Snowboardsjefen: - Dette er veldig stort

VG Nett-logo

Lørdag 14. september

Snowboard

Annonseinfo

Diskutér sport

Klikk her for å gå til forumet

Diskutér norsk fotball

Klikk her for å gå til forumet

Diskutér engelsk fotball

Klikk her for å gå til forumet

Diskutér vintersport

Klikk her for å gå til forumet

Snowboardsjefen: - Dette er veldig stort

* Tre nordmenn til finalen i European X Games
* Torstein Horgmo overlegen i kvalifiseringen

LUFT: Torstein Horgmo flyr høyt i Tignes i slopestylekvalifiseringen. Foto: Snowboardforbundet
LUFT: Torstein Horgmo flyr høyt i Tignes i slopestylekvalifiseringen. Foto: Snowboardforbundet
Publisert 21.03.13 - 17:33, endret 21.03.13 - 17:34 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

(VG Nett) Aldri før har Norge tatt medalje for herrer i European X Games. I fredagens finale har laget tre sjanser.

VG Nett følger

De 16 beste mannlige snowboardkjørerne i verden er på plass i Tignes i Frankrike for å kjøre den europeiske utgaven av X Games.

Torsdag kjørte gutta kvalifisering til slopestylefinalen. Der var Torstein Horgmo (26) overlegen. Han kjørte en knallsterk førsterunde og fikk hele 92 poeng. Det var ingen i nærheten av å true.

- Alle kjørte knallhardt i første omgang, men Torstein var jo spesielt god. Han gjorde det samme som han gjorde i Tsjekkia: Kjørte en vanvittig førsterunde, ledet hele veien og vant, sier landslagssjef Thomas Harstad til VG Nett.

Forventer trippelcork i finalen

I slopestylerennet i Tsjekkia på lørdag ble det norsk dobbeltseier. Horgmo vant foran Ståle Sandbech (19).

I torsdagens kvalifisering i European X Games kvalifiserte Sandbech seg til finale som sistemann på plass nummer åtte.

- Det gikk vanvittig bra. Slopestyle-konkurransen i X Games er den hardeste i verden. Alle de beste er her og vi har tre gutter i finalen av åtte totalt. Dette er veldig stort, sier Harstad.

MER Å GÅ PÅ: Ståle Sandbech svever i European X Games. Foto: Snowboardforbundet
- Ståle har mer å gå på. Både han og Torstein har trippelcork inne. Jeg er sikker på at vi får se det i finalen, fortsetter han.

Også Gjermund Bråten tok seg til slopestylefinalen. Hos han var det den andre runden som avgjorde. Der fikk han en poengscore på 81,66. Det holdt til sjetteplass i kvalifiseringen.

- Verdens beste slopestylelag

Det norske snowboardlandslaget har jevnt og trutt forbedret seg de siste årene. Nå er laget blant de sterkeste i verden.

I vinterens X Games i USA markerte også de norske seg. Torstein Horgmo tok sitt tredje Big Air-gull og ble med det historisk.

Og også i slopestyle er det ingen nasjoner som kan måle seg med nordmennene, mener landslagssjefen.

- Vi blir omtalt som verdens beste slopestylelag. Vi er helt i toppen hver eneste gang, både blant gutta og jentene. Men når det er sagt er det ikke mye som skiller de 20-30 beste i verden, sier Harstad.

På kvinnesiden er det Silje Norendal (19) og Kjersti Buaas (30) som kjører morgendagens finale. De har begge medaljer fra European X Games fra før.

PS: Slopestylefinalen sendes på NRK 1 fra klokken 10.30 fredag. Kvinnenes finale begynner klokken 13.

Resultater under bildet.
SJEFEN: Thomas Harstad er godt fornøyd med det landslagsutøverne hans har prestert så langt i Frankrike. Foto: NTB Scanpix

Resultater kvalifisering menn, torsdag:

1. Torstein Horgmo - 92 poeng
2. Mark McMorris - 90 poeng
3. Sebastien Toutant - 89,33 poeng
4. Peetu Piiroinen - 85 poeng
5. Eric Willett - 84,33 poeng
6. Gjermund Bråten - 81,66 poeng
7. Sage Kotsenburg - 78,66 poeng
8. Ståle Sandbech - 75 poeng

Øvrige norske:

12. Aleksander Østreng - 60,66 poeng
16. Ulrik Badertscher - 20,33 poeng

  • Skriv ut artikkelen

Her inviterer vi deg til å komme med informasjon, argumenter og synspunkter. Vi krever fullt navn — da er det mer interessant for andre å lese det du skriver. Vi vil ikke ha trakassering, trusler eller hatske meldinger på VG Nett. Falske profiler blir utestengt. Hold en saklig og respektfull tone, husk at mange leser det du skriver.
Vennlig hilsen Espen Egil Hansen, redaktør digital. Les mer om vår moderering