Kaggestad blir ikke overrasket om Horner blir doptatt

VG Nett-logo

Lørdag 14. september

Sykkel

Annonseinfo

Diskutér sport

Klikk her for å gå til forumet

Diskutér norsk fotball

Klikk her for å gå til forumet

Diskutér engelsk fotball

Klikk her for å gå til forumet

Diskutér vintersport

Klikk her for å gå til forumet

Kaggestad blir ikke overrasket om Horner blir doptatt

** Heftige dopingspekulasjoner rundt 41-åringen som overrasker i vueltaen
** RadioShack: - Normalt at det blir spekulert når noen gjør det bra

FJELLGEIT: Chris Horner tråkket seg opp gårsdagens brutale fjellside på svært imponerende vis. Foto: Reuters
FJELLGEIT: Chris Horner tråkket seg opp gårsdagens brutale fjellside på svært imponerende vis. Foto: Reuters
Publisert 13.09.13 - 15:45, endret 13.09.13 - 18:16 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

Tidligere proffsyklist Mads Kaggestad (36) innrømmer at han er skeptisk til Chris Horners råsterke tider under Vuelta a España.

VG Nett følger

Er du overrasket over Horners tider?


[ se resultat ]

- Jeg kan ikke si at han er dopet. Men jeg er skeptisk, og det vil ikke overraske meg om han blir tatt, sier Kaggestad til VG.

Under torsdagens etappe av vueltaen var Horner i rått slag, og slo knockout på flere av de sterkeste klatrerne på etappen Burgos - Peña Cabarga. Fem av rytterne i brudd klarte han ikke å hente inn før målstreken, men blant sammenlagtkanonene var han i en helt egen klasse.

Den sterke klatreren Vincenzo Nibali ble regelrett parkert, og har før fredagens etappe kun tre sekunder ned til Horner - som kan bli den eldste Vuelta-vinneren gjennom tidene - i sammendraget.

«Gamling»

I tillegg til å levere vanvittig sterke tider, vekker Horner også oppsikt i kraft av å være 41 år gammel. Med den alderen kunne han i teorien vært faren til flere av rytterne i feltet - og alderen, i kombinasjon med resultatene, har fått sykkelelskere verden over til å sette spørsmålstegn ved hvor ren han er.

- Men jeg har alltid sagt at det er vanskelig å dømme utøvere basert på prestasjoner. Dersom han virkelig er ren, er det jo forferdelig at han blir mistenkeliggjort, sier Kaggestad.
Mange husker Chris Froomes prestasjoner under årets Tour de France. Sky-rytteren var bunnsolid i fjellene - så solid at han hele tiden måtte svare på spørsmål om doping i etterkant av etappeseirer.

SKEPTISK: Mads Kaggestad. Foto: Roger Neumann,VG
- Dette er noe av idrettens problem i dag. Publikum har mistet tilliten til toppidrettsutøverne, de som skal være forbilder og til inspirasjon. Folk tror ikke på det de ser, sier Kaggestad.

Har sett spekulasjonene

Pressekontakt i RadioShack, Tim Vanderjeugd, har registrert spekulasjonene rundt Horner.

- Jeg har sett det, ja. Men jeg tror at slik sykkelsporten har blitt nå, er det normalt at det blir spekulert når noen gjør det bra. Slik var det med for eksempel med Chris Froome også, sier Vanderjeugd til VG.

Han tror det at Horner var skadet i starten av året kan være en fordel nå, siden det kan gjøre at han har friskere bein enn flere av konkurrentene.

- Jeg tror vi kan få ham på pallen. Det er veldig bra, sier Vanderjeugd.

- Kan du være sikker på at Horner er ren?

- Hvordan kan jeg forsikre deg om det? Vi trener laget, leder dem og følger opp. Mer enn det kan vi ikke gjøre. Så lenge en utøver ikke har testet positivt, er han ikke dopet, sier han.

Horner selv har kommet med følgende uttalelse, ifølge Velonews:

- Det er ingenting jeg kan si eller gjøre for å tilfredsstille alle. Jeg vil ikke engang prøve. Når man er 41 år, vil folk ha sine tvil. Det er ingen måte å overbevise alle på.

- Ekstrem belastning

I moderne sykkelsport regnes det ut hva slags wattbelastning rytterne har under ritt, en verdi som er basert på faktorer som vekt, lengde på strekning og stigning. Kaggestad forteller at det sitter mange av det han kaller «hobbyforskere» ute i verden som regner ut disse verdiene etter ritt.

Kaggestad peker på at noen av disse hobbyforskerne nå har regnet ut at Horner skal ha hatt en wattbelastning på 6,7 opp torsdagens fjellside.

Det er ifølge eks-syklisten en ekstrem belastning, og verdier som tilsvarer det doperen Lance Armstrong hadde da han var i seiersform i Tour de France.

At Horner, ifølge sykkelnettstedet The Inner Ring, tidligere har kommet med støtteerklæringer til Armstrong, demper heller ikke spekulasjonene rundt hvorvidt amerikaneren jukser eller ikke.

Kaggestad er forsiktig med å dømme Horner, og peker på flere ting som kan spille inn for at 41-åringen kan være i toppform for øyeblikket.

- Man kan ikke bare se på tider og wattbelastning. Man må ta andre faktorer i betraktning, som hva slags etapper de har syklet i forkant, hvor hardt ritt det var dagen før, vær og vind, eksemplifiserer eks-proffen.

Men på den andre siden - Kaggestad vet at Horner har vært tilknyttet lag som har tvilsomt dopingrykte. Som i 2008-09, da han syklet for Astana.

Den siste tiden har Horner dessuten blitt dopingtestet tettere og mer målrettet enn tidligere.

- Det tyder på at han er på radaren, sier Kaggestad.

40-årige vinnere er sjelden vare

Når det gjelder syklistens alder, sier Kaggestad han ikke kan nok om fysilogiske begrensninger til å si noe om hvor ekstremt det er å prestere så godt etter passerte 40 år.

Men han har likevel noen interessante tall foran seg når det gjelder alder og prestasjon i de UCI-kategoriserte rittene de siste ti årene. Av vinnerne har kun 0,39 prosent vært over 40 år.

- Men nå har Horner knapt konkurrert i år, og vært mye i høyden og trent. Han kommer til vueltaen i kjempeform, og selv om man kan bli mistenksom, kan det være nettopp det som gjør at han er så god, at han har overskudd. Mange av de andre har konkurrert siden januar og er slitne, sier Kaggestad.

  • Skriv ut artikkelen

Her inviterer vi deg til å komme med informasjon, argumenter og synspunkter. Vi krever fullt navn — da er det mer interessant for andre å lese det du skriver. Vi vil ikke ha trakassering, trusler eller hatske meldinger på VG Nett. Falske profiler blir utestengt. Hold en saklig og respektfull tone, husk at mange leser det du skriver.
Vennlig hilsen Espen Egil Hansen, redaktør digital. Les mer om vår moderering

Mest lest sport

Fotball-legende (82) vil flytte fotballbane

Per Bredesen (82) regnes som Norges første utenlandsproff. Men fotballbanen for barn i nabolaget i Horten, den vil han ikke ha der.

Les hele saken

Sjekk så overlegen Fellaini er i luftrommet

Marouane Fellaini (25) er kanskje ingen Mesut Özil eller Cesc Fabregas, men han tilfører Manchester United mer enn hår.

Les hele saken

Eksperter mener Özil er det smarteste kjøpet

Han har kostet Arsenal om lag 400 millioner kroner. Og Mesut Özil (24) kan bli årets kjøp tror fotballeksperter

Les hele saken

Diskutér sykkel

Klikk her for å gå til forumet