Her setter Marcus (13) trikset de fleste bare kan drømme om

VG Nett-logo

Mandag 12. august

Snowboard

Annonseinfo

Diskutér sport

Klikk her for å gå til forumet

Diskutér norsk fotball

Klikk her for å gå til forumet

Diskutér engelsk fotball

Klikk her for å gå til forumet

Diskutér vintersport

Klikk her for å gå til forumet

Her setter Marcus (13) trikset de fleste bare kan drømme om

** Snowboardtalentet tidenes yngste til å klare en «triple cork»
** Lot seg inspirere av Torstein Horgmo

VGTV Se Marcus (13) sin «triple cork 1440»: - Noe av det største jeg har gjort  Se flere videoer fra VGTV
Publisert 14.03.13 - 19:40, endret 14.03.13 - 20:41 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

(VG Nett) Som tidenes desidert yngste klarte snowboardtalentet Marcus Kleveland (13) å lande en «triple cork».

VG Nett følger

- Jeg lot meg inspirere da jeg så Torstein Horgmo satte en «triple cork» for første gang for tre år siden. Siden den gang har jeg hatt lyst til å prøve det selv. Første gang jeg torde var under en samling i Sun Valley i fjor, men hoppet var for lite, og jeg landet på isen. Nå var imidlertid alt perfekt, forteller 13-åringen fra Dombås.

Det vellykkede forsøket fant sted i Vierli i Telemark tidligere denne uken.

- Den følelsen da jeg landet... Det var ganske stort, noe av det største jeg har gjort. Jeg ble dritglad, sier Kleveland.
Horgmo var trolig den første i verden til å ta en «triple cork». som er en trippel baklengs salto med skru. Det gjorde han først sommeren 2010 i forbindelse med en filminnspilling på Folgefonna, og under X Games i 2011 gjentok han trikset i konkurranse.

VGTV:Her tar Horgmo trikset for første gang

Faktisk hadde 13-åringens svev enda høyere vanskelighetsgrad med fire fulle rotasjoner sammenlignet med Horgmos 3,5 - altså en «triple cork 1440».

Kleveland vokste opp like ved alpinsenteret hjemme i Dombås, og begynte med brettkjøring allerede i en alder av tre. Allerede som 11-åring satte han sin første «double cork». Siden i høst har det meste handlet om hvordan han skulle få lagt inn enda en salto med skru.

- Dette er noe jeg gjør for meg selv, fordi jeg synes det er morsomt. Det er ingen som presser meg til å gjøre dette, sier Kleveland.

  • Skriv ut artikkelen
Våre dyktige moderatorer
har vurdert 2725 kommentarer i dag.
Nå tar de seg en velfortjent natts søvn
, og åpner kommentarfeltet igjen kl. 07.00.
Velkommen tilbake da!