LES OGSÅ: Aukland om Northugs virus: - Kritisk
Fredag ble det kjent at Northug kan miste så mye som en måned med hardtrening på grunn av et virus som har plaget ham siden begynnelsen av august. Dermed mister han også mye av grunnlaget foran sesongen der Tour de Ski og OL er de opplagte målene.
- Når det gjelder OL, så mener jeg det ikke er noen fare så lenge han er tilbake i trening før 1. november. Det er god tid. Når det gjelder Tour de Ski, bør han være i gang igjen om en måneds tid, mener Bjørn.
NRK-eksperten understreker at Northug får mer enn nok høydetrening i forkant av OL slik det ser ut i dag, og at han har grunnlaget som trengs for å leve opp til de enorme forventningene.
- Vi skal ikke lenger tilbake enn til VM i Oslo. Da slet Petter mye med sykdom så sent som i november/desember. Det gikk jo veldig bra i mesterskapet likevel, sier Bjørn og tenker på det faktum at Northug tok tre gull- og to sølvmedaljer.
Artikkelen fortsetter under bildet.
|
|
GAMLE LAGKAMERATER: Petter Northug og Frode Estil hadde flere sesonger sammen på det norske langrennslandslaget. Her er de sammen på en uhøytidelig fotballturnering i Meråker i 2011. Foto: Øyvind Nordahl Næss
|
Tidligere langrennsløper Frode Estil er heller ikke særlig bekymret for Northugs situasjon.
- Petter er så godt trent, og et sykdomsavbrekk trenger ikke å ha mye å si. Det kan være en fin anledning til å hvile ut litt og skaffe overskudd, selv om det kan være frustrerende ikke å komme i gang, sier Estil til VG.
Men Estil slet selv med en betent finger i oppkjøringen til sin siste sesong i 2006/2007, og det skapte problemer i lang tid.
- Jeg hadde et avbrekk på over en måned med flere antibiotikakurer, og kom egentlig ikke skikkelig i form før etter Tour de Ski. Det trenger ikke å bli slik for Petter, men i verste fall kan Tour de Ski bli viktig for å komme i form til OL, mener Estil.
Nye dealer hver dag!
Sammenlign lån
Få tilbud fra mange håndverkere
Finn kjærligheten på nettet!
Finn beste pris i markedet
Reduser strømregningen

Her inviterer vi deg til å komme med informasjon, argumenter og
synspunkter. Vi krever fullt navn — da er det mer interessant for
andre å lese det du skriver. Vi vil ikke ha trakassering, trusler
eller hatske meldinger på VG Nett. Falske profiler blir utestengt.
Hold en saklig og respektfull tone, husk at mange leser det du skriver.


