Jansrud tilbake på ski etter skrekkfallet: - Det er en merkedag

VG Nett-logo

Lørdag 14. september

Alpint

Annonseinfo

Diskutér sport

Klikk her for å gå til forumet

Diskutér norsk fotball

Klikk her for å gå til forumet

Diskutér engelsk fotball

Klikk her for å gå til forumet

Diskutér vintersport

Klikk her for å gå til forumet

Jansrud tilbake på ski etter skrekkfallet:
- Det er en merkedag

TILBAKE: Kjetil Jansrud hadde et vellykket comeback på snø i Italia. Her fra Kitzbühel før skaden i vinter. Foto: Cornelius Poppe / NTB scanpix
TILBAKE: Kjetil Jansrud hadde et vellykket comeback på snø i Italia. Her fra Kitzbühel før skaden i vinter. Foto: Cornelius Poppe / NTB scanpix
Publisert 07.08.13 - 10:37, endret 07.08.13 - 13:40 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

(VG Nett) 182 dager etter det stygge fallet i Schladming-VM, var Kjetil Jansrud (27) i dag tilbake på snø med ski på beina.

VG Nett følger

- Det er en merkedag, en stor opptur, men det er veldig lavt nivå på det jeg driver med. Jeg tar det rolig og det er ikke i nærheten av den snikkjøringen jeg skal gjøre i konkurranser, sier Jansrud til VG.

6. februar falt Kjetil Jansrud stygt i VM i Schladming. Korsbåndet i kneet røyk og 27-åringen måtte dermed under kniven.

Planen var at Jansrud skulle tilbake i skibakken i september, men alpinisten har gjort store fremskritt har lenge ligget foran skjema. 182 dager etter ulykken var han i dag tilbake med ski på beina i de italienske alper.

- Det var ganske deilig. Etter fem måneder får jeg endelig lov til å drive med det jeg egentlig driver med. Kneet kjennes stabilt og fint. Men det biologiske healingen av kneet vil ta lenger tid, forteller Jansrud.

Motivert

Landslagssjef i alpint, Håvard Tjørhom, bekrefter at treningen gikk som håpet.

- Han har kjørt seks runder med frikjøring (uten porter) på ski i dag. Det gikk bra, sier han.

OL i Russland er det store målet for Kjetil Jansrud, som har hatt en hard vei tilbake etter at han ble operert i mars.

- Jeg har fått de svarene jeg kom for. Jeg følte at det var som skulle være. Det gir motivasjon videre, forklarer alpinisten.
HARDTRENING: VG møtte Kjetil Jansrud på Toppidrettssenteret i juli. Han har trent hardt for å komme tilbake etter kneskaden. Foto: Fredrik Saltbones / VG

  • Skriv ut artikkelen

Her inviterer vi deg til å komme med informasjon, argumenter og synspunkter. Vi krever fullt navn — da er det mer interessant for andre å lese det du skriver. Vi vil ikke ha trakassering, trusler eller hatske meldinger på VG Nett. Falske profiler blir utestengt. Hold en saklig og respektfull tone, husk at mange leser det du skriver.
Vennlig hilsen Espen Egil Hansen, redaktør digital. Les mer om vår moderering

Programmet for kvinnenes alpint:

Siste renn:

Fredag 04. januar 2013
Zagreb, Kroatia - slalåm
Tirsdag 01. januar 2013
München, Tyskland - slalåm
Lørdag 29. desember 2012
Semmering, Østerrike - slalåm

» Se hele terminlisten

Programmet for herrenes alpint:

Siste renn:

Søndag 27. januar 2013
Kitzbuehel, Østerrike - slalåm
Lørdag 26. januar 2013
Kitzbuehel, Østerrike - utfor
Fredag 25. januar 2013
Kitzbühel, Østerrike - super-G

» Se hele terminlisten