ha den samme utholdenheten som min mor - en enslig kvinne med en ung sønn og lav lønn. Det kom aldri noen belønning ved dagens slutt.

«Hun sa alltid: Gjør en utfordring til en mulighet. Snu det negative til noe positivt.»

Det gjorde Lance Armstrong til gagns.